تکنیک شدویینگ shadowing در آیلتس و Speaking زبان انگلیسی

1116 بازدید
تکنیک-شدویینگ-در-آیلتس

شدویینگ Shadowing یک تکنیک پیشرفته یادگیری زبان است. ایده ساده است: شما به شخصی گوش می‌دهید و آنچه را که می‌گوید در زمان واقعی ، با کمترین تاخیر ممکن تکرار می‌کنید.

اگر برای گواهی مهارت C2 (CPE سابق) آماده می شوید، این یک ابزار مهم است. این چیزی است که می توانید در هر مکان و هر زمان تمرین کنید. و هنگامی که بر مهارت سایه زدن مسلط شدید، نه تنها تسلط گفتاری شما بهبود می یابد، بلکه تلفظ و لحن طبیعی تری نیز خواهید داشت و همچنین در آرزیابی های مهم بین المللی مانند آزمون های آیلتس و تافل از تکنیک شدویین Shadowing می توان بهره جست.

اما، قبل از اینکه نحوه تبدیل شدن به یک استاد شدویینگ آیلتس را به شما بگوییم، بیایید به معنای سنخن گفتن روان و دقیق به یک زبان خارجی فکر بیندیشیم.

چرا صحبت کردن به یک زبان خارجی چالش برانگیز است؟

زبان آموزان اغلب در مهارت شنیداری (Listening) و مهارت خواندن (Reading) بهتر از مهارت speaking هستند. در ابتدا باید گفت که، اینها مهارت های بسیار متفاوتی هستند. لیسنینگ آیلتس و ریدینگ آیلتس چیزی است که ما آن را مهارت های دریافتی (receptive) می نامیم، در حالی که اسپیکینگ (و رایتینگ) سازنده (productive) است. مهارت های receptive شما برای پردازش و درک زبانی که به شما ارائه می شود استفاده می شود. اما، در مورد اسپیکینگ، چیزهای بیشتری وجود دارد.

در واقع، صحبت کردن واقعاً یک مهارت نیست. این یک سیستم کامل از فرآیندها است. نگران نباشید، (خوشبختانه) برای اینکه بتوانید صحبت کنید نیازی به درک همه این فرآیندها نیست. با این حال، توضیح می دهد که چرا ما گاهی اوقات هنگام صحبت کردن به یک زبان خارجی اشتباه می کنیم. وقتی درک کنیم که چقدر گفتار پیچیده است، دیگر از مهارت پایینمان در سخن گفتن (Speaking) نمی هراسیم.

چرا تکنیک شدویینگ shadowing در تقویت اسپیکینگ آیلتس و عمومی مفید است؟

هنگامی که روان و سلیس سخن گفتن می گوییم، تمرین پشتکار معجزه گر است . به زبان مادری خود فکر کنید. چند ساله بودید که شروع به صحبت کردید؟ چند ساعت در هفته به این زبان صحبت می کنید؟ مفاصل شما (به عنوان مثال زبان، لب ها، دندان ها) هزاران ساعت تمرین داشته اند، در اطراف حرکت می کنند و صداهای خاص زبان مادری شما را می سازند.

به طور معمول، در محیط های رسمی مدرسه، با تعداد زیادی دانش آموز در کلاس و ساعات محدود در هفته، زمان زیادی به صحبت کردن اختصاص نمی یابد. این یکی از دلایلی است که زبان آموز ممکن است تلفظ خیلی واضحی نداشته باشد و همچنین سطح خوبی از تسلط گفتاری نداشته باشد. هنگام آماده شدن برای مدرک زبان، نباید این جنبه های زبان خود را نادیده بگیرید.

پس چه کار باید کرد؟ درست است که در ایران فرصت زیادی برای هم کلام شدن با یک انگلیسی زبان وجود ندارد و یا حتی چت و مکالمه باز راه دور با یک نیتو اسپیکر (Native Speaker) چالش های خاص خود را داشته باشد ولی با استفاده از تکنیک شدویینگ Shadowing شما هیچ یک از این مسائل را ندارید. شما می توانید آن را در خانه، در دفتر، حتی در سفر انجام دهید. شما می توانید این کار را به تنهایی انجام دهید، تنها چیزی که نیاز دارید موبایل و هدفون است.

تکنیک شدویینگ

راهنمایی مرحله به مرحله تکنیک Shadowing

بیایید Speaking را به ورزش فوتبال تشبیه کنیم تکنیک شدویینگ در اینجا، برای یک فوتبالیست حکم تمرین پیش از مسابقه را دارد.Shadowing به شما این امکان را می دهد که به اندام کلامی (زبان، عضلات فک،لب، دندان…) خود آموزش دهید تا صداها را با دقت بیشتری تولید کنند . در یک مکالمه واقعی، شما باید ایده های خود را سازماندهی کنید، کلمات مناسب را بیابید و عبارات را فرموله کنید. اما با تقلید از گفتار شخص دیگری، می توانید فقط روی صداهای زبان تمرکز کنید.

تمرین برای تکنیک شدویینگ

1.یک قطعه فایل صوتی را برگزینید:

  • یک قطعه صوتی کوتاه (حداکثر 5 دقیقه) با یک نفر سخنگو بیابید.
  • لازم نیست انگلیسی زبان بومی باشد ، ولی باید با مهارت باشد.

2. گوش کنید:

  • قبل از شروع شدویینگ Shadowing، حداقل یک بار به صدا گوش دهید تا به لهجه، ریتم و لحن گوینده عادت کنید. اگر هر کلمه ای را نمی فهمید نگران نباشید، اما اگر خیلی سریع یا پیچیده است، یک فایل مناسبل را جایگزین کنید.

3. شدویینگ Shadowing را تمرین کنید:

  • برای شروع می‌تواند کمی دشوار باشد، اما سعی کنید آنچه را که گوینده می‌گوید به سرعت و تا حد امکان با دقت تکرار و شبیه سازی کنید.
  • با انجام 20-30 ثانیه شروع کنید و اگر نتوانستید خود را با فایل هماهنگ کنید، فقط فایل صوتی را متوقف کنید و دوباره شروع کنید.
  • بخاطر داشته باشید در اینجا با معنا خیلی کاری نداریم فقط سعی کنید صدای گوینده را شبیه سازی کنید.

4. صدای خود را ضبط کنید:

  • وقتی تمرین کردید و اعتماد به نفس بیشتری یافتید، سعی کنید صدایتان را ضبط کنید.
  • با هدفون به صدا گوش دهید و صدای خود را با استفاده از کامپیوتر یا موبایل خود ضبط کنید.

5. دوباره گوش کنید:

  • به صدای خود گوش دهید و آن را با فایل صوتی مقایسه نمایید.

این تمرین را بارها با فایل های مختلف انجام دهید تا معجزه تکنیک شدویینگ shadowing را دریابید.

منابع:

خانه ی آکسفورد

سوالات متداول در مورد تکنیک شدویینگ Shadowing

تکنیک شدویینگ Shadowing چیست؟

تکنیک شدویینگ به طور مختصر عبارت است از شبیه سازی صدای متکلم انگلیسی زبان در متن ها و جملات متفاوت برای بهبود مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی (و دیگر زبانهای خارجه).

آیا تکنیک شدویینگ برای آزمون آیلتس مفید است؟

پاسخ شما مثبت است! تکنیک شدویینگ Shadowing برای آزمون آیلتس وسایر ارزیابی های معتبر بین المللی زبان انگلیسی و همچنین برای General Speaking بسیار مفید است.

5/5 - (4 امتیاز)
برچسب ها:
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد تکنیک شدویینگ shadowing در آیلتس و Speaking زبان انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.