تحصیل در آلمان - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو

تحصیل در آلمان | مهاجرت تحصیلی به آلمان

2344 بازدید
مهاجرت تحصیلی به آلمان

آلمان کشوری بسیار قدرتمند و ثروتمند، غول صنعتی در قلب اروپا است. تحصیل در آلمان یک موقعیت بسیار جذاب برای تمامی دانشجویان بین المللی است. امکان تحصیل رایگان در آلمان و تحصیل به زبان انگلیسی همواره جزو مزیت های اصلی مهاجرت تحصیلی به آلمان است. همچنین اجازه کار کردن بعد از اتمام تحصیل و امکان اخذ ویزای دائم از دلایل دیگر محبوبیت تحصیل در کشور آلمان است. اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای ایرانیان محبوبیت بالا داشته و این کشور دومین مقصد مهاجران ایرانی است. در ادامه همراه ما باشید تا در این مقاله تمام اطلاعات لازم درباره مهاجرت تحصیلی به آلمان را در اختیارتان قرار دهیم.

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

تحصیل در آلمان

تحصیل به زبان آلمانی

تحصیل در کشور آلمان عموما به زبان آلمانی است. آموزش در 95 درصد دانشگاه ها و رشته ها در آلمان به زبان رسمی این کشور انجام می شود. تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی امکان پذیر است. در دانشگاه های رایگان آلمان نیز فرد نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی خواهد داشت. برای تحصیل در آلمان به زبان آلمانی، مدرک زبان لازم برای اخذ ویزا حداقل B1 آلمانی است. اما مدرک زبان مورد نیاز فرد برای ورود به مقاطع تحصیلی در دانشگاه حداقل B2 است. پس لازم است متقضی به محض ورود به این کشور برای تقویت زبان آلمانی خود اقدام کند.

تحصیل به زبان انگلیسی

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیز در مقطع ارشد و دکتری به زبان انگلیسی امکان پذیر است. اما متاسفانه تمامی این دانشگاه ها دارای گزینه ی تحصیل به زبان انگلیسی نیستند. برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان ، تنها باید برای دانشگاه های خصوصی این کشور اقدام کرد. مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان حداقل مدرک آیلتس 6 است.

مهاجرت بدون مدرک زبان

شرایط تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی و ارشد وجود ندارد. برای مقطع دکتری نیز غیر ممکن است. پس دانشجویان باید تا حدودی با زبان آلمانی آشنایی داشته باشند که یعنی برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های آلمان نیاز به مدرک زبان دارید. بهترین راه برای افرادی که تمایل به تحصیل در این دانشگاه ها دارند این است که در دوره های زبان آلمانی در این کشور شرکت کنند. برای پذیرش در دوره زبان باید مدرکA2 یا B1 آلمانی ارائه دهید. پس از گذراندن دوره زبان آلمانی با توجه به رشته ای که تصمیم به تحصیل در آن دارید، می توانید در دوره های فاندیشن مربوط به آن شرکت کنید. این دوره ها در دانشگاه های آلمان برگزار می شود و شما را برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها آماده می کند.

بیشتر بخوانیدمهاجرت از طریق دوره زبان

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانید با تحصیل در دوره زبان نیز اقدام کنید. افرادی که دارای مدرک زبان مورد نظر نمی باشند، می توانند تحصیل در دوره های زبان در کشور آلمان را برگزینند. اما احتمال اخذ این ویزا بسیار کم و احتمال ریجکتی آن بسیار بالا است زیرا احتمال درخواست پناهندگی را در ذهن تداعی می کند… زیرا هر فرد می تواند در کشور خود با مبلغی بسیار کمتر به یادگیری زبان بپردازد و پرداخت هزینه های بالا برای گذراندن دوره ی زبان در کشور آلمان لازم نیست.

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در مدارس آلمان حدود 16،000 یورو در سال می باشد که ای هزینه برای مدارس شبانه روزی به 30.000 یورو در سال می رسد.

این هزینه در مقطع کارشناسی ارشد که بسیار پرطرفدار است، در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است.

در سطح دکترا، شهریه تا سه سال یعنی شش ترم تحصیل در تمام دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است. ممکن است شما ملزم به پرداخت شهریه برای هر دوره تمدید برای دوره دکتری خود باشید. اگرچه برای خدمات و ثبت نام چیزی حدود 150 تا 200 یورو باید پرداخت کنید.

تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان می باشد. در دانشگاه های دولتی آلمان فقط با هزینه خدمات اداری و ثبت نام در حدود 300 یورو را در هر ترم همراه است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان سالانه در حدود 10.000 یورو می باشد. متقاضیان با اخذ مجوز کار دانشجویی پاره وقت تا 20 ساعت در هفته می توانند بخش زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان را تامین کنند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

مدت زمان تحصیل

دوره کارشناسی  بین 6 تا 8 ترم معادل با 3.5 تا 4 سال است.

دوره ارشد بین 3 تا 4 ترم معادل 1.5 تا 2 سال و مقطع دکتری بین 3 الی 6 سال است. شروع ترم دانشگاه‌ های آلمان از سپتامبر تا مارچ ترم زمستان و از آپریل تا آگوست ترم دیگر در تابستان است.

بورسیه های تحصیلی

به دلیل رایگان بودن تحصیل، تقاضا برای بورسیه به نسبت کمتر است. بورسیه تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و ارشد به سختی امکان دارد ولی برای مقطع دکتری برای افراد دارای رزومه قوی و سطح علمی بالا گرفتن بورسیه تحصیلی امکان پذیر است.

بورسیه های تحصیلی تعداد محدودی دارند. دارا بودن رزومه علمی تحصیلی قوی، سطح علمی بسیار بالا و نمره های عالی از شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی هستند. برخی از بورسیه های تحصیلی آلمان عبارت است از:

 • بورسیه  تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی که ماهانه در حدود 2000 یورو می باشد.
 • بورسیه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که ماهانه در حدود 1250 یورو می باشد.
 • بورسیه برای دانشجویان دکتری که ماهانه در حدود 1350 یورو می باشد.

 لازم به ذکر است که اخذ بورسیه های تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان یا بدون تسلط کافی بر زبان بسیار دشوار است.

بیشتر بخوانیددانشگاه های آلمان

یکی از مهم ترین دلایل تعداد بالای متقاضیان در آلمان، دانشگاه های دارای رتبه ی جهانی آن است. استاندارد بالایی آموزشی و سطح علمی بسیار بالا، خدمات متنوع برای دانشجویان و همچنین تحصیل رایگان، محبوبیت و رتبه ی این دانشگاه ها را بسیار بالا برده است. تعدادی از این دانشگاه ها با رتبه جهانی زیر 200 عبارت است از :

 • دانشگاه فنی مونیخ         
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ        
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه فنی KIT           
 • دانشگاه هامبولت برلین   
 • دانشگاه آزاد برلین          
 • دانشگاه فنی آخن         
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه فنی درسدن

شرایط سنی

یکی از عوامل مهم در اخذ ویزای تحصیلی، سن است. حداکثر سن برای تحصیل در مقطع کارشناسی 23 سال سن است. و حداکثر سن قابل قبول برای تحصیل در مقطع ارشد 30 سال است.

موضوع دیگر تعیین کننده در اخذ ویزا، گپ تحصیلی است. گپ تحصیلی مورد قبول برای تحصیل در این کشور 2 الی 5 سال است که باید با کار ، ارائه مقاله یا دوره زبان پوشش داده شود.

کلام آخر

مهاجرت به آلمان همچنان برای ایرانیان جذاب است و تحقق این آرزو امکان پذیر است. با توجه به سطح دانشگاه های آلمان، یادگیری درست زبان آلمانی و انگلیسی بسیار واجب است. همچنین برای زندگی در آلمان و برقراری ارتباط، تنها راه شما، یادگیری زبان آلمانی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و تعیین سطح رایگان با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10256
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد تحصیل در آلمان | مهاجرت تحصیلی به آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: