فونتیک های زبان انگلیسی، آواشناسی در زبان انگلیسی، تلفظ کلمات انگلیسی
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو

فونتیک های زبان انگلیسی (English-phonetics) | آشنایی با فونتیک های زبان انگلیسی و آواشناسی و چگونگی تلفظ آن ها

2796 بازدید
فونتیک های زبان انگلیسی | آشنایی با فونتیک های زبان انگلیسی و آواشناسی و چگونگی تلفظ آن ها

بدون شک تسلط بر فونتیک های زبان انگلیسی در برقراری ارتباط با آن، نقشی بسیار مهمی را ایفا می‌کند. مسئله تلفظ واژگان و حروف و فونتیک های زبان انگلیسی، یکی از دشواری‌های یادگیری این زبان است. واژه فونتیک به معنای صدا، ریشه در زبان یونانی دارد . درواقع این فونتیک های زبان انگلیسی هستند که این زبان را می‎‌سازند و به کمک می کنند که آن کلمات را به درستی بخوانیم. فونتیک های زبان انگلیسی برای اکثریت افراد مسئله پیچیده ای به نظر می رسد، اما در حقیقت یادگیری آن بسیار ساده است و ما با یادگیری آن یک گام بزرگ در پیشرفت مکالمه انگلیسی جلوتر از سایرین خواهیم بود.

بهترین روش فهمیدن و خواندن فونتیک های زبان انگلیسی (آواشناسی)

فونتیک های زبان انگلیسی ( آواشناسی زبان انگلیسی) چیست؟

اگر به زبان انگلیسی علاقه مند هستید و از دیکشنری استفاده کرده اید، قطعا فونتیک های زبان انگلیسی  به چشمتان خورده که در مقابل هر کلمه داخل /…/ آورده شده است. فونتیک های زبان انگلیسی، مجموعه نشانه هایی هستند که از آن برای فهمیدن نحوه دقیق تلفظ یک واژه استفاده می شوند و شما با دانستن این نشانه ها، می توانید تلفظ دقیق هر کلمه را از روی فونتیک آن متوجه شوید زیرا که زبان ها در طول زمان دچار تغییراتی شده اند و میان نحوه نوشتن و تلفظ آنها تفاوت هایی به وجود آمده است و لازمه تلفظ صحیح کلمات، تسلط بر فونتیک های زبان انگلیسی می باشد که همانند حالت نوشتاری کلمات، از تعدادی حرف تشکیل شده که هر یک از آنها، نشان دهنده یک صدا در زبان هستند.

در ادامه مطالب پیش رو، قوانین را بررسی نموده و یاد خواهیم گرفت که چگونه بر آوا  شناسی زبان انگلیسی تسلط پیدا کنیم.

فونتیک های زبان انگلیسی

سیستم استاندارد بین المللی آوا شناسی زبان انگلیسی چیست؟

به دلیل همه گیر بودن مشکل تلفظ کلمات، زبان شناسان در قرن نوزدهم سیستمی جدید ایجاد کردند. به آن سیستم بین‌المللی آواشناسی زبان انگلیسی (International Phonetic Alphabet) یا به اختصار IPA را ایجاد کردند.

مجموعه ای از نمادهای منحصر به فرد یا فونتیک های زبان انگلیسی برای تشخیص صدای واج ها بود. الفبای زبان انگلیسی متشکل از 26 حرف است. اما در انگلیسی مدرن از 44 آوای متفاوت استفاده می‌شود.

در سیستم  IPA، هر نماد مربوط به صدای خاصی در زبان انگلیسی است. به عبارت ساده، در الفبای بین‌المللی آوانگاری، نمادهایی را برای تشخیص صدای واج‌ها در زبان انگلیسی داریم. اگر الفبای بین‌المللی آوانگاری را بشناسید، با تلفظ دقیق واژگان در انگلیسی آشنا خواهید شد. حتی می‌توانید تلفظ واژگان خاص را نیز بشناسید و در نتیجه،  با اعتماد به نفس بالاتری، به زبان انگلیسی صحبت کنید. این نماد ها در حال حاضر در لغت نامه های متعدد و کتاب های انگلیسی استفاده می شوند. شما را در یادگیری تلفظ انگلیسی راهنمایی کنند.

انواع واج ها در سیستم آوا شناسی زبان انگلیسی

واج ها واحدهای کوتاه صدا هستند که تلفظ خود را داشته و وقتی در کنار یکدیگرقرار می‌گیرند،  صدایی ترکیبی تولید خواهند کرد. اگر برای هر واج یک نشانه تعریف کنیم، با قرار دادن نشانه‌ها درکنار یکدیگر، خواهیم توانست تلفظ صحیح یک کلمه را پیدا کنیم. بدون شک فونتیک های زبان انگلیسی برای هر کلمه، هر واج یا صدا دارای شکل خاصی است که باید آن‌ها را در خاطرتان بسپارید تا هرکجا آن را دیدید متوجه نوع تلفظ شوید. واج ها در زبان انگلیسی به دو دسته صدادار (Vowels) و بی صدا  (Consonants) تقسیم می شوند و  در خصوص این علائم ممکن است با کلمه diphthongs نیز برخورد کنید که این کلمه برای ترکیبی از دو یا سه حرف بکار می رود که ما در ادامه جدول فونتیک‌های زبان انگلیسی را برای حروف صدا دار و حروف بی‌ صدا آورده‌ایم.

جدول واج های صدا دار

نشانه فونتیکصدامثال
/ɪ/صدای “ای” کوتاهSit
/ɛ/صدای ” اِ ” کوتاهLet
/æ/صدای ” اَ “Math
/ə/صدای بسیار کوتاه بین ” اَ ” و ” اِ ” که اصطلاحا به آن “شوا” می‌گویندReduction
/ɑ/صدای ” آ “Father
/:ɔ/صدای ” اُ ” کشیدهOught
/ʊ/صدای “او” کوتاهBook
/:i/صدای “ای” کشیدهSeem
/e/صدای ” اِ ” کشیدهSay
/a/صدای ” آ ” کشیدهAisle
/o/صدای ” اُ ” کوتاهLow
/:u/صدای ” او ” کشیدهSoon

نکات مهم واج های صدا دار

  • در انگلیسی آمریکایی معمولا صداهای  : ɑ، ɒ  و: ɔ  به یک شکل تلفظ می‌شوند.
  • تلفظ واج‌ها به دو دسته آمریکایی و بریتیش تقسیم بندی می شوند که در برخی از واج‌ها نوع تلفظ مشابه است و در برخی متفاوت. باید به این نکته توجه داشته باشید که فونتیک آمریکایی با US و بریتانیایی با UK نمایش داده می‌شوند.
  • علامت r  که در برخی از علائم اختصار مانند ʊər ، ɪər ، eər ، ɜ: r  در فونتیک های زبان انگلیسی دیده می‌شود، نشان دهنده این است که این حرف در انگلیسی آمریکایی تلفظ می‌شود اما در انگلیسی بریتانیایی تلفظ نمی‌شود، مگر بعد از حروف صدا دار. مثال کلمه answer را در نظر بگیرید، در این کلمه حرف r در انگلیسی آمریکایی تلفظ می‌شود، اما در بریتیش به دلیل اینکه بعد از r هیج حرف صدا داری وجود ندارد پس r تلفظ نمی‌شود.

جدول واج های بی صدا

نشانه فونتیکصدامثال
/m/صدای  مMore
/n/صدای نNone
/ŋ/صدای “ن” خفیف، بدون صدای گSing
/p/صدای پPet
/b/صدای بBag
/t/صدای تTalk
/d/صدای دDog
/k/صدای کCat
/g/صدای گGo
/f/صدای فFish
/v/صدای “و” به شکلی که ما در فارسی تلفظ می‌کنیم. دندان‌های بالا به لب پایین می‌چسبندVase
/w/صدای “و” شبیه به شکلی که عرب‌ها تلفظ می‌کنند، یعنی با لب‌های غنچه شدهWhat
/θ/صدایی شبیه به “ث” که از میان نوک زبان و دندان‌های بالایی تولید می‌شودThing
/ð/صدایی شبیه به “ذ” عربی که از میان نوک زبان و دندان‌های بالایی تولید می‌شودThat
/s/صدای سSaid
/z/صدای زPrize
/ʃ/صدای شSharp
/ʒ/صدای ژPleasure
/h/صدای هHat
/tʃ/صدای چCheek
/dʒ/صدای جJaw
/j/صدای “ی”Yes

نکات مهم واج های بی صدا

  • دو فونتیک n و ŋ هر دو نشان دهنده حرف n هستند، با تفاوت اینکه یکی صدای n کاملا رسا را ایجاد می‌کند بطوری که برای ادای آن باید نوک زبان به سقف دهان بچسبد، اما در دیگری یعنی این علامت  ŋ، صدای «ن» بصورت ته حلقی تلفظ می‌شود و یک صدای ضعیف دارد.
  • برای تلفظ اختصار  θ و ð ابتدا باید نوک زبان به دندان‌هایی جلویی ردیف بالا بچسبد و سپس صداهای «ص» و «ض» بیان شوند.
  • هنگامی که می‌خواهیدw  را تلفظ کنید باید لب‌ها را بصورت غنچه‌ای کنید و سپس «و» را تلفظ کنید اما موقع تلفظ v که همان «و» تلفظ می‌شود نیازی نیست حالت لب‌ها را تغییر داد.
تلفظ لغات در انگلیسی

سخن آخر

اکنون که تا حدی با فونتیک های زبان انگلیسی آشنا شدید و مشاهده نمودید که زبان انگلیسی نیز مانند هر زبانی، قوانین آوایی مختص به خودش را دارد. می توانید با رجوع به دیکشنری، کمی تلفظ کلمات را تمرین کرده و گفتارتان را به یک انگلیسی ‌زبان بومی نزدیک کنید. فقط کافی است، نحوه ادای حروف مصوت و صامت را یاد بگیرید. در نهایت امیدوارم که مطلب آوا شناسی در زبان انگلیسی مفید بوده باشد و کمکی به آشنایی بیشتر شما با این مبحث کرده باشد.

هم اکنون برای ارتقا سطح زبان انگلیسی خود، با موسسه زبان راد تایم تماس بگیرید و از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان بهره مند شوید.

3.3/5 - (11 امتیاز)
https://radtime.org/?p=9565
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد فونتیک های زبان انگلیسی (English-phonetics) | آشنایی با فونتیک های زبان انگلیسی و آواشناسی و چگونگی تلفظ آن ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: