یادگیری زبان در سنین بالا - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

یادگیری زبان در سنین بالا | یادگیری زبان دوم در بزرگسالی

1932 بازدید
یادگیری زبان در سنین بالا

بلد بودن زبان در جامعه امروز، نقش بسیار پررنگی دارد. به طوری که علاوه بر سن جوانی، یادگیری زبان در بزرگسالی نیز متقاضیان زیادی دارد. یادگیری زبان دوم در هر سنی مزایای مختلفی دارد. به همین ترتیب، یادگیری زبان در سنین بالا مزایا و چالش های خود را دارد. افرادی که به یادگیری زبان در سنین بالا روی می آورند، معمولا انگیزه زیادی دارند، زیرا از اهمیت بلد بودن زبان دوم مطمئن شده اند. عوامل مختلفی وجود دارند که بر یادگیری زبان در سنین بالا تاثیر می گذارند که به بررسی آن ها می پردایم. در این مقاله روش های یادگیری زبان در بزرگسالی و همچنین بهترین سن یادگیری زبان دوم را بررسی خواهیم کرد.

آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

یادگیری زبان در سنین بالا

یادگیری زبان در سنین بالا

یادگیری زبان در سنین بالا ممکن است برای بعضی افراد چالش برانگیز باشد. با این حال، با توجه به آموزش‌های صحیح، یادگیری زبان در سنین بالا نیز می تواند امکان پذیر باشد. برخی از چالش های یادگیری زبان در سنین بالا و نیز راهکارهایی برای غلبه بر آن ها را بررسی می کنیم.

چالش های یادگیری زبان در سنین بالا :

کاهش قدرت شنیداری:

با گذر زمان، قدرت شنیداری فرد در سنین بالاتر به دلیل کاهش قدرت شنوایی ناشی از پیر شدن، کاهش می یابد.

تفکرات ثابت و تکراری:

بعضی از افراد در سنین بالاتر، تفکرات و رفتارهای ثابت و تکراری دارند که ممکن است به دلیل مشکلات روانی یا فیزیکی باشد. این موضوع می تواند به یادگیری زبان جدید در سنین بالاتر، مانع شود.

ترجمه به زبان اول:

بعضی از افراد در سنین بالاتر عادت به ترجمه متن به زبان خودشان دارند و این ممکن است به یادگیری زبان جدید در مدت زمان کوتاهی مانع شود.

کاهش حافظه:

حافظه فرد در سنین بالاتر ممکن است کاهش یابد، بنابراین یادگیری لغات جدید و یادداشت کردن آن ها ممکن است سخت باشد.

راهکارهایی برای یادگیری زبان در سنین بالا

شرکت در کلاس های زبان:

شرکت در کلاس های زبان می تواند به بهبود قدرت خواندن، نوشتن و صحبت کردن در زبان هدف کمک کند. در کلاس ها، می توانید با دیگران به صورت فعال در تمرین های گروهی شرکت کنید و تجربه های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این، اولیم راهی است که ممکن است هر کسی آن را امتحان کند.

شنیدن مداوم:

شنیدن مداوم زبان هدف، می تواند به بهبود قدرت شنیداری کمک کند. می توانید به برنامه های پادکست یا فایل های صوتی گوش بدهید و به موسیقی و فیلم های زبان اصلی علاقه مند شوید.

استفاده از تکنولوژی های آموزشی:

با استفاده از تکنولوژی های آموزشی مثل برنامه های آموزش زبان، می توانید در محیطی فشرده، بدون فشار و به تنهایی به یادگیری زبان بپردازید. بعضی از برنامه های آموزش زبان به شما امکان می دهند تا با یادگیری بازی ها و فعالیت های تعاملی به طور مداوم و در محیطی فشرده به یادگیری زبان بپردازید.

یادگیری لغات جدید:

یادگیری لغات جدید، می تواند به بهبود مهارت های شنیداری، خواندن و نوشتن کمک کند. شما می توانید از فلش کارت ها و برنامه های مرتبط استفاده کنید که امکان یادگیری لغات جدید با استفاده از الگوهای یادگیری موثر را فراهم می کنند.

یادگیری زبان برای موقعیت های خاص:

شما می توانید برای موقعیت های خاص، مانند مسافرت، کار و یا ارتباط با دوستان بیگانه، به یادگیری زبان بپردازید. با تمرین در موقعیت های واقعی، می توانید به بهبود قدرت صحبت کردن و به کار بردن زبان در موقعیت های خاص کمک

مطالعه کتاب های زبان اصلی:

مطالعه کتاب های زبان اصلی، می تواند به بهبود مهارت های خواندن، نوشتن و شنیداری کمک کند. شما می توانید با شروع با کتاب های ساده شروع کنید و به تدریج به کتاب های پیشرفته تر بروید.

تمرین و تکرار:

تمرین و تکرار، کلید بهبود در یادگیری زبان است. برای بهتر شدن در یادگیری زبان، باید به طور مداوم تمرین کنید و سعی کنید در هر روز حداقل چند دقیقه به یادگیری زبان بپردازید.

ایجاد فرهنگ یادگیری:

برای بهترین نتایج در یادگیری زبان، باید فرهنگ یادگیری را در خود ایجاد کنید. برنامه ریزی کنید و به یادگیری زبان به صورت مداوم و در برنامه های خود پایبند باشید.

تفریح به زبان هدف:

بهترین راه برای بهبود مهارت های خود در زبان، تفریح به زبان هدف است. شما می توانید با تماشای فیلم ها، گوش دادن به موسیقی و خواندن کتاب های زبان اصلی، بهبود مهارت های خود در زبان را افزایش دهید.

مسابقات زبانی:

شما می توانید با شرکت در مسابقات زبانی، مهارت های خود را در زبان به چالش بکشید و بهبود آنها را بهبود بخشید. مسابقات زبانی می تواند به شما انگیزه بیشتری برای یادگیری زبان بدهد و به شما امکان می دهد تا با دیگران در یادگیری رقابت کنید.

بیشتر بخوانیدبهترین سن یادگیری زبان جدید

سوال بهترین سن برای یادگیری زبان جدید معمولاً مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. با توجه به مطالعات انجام شده در زمینه یادگیری زبان دوم، به طور کلی می‌توان گفت که سنین کودکی بهترین زمان برای یادگیری زبان دوم هستند. به طور خاص، مطالعات نشان می‌دهند که سنین ۵ تا ۱۲ سالگی برای یادگیری زبان دوم بهترین سن هستند.
یکی از دلایل این موضوع، توانایی بالای کودکان در یادگیری زبان است. در این سنین، کودکان با دارا بودن ذهنیت پذیرشی و فراگیری سریع، به راحتی می‌توانند به زبان جدیدی که با آن روبرو می‌شوند، علاقه‌مند شوند و آن را به طور طبیعی و به صورت غیرفعال یاد بگیرند.
با این حال، این نکته نیز مورد توجه قرار می‌گیرد که یادگیری زبان در سنین بالاتر نیز امکان‌پذیر است. در واقع، یادگیری زبان در هر سنی امکان‌پذیر است و همه افراد بدون توجه به سن، می‌توانند زبان جدیدی را یاد بگیرند. با این حال، با افزایش سن، یادگیری زبان ممکن است با چالش‌هایی همراه باشد، به عنوان مثال مشکل در تلفظ صحیح، ساختارهای زبانی پیچیده و محدودیت در زمینه زمان برای تمرین.
به طور کلی، هر چه زودتر شروع به یادگیری زبان جدید شود، احتمال موفقیت بیشتر می‌شود و یادگیری زبان در سنین کودکی بهترین گزینه است. اما اگر افراد در سنین بالاتر نیز تمایل داشته باشند، می‌توانند با تمرین و تلاش، زبان جدیدی را یاد بگیرند و از فواید یادگیری زبان بهره‌مند شوند.

بهترین منابع یادگیری زبان انگلیسی در سنین بالا

بهترین منابع یادگیری زبان انگلیسی در سنین بالا شامل موارد زیر می‌شوند:

دوره‌های زبان در مؤسسات آموزشی:

بسیاری از مؤسسات آموزشی دوره‌های زبان انگلیسی برای بزرگسالان را ارائه می‌دهند. این دوره‌ها معمولاً شامل فعالیت‌های تعاملی، گفتاری و شنیداری هستند.

دوره‌های آموزشی آنلاین:

در حال حاضر، بسیاری از سایت‌ها و برنامه‌های موبایل، دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند. این دوره‌ها شامل فیلم‌های آموزشی، تمرین‌های تعاملی، فعالیت‌های چندرسانه‌ای و ارائه بازخورد به صورت خودکار هستند.

کتاب‌های درسی:

در حقیقت کتاب‌های درسی زبان انگلیسی به‌عنوان یکی از منابع اصلی یادگیری زبان مورد استفاده قرار می‌گیرند. کتاب‌های درسی می‌توانند به صورت چاپی یا الکترونیکی در دسترس باشند و معمولاً شامل فعالیت‌های گوناگونی هستند که شامل تمرین‌های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن می‌شوند.

فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی:

فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی می‌توانند به عنوان یک منبع عالی برای یادگیری زبان انگلیسی در سنین بالا مورد استفاده قرار بگیرند. این فیلم‌ها و سریال‌ها به کمک زیرنویس به صورت رایگان در دسترس هستند و می‌توانند به عنوان یک منبع تفریحی و آموزش

پادکست‌های زبان انگلیسی:

پادکست‌های زبان انگلیسی به‌عنوان یک منبع عالی برای تقویت مهارت شنیداری و گسترش دایره لغات به شمار می‌روند. در این پادکست‌ها معمولاً فایل‌های صوتی در دسترس هستند که شامل مصاحبه‌ها، گفتگوها و داستان‌های مختلفی هستند.

بازی‌های آموزشی:

برخی از بازی‌های آموزشی به عنوان یک منبع جذاب و مفید برای یادگیری زبان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بازی‌ها معمولاً شامل تمرین‌های گوناگونی هستند که به کمک آن‌ها می‌توانید مهارت‌های خواندن، نوشتن، گوش دادن و گفتاری خود را تقویت کنید.

مشاهده و خواندن خبرها و مقالات انگلیسی:

مشاهده و خواندن خبرها و مقالات انگلیسی می‌تواند به شما کمک کند تا دایره لغات خود را گسترش دهید و به مهارت خواندن و شنیداری خود افزوده شوید.

مکالمه با بومی زبان‌ها:

مکالمه با بومی زبان‌ها یکی از بهترین راه‌های یادگیری زبان انگلیسی است. در این روش، شما با بومی زبان‌ها در موضوعات مختلفی گفتگو می‌کنید و می‌توانید اشتباهات خود را پیدا کرده و بهبود دهید.

بیشتر بخوانیدسخن پایانی

یادگیری زبان دوم در بزرگسالی چالش ها و مزایی دارد که بررسی کردیم. با اینکه سن در یادگیری بسیار مهم است، اما می توانید در تمامی سن ها برای تقویت زبان خود اقدام کنید. برای این  کار می توانید روش های مختلف همچون شرکت در کلاس های آنلاین و حضوری، ویدیوهای آموزشی، کتاب های کمک آموزشی و … استفاه کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
https://radtime.org/?p=11295
اشتراک گذاری:

نظرات

1 نظر در مورد یادگیری زبان در سنین بالا | یادگیری زبان دوم در بزرگسالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. باسلام
    من 48 سالمه . حدود 10 سال قبل جهت یادگیری زبان انگلیسی به موسسه سفیر رفتم. متاسفانه کلاس های زبان شبیه مدارس شده . چند نفر زبان آموز بی انگیزه که به اجبار والدین اومدن و حوصله حرف زدن ندارند. استادها هم فقط به فکر تموم کردن کتاب طبق زمان بندی از پیش تعیین شده هستند و متاسفانه مثل مدارس کسی به فکر آموزش با حوصله و ایجاد انگیزه نیست. نتیجتا بعد از چند ترم کلاس رو رها می کنن و نتیجه خوبی هم نمیگیرند. اگه به اساتید هم بگی چرا پیشرفتی ندارم میگن باید فیلم زیاد ببینی و کتاب زیاد بخونی و با افراد دیگه به زبان دوم صحبت کنی. آخه اگه توان و فرصت و موقعیت جهت انجام این کارها را داشتم دیگه چرا کلاس زبان بیام؟ کلاس باید اونقدر سرزنده و اکتیو باشه که زبان آموز به شوق بیاد. استاد باید هر جلسه از زبان آموزها حرف بکشه و زود منصرف نشه. به مکالمه بیشتر از گرامر بها بدهند. کلاس تکراری و خسته کننده نباشه. با انگیزه ها از باری به هر جهت ها جدا بشن. کلاس تکلیف دادنی نباشه بلکه همه کارها در فرصت تخصیص داده شده در کلاس انجام و به درستی و آرامش به همه تفهیم بشه . تو خونه فقط فیلم دیده بشه و یا صدای انگلیسی شنیده بشه. از امکانات صوتی و بصری مناسب استفاده بشه و خلاصه اینکه جو مدرسه نداشته باشه. در نهایت هزینه مناسب داشته باشه تا زبان آموز از پسش بر بیاد. ببخشید که سرتون رو درد آوردم. من خیلی وقت بود می خواستم درد دلی در مورد کلاس های زبان داشته باشم. امیدوارم از این دلنوشته بهره ای برده باشید. سپاس…

برچسب ها: