آزمون آیلتس آکادمیک - آموزشگاه زبان های خارجی راد

آزمون آیلتس آکادمیک | آیلتس آکادمیک چیست؟

2607 بازدید
آزمون آیلتس آکادمیک

آزمون آیلتس آکادمیک، آزمونی است که توسط دانشگاه کمبریج جهت ارزیابی سطح مهارت زبان انگلیسی افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور دارند، برگذار می شود. آزمون آیلتس آکادمیک برخی از ویژگی های زبان آکادمیک را منعکس می کند و ارزیابی می کند که آیا شما برای شروع مطالعه یا آموزش آماده هستید یا خیر. در واقع به طور کلی آزمون آیلتس آکادمیک از آزمون آیلتس جنرال در بخش های ریدینگ و رایتینگ سخت تر است. زیرا آزمون آیلتس آکادمیک به بررسی دقیق تر صلاحیت شما در حضور در محیط های دانشگاهی می پردازد. در ادامه به بررسی دقیق تر موارد مورد سنجش در آزمون آیلتس آکادمیک پرداخته ایم، پس برای کسب اطلاعات دقیق تر با ما همراه باشید.

آزمون آیلتس آکادمیک چیست و مناسب چه کسانی است؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

آزمون آکادمیک آیلتس

چه کسانی باید در آزمون آکادمیک آیلتس شرکت کنند؟

 • کسانی که می خواهند در هر نقطه از جهان در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس تحصیل کنید
 • افرادی که می خواهند برای ویزای دانشجویی درجه 4 در دانشگاهی که حامی سطح 4 در انگلستان است، درخواست دهند
 • کسانی که می خواهند در یک سازمان حرفه ای در یک کشور انگلیسی زبان کار کنند.

انواع نحوه برگزاری آیلتس آکادمیک

می‌توانید بین آیلتس آکادمیک روی کاغذ یا کامپیوتر یکی را انتخاب کنید. هر دو فرمت آزمون در یکی از مراکز رسمی آزمون آیلتس برگزار خواهد شد. ولی عموماً آزمون هایی که در ایران برگزار م یشوند، بر روی برگه کاغذی و به صورت حضوری است. ولی اگر شرایط خروج از کشور را دارید می توانید در وب سایت یکی از صاحب امتیازان آزمون آیلتس ( بریتیش کَنسِل – آی دی پی و کیمبریج ) آزمون مورد نظر خود را به اصطلاح بوک (رزرو) کنید.

فرمت آیلتس آکادمیک

چهار بخش اصلی برای آزمون آیلتس آکادمیک وجود دارد: Listening، Reading، Writing و Speaking. وقتی آزمون آیلتس خود را با British Council رزرو می‌کنید، این آزمون در یک مرکز رسمی آزمون آیلتس British Council برگزار می‌شود، چه بخواهید آزمون خود را روی کاغذ یا کامپیوتر شرکت کنید. متاسفانه در ایران ارتباط با British Council قطع شده است و اگر خواهان شرکت با این برگزار کننده رسمی را دارید می توانید به کشور های همسایه مراجعه نمایید. ساده ترین راه برای شرکت کنندگان ایران آزمون آیلتس استعلام مراکز معتبر آزمون آیلتس از سایت سازمان سنجش است.

بیشتر بخوانیدبخش اول آزمون

لیسنینگ آیلتس

مدت زمان:
30 دقیقه به اضافه 10 دقیقه برای انتقال پاسخ های خود به برگه پاسخ

فرمت:
چهارفایل صوتی با لهجه های مختلف به وسیله هدفون در اختیار شما قرار می گیرد.

پاسخ های شما شامل موارد ذیل خواهند بود:

 • چند گزینه ای
 • تطابق
 • دیاگرام لیبلینگ
 • تکمیل جمله

در آزمون آیلتس آکادمیک شما به چهار صدای ضبط شده از انگلیسی زبانان گوش می دهید و سپس به یک سری سوالات پاسخ می دهیدکه شامل موارد زیر است:

 • مکالمه یک – مکالمه بین دو نفر که در یک زمینه اجتماعی روزمره اتفاق می افتد.
 • مکالمه دوم – یک مونولوگ در یک زمینه اجتماعی روزمره، به عنوان مثال سخنرانی در مورد امکانات محلی.
 • صوت سوم – مکالمه بین حداکثر چهار نفر که در یک زمینه آموزشی یا آموزشی، به عنوان مثال یک معلم خصوصی دانشگاه و یک دانش آموز در حال بحث در مورد یک تکلیف است.
 • مکالمه چهارم – یک مونولوگ در مورد یک موضوع دانشگاهی، به عنوان مثال یک سخنرانی دانشگاه.

ارزیابان به دنبال شواهدی مبنی بر توانایی شما در درک ایده های اصلی و اطلاعات دقیق جزئی، نظرات و نگرش های سخنرانان، هدف یک کلمه و شواهدی مبنی بر توانایی شما در پیگیری توسعه ایده ها خواهند بود.

نکات مهم

در قسمت Listening آزمون آیلتس آکادمیک کامپیوتری، زمان بندی ها کمی با آزمون کاغذی متفاوت است. این به این دلیل است که آزمون مبتنی بر کاغذ از کاربران می‌خواهد که پاسخ‌ها را به یک پاسخنامه منتقل کنند. این مرحله هنگام پاسخگویی مستقیم در کامپیوتر اضافی می شود. 

 • قبل از شروع هر بخش از آزمون لیسنینگ Listening شما مقداری زمان برای خواندن سوالات خواهید داشت.
 • پس از پایان هر بخش از آزمون لیسنینگ Listening شما مدتی فرصت خواهید داشت تا پاسخ های خود را بررسی کنید.
 • در پایان آزمون لیسنینگ Listening دو قیقه فرصت دارید تا پاسخ های خود را بررسی کنید.
 • زمان آزمون Listening بین 30 تا 34 دقیقه است.

بخش دوم آزمون

ریدینگ آیلتس

مدت زمان:
 60 دقیقه

فرمت:

 • سه متن خواندنی طولانی با وظایف (شامل دیاگرام ها، گراف ها یا تصاویر)
 • متن ها از توصیفی و واقعی تا گفتمانی و تحلیلی را شامل می شود.

بخش Reading آزمون آیلتس آکادمیک شامل 40 سوال است که برای آزمایش طیف گسترده ای از مهارت های خواندن طراحی شده است. اینها شامل خواندن کوتاه، خواندن برای ایده های اصلی، خواندن برای جزئیات، درک استدلال های منطقی و شناخت نظرات، نگرش ها و هدف نویسندگان است.

این بخش شامل سه متن طولانی است که از اطلاعات واقعی گرفته تا قطعات بحث و تجزیه و تحلیل را شامل می شود. این ها از کتاب ها، مجلات، ژورنال ها و روزنامه ها گرفته شده است. آنها برای مخاطبان غیر متخصص انتخاب شده اند، اما برای افرادی که وارد دوره های دانشگاهی می شوند یا به دنبال ثبت نام حرفه ای هستند مناسب هستند.

بیشتر بخوانیدبخش سوم آزمون

رایتینگ آیلتس

مدت زمان: 
60 دقیقه

فرمت:

 • یک کار نوشتاری برای توصیف، توضیح یا خلاصه کردن متن یا نمودارها (حداقل 150 کلمه)
 • یک کار انشا (حداقل 250 کلمه).

تاپیک ها در آزمون آیلتس آکادمیک عامه پسند و مناسب برای آزمون دهندگانی است که وارد مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می شوند یا به دنبال ثبت نام حرفه ای هستند. اینجا دو تسک وجود دارد:

 • تسک نخست : یک گراف، جدول، چارت یا دیاگرام به شما ارائه می شود و از شما خواسته می شود که اطلاعات را با کلمات خود توصیف، خلاصه یا توضیح دهید. ممکن است از شما خواسته شود که داده ها را توصیف و توضیح دهید، مراحل یک فرآیند، نحوه عملکرد یک چیز یا توصیف یک شی یا رویداد را توضیح دهید.
 • تسک دوم : از شما خواسته می شود که در پاسخ به یک دیدگاه، استدلال یا مشکل، مقاله بنویسید. (پاسخ به هر دو کار باید به سبک رسمی ( formal ) باشد.
آزمون آکادمیک آیلتس

بخش چهارم آزمون

اسپینینگ آیلتس

مدت زمان :
10-14 دقیقه.

فرمت:

 • مصاحبه حضوری با ممتحن شامل سوالات کوتاه در مورد موضوعات آشنا و صحبت با جزئیات در مورد یک موضوع.

لطفاً توجه داشته باشید: بسته به محل مرکز آزمون، ممکن است از شما خواسته شود که بخش Speaking آزمون خود را در روز دیگری رزرو کنید.

بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس آکادمیک استفاده شما از انگلیسی گفتاری را ارزیابی می کند. هر تست ضبط می شود.

 • بخش نخست: ممتحن از شما سوالات کلی در مورد خودتان و طیف وسیعی از موضوعات آشنا مانند خانه، خانواده، کار، مطالعات و علایق می پرسد. این قسمت بین چهار تا پنج دقیقه طول می کشد.
 • بخش دوم: کارتی به شما داده می شود که از شما می خواهد در مورد یک موضوع خاص صحبت کنید. قبل از صحبت کردن تا دو دقیقه یک دقیقه فرصت دارید تا آماده شوید. سپس ممتحن یک یا دو سوال در مورد یک موضوع می پرسد.
 • بخش پایانی: سوالات بیشتری در مورد تاپیک بخش دوم از شما پرسیده می شود. اینها به شما فرصت می دهد تا در مورد ایده ها و موضوعات انتزاعی بیشتری بحث کنید. این بخش از آزمون بین چهار تا پنج دقیقه طول می کشد.

سوالات متداول

مدت زمان آزمون آیلتس آکادمیک چقدر است؟

مدت زمان: 2 ساعت و 45 دقیقه.

فرق و تفاوت آزمون آیلتس آکادمیک با جنرال چیست؟

آزمون آیلتس جنرال و آزمون آیلتس آکادمیک. ساختار آزمون Listening آیلتس و آزمون Speaking آیلتس برای هردو نوع(جنرال و آکادمیک) یکسان بوده اما آزمون های Reading آیلتس و Writing آیلتس متفاوت است. بنابراین باید از نوع آزمون مورد نیازتان مطمئن باشید.

آیلتس آکادمیک یا تافل؟

بسته به کشور مورد نظر شما دارد . هردو آزمون های تافل و آیلتس در طیف وسیعی از دانشگاه های جهان معتبر قلمداد می شوند اما اگر قصد مهاجرت به ایالات متحده را دارید تافل و اگر به کشورهای زیر مجموعه پادشاهی بریتانیا مانند کانادا، انگلستان ، استرالیا و نیوز لند می خواهید تحصیل ، کار و یا مهاجرت داشته باشید آیلتس برای شما مناسب خواهد بود.

هم اکنون می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان، با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

5/5 - (4 امتیاز)
https://radtime.org/?p=8208
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد آزمون آیلتس آکادمیک | آیلتس آکادمیک چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: