آزمون جی آر ای GRE - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو

آزمون جی آر ای GRE | آزمون GRE چیست و چه اهمیتی دارد ؟

2661 بازدید
آزمون GRE چیست

آزمون جی آر ای GRE مخفف Graduate Records Examination  است. آزمونی برای سنجش توانایی تحصیلی افرادی که متقاضی تحصیل در مراکز علمی سراسر دنیا هستند. برای ادامه تحصیل در کشورهای آمریکا و کانادا معمولا می توان آزمون جی آر ای GRE داد. بسیاری از برنامه های تحصیل در مقطع ارشد و دکترا و کسب و کار آمریکا و سایر کشورها از شما درخواست نمره آزمون جی آر ای GRE را می کنند. در آزمون GRE سه مهارت محاسبات ریاضی، درک و استنتاج و مقاله نویسی مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمون از نظر درجه سختی با آزمون‌های دشوار زبان انگلیسی در یک سطح است. اما سوالات ریاضی آن، سوالات بسیار دشواری نیستند. آزمون جی آر ای GRE دو نوع جنرال و سابجکت دارد. امتحان اصلی همان جنرال است و آزمون سابجکت یک امتحان جانبی است.  

آزمون آزمون جی آر ای GRE چیست؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 10 دقیقه

آزمون آزمون جی آر ای GRE چیست؟

انواع آزمون  GRE

الف) آزمون GRE GENERAL  :

آزمون اصلی که آن را به عنوان آزمون GRE  می‌شناسیم، آزمون GRE General TEST  است که در تمام ماه های سال به طور منظم، هر هفته در ایران به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. شرکت کنندگان می توانند زمان و مکان آزمون را طبق خواست خود انتخاب کنند و می‌توانند زمان کافی برای آماده‌سازی قبل از این آزمون برای خود در نظر بگیرند.

این آزمون از ابتدا تا انتها 4 ساعت طول می کشدو نمره منفی ندارد.

بخش های آزمون  GRE general :

مهارت‌های تحلیل نوشتاری (Analytical Writing)

آزمون جی آر ای GRE با رایتینگ آغاز می شود و در آن قدرت تحلیل شما سنجیده می شود. این بخش شامل 2 سوال است. مدت زمان آن 60 دقیقه است و به هر سوال 30 دقیقه اختصاص داده می شود. این بخش 6 نمره دارد که به صورت نیم نمره ای تغییر می کند.

مهارت‌های تحلیل زبان (Verbal Reasoning)

این بخش از امتحان جی آر ای (GRE) ، ۴۰سوال در دو مجموعه ۲۰ سوالی است. مدت زمان این بخش 30 دقیقه است. در این بخش نمرات به صورت یک نمره ای تغییر میکنند و شما می‌توانید بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره از این بخش کسب کنید. در این بخش تعدادی متن به شما داده می شود و سوالاتی درباره آن متن مطرح می شود. نحوه دیگر سوالات این بخش در آزمون GRE به گونه ای است که در یک پاراگراف تعدای جای خالی وجود دارد که شما بر اساس مفهوم باید کلمه مناسب را از بین گزینه های داده شده انتخاب کنید.

مهارت‌های تحلیل ریاضی (Quantitative Reasoning)

این بخش در آزمون جی آر ای GRE دارای 40 سوال در 2 مجموعه ی 20 سوالی است. مدت زمان آن ۷۰ دقیقه است و به هر بخش 35 دقیقه اختصاص دارد. در این بخش نیز نمرات به ‌صورت یک نمره‌ای تغییر میکنند و مانند بخش قبل می توانید بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره کسب نمایید. دشواری سوالات ریاضی این بخش بالا نیست و حتی شاید از ریاضیات دبیرستان نیز ساده تر باشد. اما به دلیل محدود بودن زمان و نیاز به دقت و تحلیل دقیق ، مهم ترین رکن این بخش از آزمون می باشد. سرفصل‌های مورد ارزیابی در این بخش جبر، هندسه، آنالیز داده ها، تفسیر داده‌ها و مقایسه کمی است.

نمره آزمون  GRE General، مجموع نمره های بخش های وربال و ریاضی است که عددی بین ۲۶۰ تا ۳۴۰ می باشد. برای دانشگاه های معتبر معمولا نمره ای بین 300 تا 310 لازم است. برای اطلاع از نمره لازم برای اخذ پذیرش، باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانیدب) آزمون SUBJECT GRE:

آزمون GRE Subject از دروس تخصصی 6 رشته خاص مانند زیست شناسی، ریاضی، شیمی، فیزیک و روان شناسی ، ادبیات ، انگلیسی تشکیل شده. این آزمون به صورت کاغذی و تنها سه بار در سال در سراسر دنیا برگزار می شود. . ماه های برگزاری این آزمون سپتامبر، اکتبر و آوریل است. زمان آزمون در تمامی 6 رشته، ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه است، ولی تعداد سوالات در رشته های مختلف با هم متفاوت است. قیمت آزمون GRE Subject در سراسر دنیا در حال حاضر حدود ۱۵۰ دلار است.

این آزمون تنها 1 بخش با سوالات 5 گزینه ای دارد.

درضمن کسانی که در آزمون GRE Subject شرکت می کنند باید حتما در آزمون GRE General هم شرکت کنند.

برخی دانشگاه های برتر این آزمون جی آر ای  (GRE) را به صورت اجباری از داوطلب می خواهند. اما بیشتر اوقات شرکت در این آزمون اختیاری است و برای نشان دادن توانایی است و داشتن نمره آزمون GRE subject به گرفتن پذیرش کمک خواهد کرد.

تکرار آزمون جی آر ای GRE

بعد از گذشت 21 روز از آزمون می توانید دوباره در امتحان GRE شرکت کنین. اما به طور کل در یک سال میلادی تنها 5 بار اجازه شرکت در آزمون را دارید. برای آزمون لازم است حتما ددلاین دانشگاه ها را بررسی کرده تا از تاخیر احتمالی جلوگیری کنید. بهترین حالت صرف نظر از هزینه ثبت نام در ۲ تاریخ متفاوت است.

همچنین پس از ثبت نام با پرداخت 50 دلار می توانید تاریخ آزمون را تغییر دهید.

مدرک و اعتبار آزمون GRE

مدت زمان اعتبار آزمونGRE  تا 5 سال بعد از دریافت مدرک است. با توجه به این که با گذشت 5 سال ممکن است قواعد و شرایط آزمون و همچنین دانش فرد تغییر کند، لذا برای هماهنگی با آخرین تغییرات اعمال شده در آزمون و اثبات شایستگی خود برای بهره مندی از نمره آزمون GRE پس از گذشت 5 سال موظف به تکرار مجدد آزمون هستید.

مرکز ETS نمره شما را بنا به درخواست برای دانشگاه‌ها ارسال می‌کند. البته دانشگاه‌ها در بسیاری از موارد ممکن است مدرک امتحان GRE را در بازۀ کمتر از ۵ سال معتبر بدانند. داشتن نمرۀ GRE برای گرفتن پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌های ایالات متحده لازم است. برای هر رشته ، دانشگاه و هر دوره ی تحصیلی ارزش و کاربرد نمره آزمون جی آر ای GRE متفاوت است. یعنی اهمیت هر بخش، مثلا بخش وربال، برای هر کدام متفاوت است. برای اطمینان از معیار سنجش بهتر است پیش از آزمون درباره رشته و دانشگاه خود تحقیق کرده و یا از مسئول پذیرش سوال کنید تا با آمادگی کامل آزمون دهید.

مدرک و اعتبار آزمون GRE

منابع آزمون جی آر ای GRE

معمولا برای آمادگی در هر آزمون گزینه‌های متفاوتی وجود دارد. در ادامه منابع آنلاین برای آمادگی در امتحان GRE آورده شده است:

Powerprep II

این منبع آنلاین و البته رایگان نرم‌افزاری شامل آزمون های شبیه سازی شده ی سازمان ETS  است که برای آمادگی در آزمون و قرار گیری در شرایط آزمون لازم است.

Online GRE Strategy Session

این منبع با دوره های آنلاین و رایگان در جلسات 1 ساعته نحوه آماده شدن و روش های موفقیت را در اختیارتان قرار می دهد.

ETS essay topic pools

این منبع آنلاین، لیستی کامل از عناوین بخش essay برای آمادگی در تحلیل نوشتاری در آزمون GRE است.

GRE study guide

این منبع آنلاین بخش های مختلف آزمون جی ار ای را با استراتژی درست قرار داده است.

استفاده از نمونه سؤالات آزمون‌­‌های قبلی

برخی از داوطلبان پیشنهاد می­‌کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون GRE، بهتر است از نمونه سؤالات آزمون­ های قبلی نیز کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه­ بهتری را کسب کنید. لذا در این قسمت به معرفی بهترین موارد می­‌پردازیم:

کتاب (Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions) کتاب سازمان ETS برگزارکننده آزمون GRE است. دارای نمونه سؤالات درک مطلب و واژگان است.

کتاب (Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions) کتاب سازمان ETS برگزارکننده آزمون GRE است. دارای نمونه سؤالات بخش ریاضیات است.

کتاب (The Official Guide to The GRE Revised General Test)  نمونه سوالات شبیه سازی شده توسط طراحان آزمون جی آر ای GRE است.

در ادامه به لیستی از سایر کتب مورد نیاز شما جهت مطالعه به عنوان منابع آزمون GRE موجود است:

 • Essential Words for the GRE
 • GRE Analytical Writing: Solutions to the Real Essay Topics
 • GRE Math Prep Course
 • ۵ Lb. Book of GRE Practice Problems
 • GRE Prep by Magoosh
 • Manhattan GMAT Set of 8 Strategy Guides, Fourth Edition
 • Algebra GRE Strategy Guide
 • GRE Geometry
 • ۵۰۰ GRE Math Flash Cards
 • GRE Number Properties
 • Manhattan GRE Set of 8 Strategy Guides, 2nd Edition
 • GRE Quantitative Comparisons & Data Interpretation

آزمون جی آر ای GRE در ایران

فهرست مراکز مجاز برگزاری آزمون GRE صرفا از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.  این آزمون در کشور ایران در حال حاضر در 9 مرکز سازمان سنجش مؤسسه، فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، مؤسسه آموزشی امیربهادر، مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شیراز، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل برگزار می‌ شود.

هزینه آزمون جی ار ای 205 دلار آمریکا خواهد بود. اگر بخواهید به صورت LATE (یعنی در کمتر از 4 روز مانده به زمان برگزاری آزمون) ثبت نام به عمل آورید، این مبلغ تا 230 دلار افزایش خواهد یافت. نتیجه آزمون GRE معمولا 10 تا 15 روز پس از برگزاری اعلام می شود.

برای ثبت‌نام آزمون  جی ار ای با مراجعه به سایت  ets.sanjesh.org و با تکمیل اطلاعات شخصی، نوع، تاریخ و مرکز برگزاری آزمون، مراحل پرداخت را به صورت اینترنتی انجام می دهید. این سامانه با همکاری موسسات برگزار کننده آزمون های بین المللی، شرکت در آزمون‌های TOEFL و GRE را به نرخ مصوب برگذار می کند.

موسسه آریو گفتمان فردا
موسسه آموزش عالی آزاد گفتمان ایران زمین

پس از تکمیل ثبت‌نام ،ایمیل تایید از سوی ETS و پیامک تایید از سازمان سنجش برای داوطلب ارسال می‌شود.  مراحل ثبت‌نام آزمون به صورت آنلاین انجام می‌شود و نیازی به مراجعه به هیچ مرکزی به صورت حضوری نیست.

نتیجه گیری

آزمون GRE علاوه بر تعیین سطح زبان انگلیسی شما، سایر مهارت های ارتباطی در رشته تحصیلیتان را مورد سنجش قرار می دهد. با تقویت زبان خود و داشتن نمره آزمون جی ار جی می توانید نکته مثبتی به رزومه خود اضافه کنید.

هم اکنون می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون های بین المللی و بهره مندی از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان، با ما تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10118
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد آزمون جی آر ای GRE | آزمون GRE چیست و چه اهمیتی دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: