کاهش لهجه فارسی و روشهای آن - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم: آموزشگاه مورد اعتماد شما
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو

کاهش لهجه فارسی و روشهای آن

4069 بازدید

بسياری از مشکلاتی تلفظی که زبان‌آموزان با آنها مواجه هستند در نتيجه استفاده غلط از اصواتی است که در زبان مادری خود به کار مي‌برند. بنابراين مشکلات تلفظی که شما از آن رنج مي‌بريد احتمالاً مشابه مشکلاتی است که ديگر زبان‌آموزان «هم زبان» شما هم با آن مواجه هستند. وقتی يک انگلیسی ‌زبان بومی (native) به شما مي‌گويد که شما (بعنوان مثال) لهجه روسی يا چينی داريد، در واقع اين نکته را تأييد مي‌کند. بسياری از برنامه‌های کاهش لهجه بر اساس تحقيقاتی است که اصوات خاصی را که هر گروه زبانی (مثلاً فرانسوي، چيني، اسپانيايي، ژاپنی و …) موقع ادای کلمات انگليسی دارد، مشخص مي‌کنند. بعنوان مثال ۷۰٪ اسپانيايي‌ زبانها در تلفظ صدای /st/ در کلمه stick مشکل دارند در حاليکه چينی زبانها هيچ مشکلی در تلفظ آن ندارند. نکته‌های زير به شما کمک مي‌کنند که تأثير زبان مادری خود بر انگلیسی‌تان را کاهش دهيد.

به حرکات دهان انگلیسی زبانان دقت کنيد

تلفظ-و-لهجه-انگلیسی
تلفظ-و-لهجه-انگلیسی

موقع تماشای برنامه‌های زبان اصلی به حرکات دهان گوينده خوب دقت کنيد. آنچه که مي‌گويد را تکرار کنيد و لحن و لهجه صدای او را تقليد کنيد.

شمرده صحبت کنيد

تا وقتی که لحن و اصوات انگليسی را بخوبی فرا نگرفته‌ايد، شمرده صحبت کنيد. اگر شما سريع و با لحن و تلفظ غلط صحبت کنيد، انگليسی زبانها در فهميدن آنچه که مي‌خواهيد بگوييد مشکل پيدا خواهند کرد. همچنين اگر شما به «اشتباه صحبت کردن» خود ادامه دهيد، اين اشتباهات در ذهن شما ماندگار خواهند شد.

از ديکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنيد

تفاوت لهجه بریتیش و امریکن
تفاوت لهجه بریتیش و امریکن خیلی تفاوت چشمگیری نیست و با تسلط بر یکی از آن ها بر دیگری نزی مسلط خواهید شد.

با علائم فونتيک ديکشنری خود آشنا باشيد و تلفظ صحيح کلماتی را که ادای آنها برای شما دشوار است در آن جستجو کنيد.

از ديگران کمک بگيريد

برای کاهش لهجه يک فهرست از کلماتی که تلفظ آنها برای شما دشوار است، تهيه کنيد و از يک دوست انگليسی زبان بخواهيد آنها را برای شما تلفظ کند. خوب است صدايش را ضبط کنيد و بعداً به آن گوش دهيد و خودتان هم آن را تکرار کنيد. اگر چنين دوستی نداريد مي‌توانيد از نرم افزارهايی که کلمات را با صدای ضبط شده انسان ادا مي‌کنند استفاده کنيد.

به کتابهایی که فایل صوتی دارند، گوش دهيد.

با تهيه کتابهايی که دارای سی‌دی صوتی هستند مي‌توانيد در يک زمان هم بخوانيد و هم گوش کنيد. بخشهايی از کتاب را با صدای بلند بخوانيد و صدای خودتان را ضبط کنيد. صدای خودتان را با گوينده اصلی مقايسه کنيد و سعی کنيد اشتباهاتتان را اصلاح کنيد.

به پسوندهای s و ed در انگلیسی دقت کنيد

تلفظ صحيح کلماتی که به s و ed ختم مي‌شوند را ياد بگيريد. مثلاً s- ياes- را در نظر بگيريد. اين پسوند گاهی صدای /s/ مي‌دهد (مثلاً در eats). گاهی صدای /z/ مي‌دهد (مثلاً در plays) و گاهی هم صدای /ɪz/ مي‌دهد (مثلاً در washes). 

بیشتر بخوانید: مشکلات تلفظ زبان انگلیسی برای فارسی زبانها

با صدای بلند انگلیسی بخوانيد

بیان احساسات در انگلیسی
بیان احساسات در انگلیسی

برای کاهش لهجه هر روز بمدت ۱۰ تا ۱۵ دقيقه يک متن انگليسی (مثلاً يک کتاب داستان) را با صدای بلند بخوانيد. اينکار شما کمک ميکند که آندسته از عضلات دهان را که برای انگليسی صحبت کردن به کار مي‌آيند، تقويت کنيد. این کتاب را در سطحی پایین انتخاب کنید که بیشتر تمرکزتان در هنگام خواندن روی لحن و تلفظتان باشد. تحقيقات نشان مي‌دهد که برای صحبت کردن يک زبان جديد حدود سه ماه تمرين روزانه مورد نياز است تا عضلات دهان (برای آن زبان خاص) تقويت شوند.

صدای خودتان را گوش کنيد

صدای خودتان را ضبط کنيد و برای يافتن اشتباهات تلفظی خود به آن گوش دهيد. اين يک تمرين بسيار عالی در زبان انگلیسی است. اینکار به شما کمک میکند از اشتباهاتی که دائماً مرتکب ميشويد آگاه شويد.

صبور باشيد

اعضای بدن به زبان انگلیسی
اعضای بدن به زبان انگلیسی

شما می‌توانيد نحوه صحبت کردن خود در زبان انگلیسی را بهبود بخشيد، ولی کاهش لهجه «يک شبه» بدست نمي‌آيد. مردم اغلب بدنبال کسب نتيجه فوری هستند و به همين دليل خيلی زود دلسرد می‌شوند و از تلاش دست برمی‌دارند.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=1954
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد کاهش لهجه فارسی و روشهای آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.