تحصیل در ایتالیا - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو

تحصیل در ایتالیا | مهاجرت تحصیلی به ایتالیا چگونه است ؟

2496 بازدید
تحصیل در ایتالیا

ایتالیا مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان در سراسر دنیا و به خصوص ایرانیان است. روش های مختلفی برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد و تحصیل در ایتالیا از آسان ترین روش های ورود دانشجویان به اروپا است. از دلایل جذب دانشجویان به تحصیل در ایتالیا میتوان به وجود دانشگاه های دولتی دارای رتبه جهانی، کیفیت آموزش بالا با شهریه نسبتا کم و همچنین اخذ بورسیه استانی و تحصیل رایگان اشاره کرد. لازم به ذکر است نزدیک بودن فرهنگ ایران و ایتالیا مهاجرت به ایتالیا را برای ایرانیان جذاب تر میکند.در ادامه ی این نوشتار همراه ما باشید تا درباره مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار دهیم.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

برای ورود به این کشور و تحصیل در ایتالیا تمامی دانشجویان به جز برخی دانشجویان اروپایی نیازمند به دریافت ویزا هستند. این ویزا تا پایان دوره تحصیلی یا تحقیقاتی به دانشجو اجازه زندگی در ایتالیا را می‌دهد. در صورت نیاز به تمدید و برای امتحان‌های دانشگاهی مجددا قابل تمدید می‌باشد. پس از دوران تحصیل اعتبار ویزای تحصیلی ایتالیا پایان می یابد. و متقاضی می‌تواند با یافتن شغل وارد بازار کار این کشور شود و با پرداخت مالیات ویزای تحصیلی را به به ویزای کاری تبدیل کند.

بر اساس مدت زمان اقامت در ایتالیا، ویزاهای متفاوتی وجود دارد. نوع ویزای تحصیلی دوره انتخابی و مدت زمان اقامت در ایتالیا بستگی دارد. دو نوع ویزای تحصیلی وجود دارد :

ویزای نوع C : برای اقامت های کوتاه مدت و تا حداکثر 90 روز است.

ویزای نوع D : برای اقامت های طولانی مدت که بیشتر از 90 روز باشند است. با توجه طولانی بودن اکثر دوره‌های تحصیلی ایتالیا، اکثر دانشجویان ویزای نوع D را دریافت می کنند.

تحصیل به زبان انگلیسی

دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌های تحصیلی خود را به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی ارائه می‌دهند و دانشجویان میتوانند بیش از 5 هزار رشته را به زبان انگلیسی در ایتالیا بخوانند. تحصیل به زبان انگلیسی درهمه جای دنیا برای دانشجویان محبوبیت دارد و به دلیل آشنایی با زبان انگلیسی برایشان راحت تر است. برخی از دانشگاه های ایتالیا کورس های زیادی به زبان انگلیسی ارائه می دهند. در بعضی رشته ها و دانشگاه ها ممکن است بعضی واحد ها در طول سال به زبان ایتالیایی تدریس شوند اما امتحانات به صورت انگلیسی هستند. متقاضیان تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی باید بدانند که بعدها برای رفتن به کشورهای دیگری مثل کانادا و استرالیا برای تحصیل و یا کار دیگر نیازی نخواهد بود تا در کشور مقصد مدرک زبان خود را ارائه کنند. بیشتر برنامه‌های تحصیلی موجود به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند.

آزمون های انگلیسی که برای دانشگاه های ایتالیا معتبر است شامل موارد زیر می باشد:

بیشتر بخوانیدتحصیل به زبان ایتالیایی

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی انتخابی بسیار مناسب است زیرا تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی باعث کمتر شدن هزینه های تحصیل میشود و همچنین شرایط زندگی را برایتان بسیار راحت تر میکند. یادگیری زبان ایتالیایی برای ماندن در کشوربعد از تحصیلات لازم بوده زیرا پیدا کردن شغل با تسلط بر زبان ایتالیایی برایتان راحت تر می شود. بیشتر برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی هستند.

آزمون های ایتالیایی که برای دانشگاه های ایتالیا معتبر است شامل موارد زیر می باشد وبرای هر دو حداقل سطح B2  لازم است:

  • CILS
  • CELI

تحصیل بدون مدرک زبان

به منظور‌ ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل در کشور ایتالیا باید تسلط کافی به زبان انگلیسی یا زبان ایتالیایی را داشته باشید. برای تحصیل در صورتی که تسلط متقاضی به حد نصاب مورد نظر دانشگاه نرسد و در آزمون های مورد تایید نمره ی قبولی را بدست نیاورند، متقاضی نیاز به گذراندن دوره هایی برای افزایش سطح زبان خود دارد. تحصیل بدون مدرک زبان و بدون گذراندن دوره آموزشی زبان در صورتی امکان پذیر است که تحصیل در مقطع قبلی شما به زبان انگلیسی یا ایتالیایی بوده باشد. در مقطع تحصیلات تکمیلی به دلیل اینکه دانشجو با انجام مصاحبه پذیرش میشود، استاد سطح زبان دانشجو را می سنجد و در صورت قابل قبول بودن سطح زبان متقاضی، دیگر نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهد بود.

تحصیل در ایتالیا

شرایط سنی تحصیل

سن یکی از مسائلی است که باید در هنگام مهاجرت به ایتالیا به آن توجه شود. مقطع تحصیلی و دانشگاه مقصد فاکتورهای مشخص کننده ی شرایط سنی هستند. تحصیل در ایتالیا سن تعیین شده ندارد بلکه اخذ ویزا شرایط سن را تعیین میکند. زیرا در همه مقاطع سنی امکان دریافت ویزای تحصیلی ممکن و راحت نیست و امکان ریجکتی وجود دارد؛ حتی اگر با همان سن پذیرش دانشگاه را دریافت کرده باشید.

بهترین سن برای مطقع کارشناسی در ایتالیا 21 تا 28 سال می باشد. شرایط سنی مناسب برای تحصیل در ایتالیا برای مقطع کارشناسی ارشد تا سن 34 سال است. تحصیل در مقطع دکتری محدودیت سنی ندارد.

بیشتر بخوانیدهزینه‌های تحصیل

دانشگاه های خصوصی و دولتی در ایتالیا وجود دارد و اکثر دانشگاه‌ها در ایتالیا دولتی می‌باشد. هزینه تحصیل برای دانشجویان با توجه به وضعیت مالی والدین یا سرپرست تعیین میشود. دانشگاه های ایتالیا رایگان نیستند اما با کسب بورسیه می توانید در این دانشگاه ها به رایگان و یا با شهریه کمتر تحصیل کنید.

دانشگاه دولتی:

تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی رایگان نیست بلکه شهریه نسبتا کمی دارد. میزان شهریه سالانه در مقاطع و دانشگاه و شهرهای مختلف متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی، بیش از 1000 یورو در سال است. شهریه‌ها از 900 یورو در سال شروع شده و تا 4000 یورو در سال با توجه به نوع دانشگاه میرسد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دارای رتبه جهانی بیشتر بوده و میانگین شهریه در یک دانشگاه بسیار معتبر ایتالیایی به 3000 یورو در سال می رسد.

دانشگاه خصوصی:

دانشگاه های خصوصی شهریه ای دریافت میکنند که از شهریه دانشگاه های دولتی بیشتر است. شهریه در دانشگاه های خصوصی از ۶ هزار یورو تا ۲۰ هزار یورو در سال است.

بورسیه‌های تحصیلی زیادی برای حمایت از دانشجویان بین المللی ارائه گردیده است که هر کدام به شکل های متفاوت ارزش های مختلفی دارند. کمک هزینه های تحصیلی برای کاهش هزینه های تحصیل و کمک هزینه برای دانشجو هستند بورسیه به صورت کمک هزینه سالانه برای دانشجویان، معافیت کامل از پرداخت شهریه، امکان کاهش شهریه دانشگاه، کمک هزینه اقامت یا اقامت رایگان و شکل های دیگر وجود دارد. بورسیه استانی ایتالیا جزو محبوب ترین بورسیه ها بین ایرانیان است.

تحصیل در ایتالیا

چکیده

در سال های اخیر ایران سهم مناسبی را در ایتالیا به دست آورده است. بورسیه ی تحصیلی سهم به سزایی در جذب دانشجویان به این کشور داشته. وجود امکان تحصیل با زبان انگلیسی در بسیاری از رشته ها و همچنین بالا بودن رتبه های دانشگاه های ایتالیا از دلایل محبوبیت ایتالیا برای تحصیل است. بسیاری از دانشجویان بعد از تمام شدن تحصیل، این کشور را به مقصد دیگری ترک می کنند. اگر به دنبال ادامه تحصیل در اروپا و اخذ آسان تر ویزا هستید، کشور چکمه ای شکل اروپا جزو گزینه های شماست.

هم اکنون می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره ها و کلاس های زبان و استفاده از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10153
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد تحصیل در ایتالیا | مهاجرت تحصیلی به ایتالیا چگونه است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: