چطور مهارت شنیداری خود را تقویت کنیم؟

77 بازدید

شما از چند هفته یا ماه پیش آموزش زبان انگلیسی را شروع کرده‌اید و مهارت‌های شنیداریتان در حال بهبود است.

اگر شما قواعد گرامری را یاد گرفته‌اید، می‌توانید به سؤال‌های تمرینات مفهومی reading پاسخ دهید و برای صحبت کردن با همکلاسی‌هایتان نیز به نظر می‌رسد مشکلی ندارید.

همچنین اگر شما از پیشرفت خود راضی هستید، اما همچنان در بهبود مهارت شنیداری listening مشکل دارید و به نظر می‌رسد یک جای کار می‌لنگد!

این مشکل متداول در بین بسیاری از زبان آموزان است و برای حل آن، مدرسین زبان انگلیسی توصیه می کنند که به شنیدن فایل های صوتی مختلف تمرین کنید. در واقع، شنیدن و تکرار فایل های صوتی یکی از ساده ترین راه حل ها برای بهبود مهارت شنیداری زبان انگلیسی است. علاوه بر این، از طریق اینترنت می توانید به منابع و فایل های صوتی متنوعی دسترسی داشته باشید که برای زبان آموزان تهیه شده اند. برای مثال، می توانید با جستجو در موتور گوگل، فایل های لیسنینگ زبان انگلیسی مناسب با سطح خود را پیدا کنید و با گوش دادن به آنها، مهارت شنیداری خود را بهبود بخشید.

مهارت شنیدن

تکنیک ‌های شنیدن

بسیاری از زبان‌آموزان، پس از شنیدن مکرر و پیوسته، همچنان شاکی هستند که نمی‌توانند به‌طور کامل مفهوم فایل صوتی را فهمیده و از عدم قابلیت درک کامل مکالمات خسته و ناامید می‌شوند. 

برای رفع این مشکل، می‌توانید از ترفندهای زیر برای بهبود مهارت شنیداری زبان انگلیسی به‌طور عالی استفاده نمایید:

  • در ابتدا و قبل از هرچیز، بپذیرید که شما در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید و زبان مادری شما نیست. بنابراین، طبیعی است که برخی از قسمت‌ها را به‌صورت کامل درک نکنید. به‌منظور بهبود مهارت شنیداری زبان انگلیسی، ضعف‌های خود را به‌صورت کامل مورد قبول قرار دهید.
  • در صورتی که قادر به درک بخشی از فایل صوتی نبودید، خود را آرام و خونسرد نگه دارید و به باقی نوار صوتی گوش دهید. این کار ممکن است باعث شود که تنها یک بخش را فهم نکرده باشید، اما اگر آرامش خود را از دست دهید، ممکن است کل نوار صوتی را نتوانید درک کنید. همچنین، اگر تمایل داشتید تا مطالبی که گفته شده را بارها تکرار کنید، احتمالاً هیچگونه درکی از صحبت‌ها به دست نخواهید آورد. بنابراین، بهتر است با حفظ خونسردی، به باقی صحبت‌ها گوش کنید.
  • توصیه می‌شود که صحبت‌هایی که در نوار صوتی شنیده می‌شوند، به زبان مادری ترجمه نشود. این کار ممکن است باعث اشتباهاتی در درک مفهوم صحبت‌ها شود. به یاد داشته باشید که برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی، باید خود را به عنوان یک فرد انگلیسی زبان فرض کرده و به حد امکان از زبان مادری در فرایند یادگیری زبان انگلیسی استفاده نکنید.
  • برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی، بهتر است به ایده اصلی یا مفهوم کلی صحبت‌ها توجه کنید و به جزئیات آن توجه نکنید. ایده اصلی، مفهوم کلی و نهایی صحبت یا موضوعی است که قرار است به شنونده منتقل شود. به عنوان مثال، ممکن است با نوارهایی که دو نفر درحال صحبت با هم هستند، آشنا شده باشید. در برخی از این نوارها، افراد در مورد موضوعات مختلفی از جمله آب و هوا یا احوال‌پرسی از اعضای خانواده‌شان حرف می‌زنند. اما ایده اصلی می‌تواند مثلاً پرسشی درباره نحوه ثبت‌نام در کلاس آموزش زبان باشد.

استفاده از جزییات و حواشی در صحبت‌ها به منظور شاخ و برگ دادن به آن‌ها و طولانی کردن صحبت‌ها انجام می‌شود. در واقع، هدف نهایی انجام کاری، ایده اصلی است. به عنوان مثال، اگر از شما بپرسند دیروز به کجا رفتید، بهتر است به صورت خلاصه و با تمرکز بر روی ایده اصلی پاسخ دهید و جزئیات را حذف کنید؛ به این صورت که جواب خود را به شکل “دیروز به فروشگاه رفتم” اعلام کنید، و به جزئیات سفر خود نپردازید.

ترجمه به فارسی

زمانی که به یک فرد انگلیسی زبان در حال صحبت کردن به زبان انگلیسی در فایل صوتی گوش می‌دهیم، به‌روزرسانی ذهنی ما مدام به سوی ترجمه آن صحبت‌ها به زبان فارسی جذب می‌شود تا بتوانیم منظور را سریعاً درک کنیم. این تمایل در گوش دادن کلمات یا عبارات سخت‌تر نیز بیشتر می‌شود، چرا که می‌خواهیم تمام جزئیات را بفهمیم. این واکنش طبیعی است، اما زمانی که در حال ترجمه صحبت‌های فرد به زبان مادری خود هستیم، تمرکز ذهنی خود را به آن کار اختصاص می‌دهیم و دیگر به باقی صحبت‌ها توجه نخواهیم کرد.

این روش ترجمه نادرست می‌تواند به ما کمک کند تا درک مفاهیم را بالا ببریم، اما در واقعیت این اتفاقات نخواهد افتاد. هدف از این روش، بهبود سرعت عمل زبان‌آموز در درک حرفها است. در زمان آزمون‌ها یا در صحبت با یک فرد انگلیسی‌زبان، نوار صوتی یا صحبت ها دگمه پاز نخواهند شد و بدون وقفه ادامه خواهند داشت. اگر بخواهید به این روش نادرست ترجمه را ادامه دهید، ممکن است بر روی عملکرد خود در آزمون تأثیر منفی بگذارید.

توجه به تکرارها

لحظاتی به گفتگو با اعضای خانواده، دوستان یا آشنایان خود توجه کنید؛ آیا آنها در هنگام صحبت به زبان فارسی، حرف های خود را مکرر می‌کنند؟ پاسخ مثبت است. این عمل از سوی افراد به منظور تاکید بر اهمیت سخنان خود و جلب توجه شنونده به نحو احسن، انجام می‌گیرد. این روش، به شنونده فرصت کافی برای درک کامل جملات مطرح شده می‌دهد. در این راستا، آرامش خود را حفظ کرده و در زمان گوش دادن به فایل صوتی، به خود زمان بدهید. تا در صورت نتوانستن به درک بخشی از صحبت ها، به خودتان آوانس ندهید. همچنین، بهتر است سعی کنید سخنان را به زبان فارسی ترجمه نکنید و ذهن خود را برای تمرکز بر مهم‌ترین مسئله، یعنی فهمیدن زبان انگلیسی به انگلیسی، آزاد کنید.

آموزش زبان در اینترنت

یکی از مزایای برتر استفاده از فایل‌های آموزش زبان در اینترنت، این است که شما قادر خواهید بود به صورت دائمی هر زمان که بخواهید آنها را متوقف کرده و دوباره پخش کنید. این کار را به طور مداوم تکرار کنید تا بتوانید به خوبی صحبت ها را فهمید. گوش دادن به فایل‌هایی که از شنیدن آنها لذت می‌برید، مانند آهنگ‌ها و ترانه‌ها، باعث خواهد شد تا با اشتیاق بسیار بیشتری به حرف‌ها گوش کنید و دایره لغات خود را افزایش دهید.

آموزشگاه زبان

توجه به کلید واژه ها

برای فهمیدن ایده اصلی یا همان مفهوم کلی، از کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی استفاده کنید. به عنوان مثال، فرض کنید در یک فایل صوتی دو نفر در مورد یک موضوع صحبت می کنند. شما به جزئیات آن صحبت توجه زیادی نمی کنید، اما یکی از طرفین مدام از عبارات کلیدی مانند “سفر کاری”، “لس آنجلس” و “پارسال” در صحبت های خود استفاده می کند.

با شنیدن این عبارات، متوجه می شوید که او درباره سفر کاری خود به لس آنجلس در سال پیش صحبت می کند. درک این مفهوم اولیه، به نظر ساده می آید، اما باید به یاد داشت که درک این مفهوم به موقع، با فهمیدن جزئیاتی که گوینده در ادامه مطرح می کند، کمک زیادی به فهمیدن ایده اصلی صحبت ها می کند.

استمرار در گوش دادن به فایل‌های صوتی، از مهمترین روش‌ها برای تقویت مهارت شنیداری در زبان انگلیسی است. برای پیدا کردن فایل صوتی مورد علاقه‌تان، از قابلیت‌های بی‌شمار اینترنت استفاده کنید و در همین حین به خودتان مراقبت کنید و خونسرد باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://radtime.org/?p=11347
برچسب ها:
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد چطور مهارت شنیداری خود را تقویت کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.