آزمون FCE اف سی ای - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو

آزمون FCE اف سی ای | آزمون B2 FIRST

2390 بازدید
آزمون FCE اف سی ای

مدرک FCE یا همان مدرک B2 FIRST از مدارک معتبر تعیین سطح زبان هستند. آزمون FCE اف سی ای برای زبان آموزان مقطع متوسط سراسر جهان برای رسیدن آنها به سطح حرفه ای طراحی شده و در حال برگزاری است. آزمون FCE اف سی ای از آزمون های بین المللی دانشگاه کمبریج بوده و دارای اعتبار بالایی است. برخی دانشگاه ها این مدرک را قبول دارند، پس لازم است پیش از اقدام از اعتبار آزمون FCE اف سی ای در کشور و دانشگاه مقصد مطمئن شوید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا توضیحات دقیق تری درباره آزمون FCE اف سی ای  یا  B2 FIRST در اختیارتان قرار دهیم.

مدرکFCE  یا B2 FIRST

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

مدرکFCE  یا B2 FIRST

آزمون FCE اف سی ای چیست؟

آزمون FCE اف سی ای مخفف First Certificate in English است. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج در سراسر دنیا برگزار می‌شود. هر یک از آزمون های برگزار شده توسط این دانشگاه با سطح خاصی از CEFR مطابقت دارند. آزمون FCE یکی از آزمون‌های معتبر در سطح جهان است که تاییدکننده سطح یادگیری در مرحله Upper-Intermediate  است و با سطح B2 در CEFR مطابقت دارد. این آزمون نشان دهنده توانایی شما در 4 مهارت speaking, listening, reading, writing است.

ثبت نام در آزمون FCE

آزمون FCE اف سی ای به دو طریقه کاغذی و کامپیوتری برگزار می شود. زمان برگزاری این دو نوع با هم متفاوت است. این آزمون هرسال دوبار در ماه و در سراسر دنیا برگزار می شود. آزمون کاغذی در ماه‌های مارس، می، ژوئن، آگوست و دسامبر و نوع کامپیوتری آزمون در ماه‌های فوریه، آوریل، جولای، آگوست و نوامبر برگزار می‌شوند.

داوطلبان فرصت دارند تا چند هفته قبل از فرا رسیدن زمان برگزاری آزمون جهت ثبت نام خود اقدام کنند. ثبت نام آزمون FCE آنلاین است و باید از طریق سایت دانشگاه کمبریج اقدام کنید.

 1. به سایت cambridgeenglish.org مراجعه کنید.
 2. از منوی بالای سایت وارد قسمت Exams and tests شوید.
 3. سپس از منوی ظاهر شده، گزینه ی B2 First FCE را انتخاب کنید.
 4. برای رزرو امتحان روی گزینه Book an exam کلیک کنید.
 5. در بخش بعدی یعنی Find an exam center در قسمت Choose a location باید از بین کشور های برگزار کننده، یکی را انتخاب کنید
 6. سپس در قسمت Choose an exam، آزمون FCE را انتخاب کنید
 7. سپس با سرچ این موارد، میتوانید در خواست خود را ثبت کنید.

بیشتر بخوانیدهزینه آزمون

آزمون FCE در ایران برگزار نمی شود. متقاضیان شرکت در آزمون اف سی ای باید با مراجعه به سایت ، کشور و شهر مورد نظر خود را انتخاب کنند. هزینه آزمون FCE حدود 160 یورو است ولی این هزینه بسته به محل برگزاری و زمان برگزاری ممکن است تغییر کند. این هزینه به طور میانگین بین 140 یا 150 یورو است.

طریقه برگزاری آزمون

آزمون FCE اف سی ای 4 بخش دارد:

1- Reading and Use of English – خواندن و کاربرد زبان :

این بخش مربوط به درک مطلب، تست گرامر و واژگان است. در بخش اول آزمون FCE اف سی ای، حدود ۲۲۰۰ کلمه برای خواندن وجود دارد. این متن ها از روزنامه ها و مجلات و کتاب های غیر داستانی برداشته می شوند. مدت زمانی پاسخگویی به این بخش ۷۵ دقیقه است. در این قسمت از شما ۵۲ سوال پرسیده خواهد شد که در انواع پر کردنی، چند گزینه‌ای و تطبیقی هستند. بخش ریدینگ آزمون FCE دارای هفت قسمت است.  قسمت‌های 1 تا 4، دارای مجموعه ای از متون است که مربوط به مهارت های دستور زبان و واژگان است. بخش‌های 5 تا 7، دارای یک سری متن سؤالاتی است که توانایی خواندن و درک مطلب شما را بررسی می کند.

2- Writing-نوشتاری

این بخش در آزمون FCE اف سی ای توانایی شما را در نوشتن متون غیر تخصصی ارزیابی می کند. این رایتینگ ها از بخش های مختلف مانند نامه، مقاله، گزارش و… تشکیل شده است. مدت زمان پاسخگویی به این بخش 80 دقیقه است. بخش رایتینگ دارای دو قسمت است. در قسمت اول فقط یک موضوع داده می شود و باید به آن پاسخ دهید. در قسمت دوم به شما 4 موضوع داده می شود و می توانید از بین آنها یک موضوع را به دلخواه انتخاب کنید. پاسخ هر بخش باید بین 140 تا 190 کلمه باشد.

3- Listening-شنیداری

مهارت Listening یکی از مهم‌ترین مهارت‌های انگلیسی است. در این بخش از آزمون FCE اف سی ای چندین فایل صوتی از نوع مکالمه، سخنرانی کوتاه و … پخش می شود و شما باید با گوش دادن به آنها، سوالات موجود را پاسخ دهید. مدت زمان این بخش 40 دقیقه است. تعداد کل سوالات 30 تا است. و هر فایل صوتی تنها 2 بار پخش می شود. بخش Listening به ۴ بخش کوتاه تقسیم می‌شود. در بخش اول ۸ مونولوگ کوتاهوجود دارد و در انتها یک سوال 4 گزینه ای مطرح می شود. بخش دوم یک مونولوگ ۱۰ دقیقه است و باید 10 جمله موجود را بر اساس آن تکمیل کنید. در بخش بعدی ۳۰ مونولوگ بسیار کوتاه پخش می‌شود و از بین سوالات چند گزینه ای بهترین گزینه را انتخاب کنید. در بخش چهارم، یک مکالمه پخش‌ می شود و درباره آن، 7 سوال مطرح می شود.

4- Speaking-مکالمه

در این قسمت از آزمون که مهارت گفتگو و مکالمه شرکت کنندگان سنجیده می شود به این صورت که دو شرکت کننده در حضور دو ممتحن با یکدیگر به گفتگو می کنند. مدت زمان این بخش 14 دقیقه  است. بخش اسپیکینگ آزمون FCE دارای چهار قسمت است. در بخش اول باید به سوالات ممتحن به مدت 2 دقیقه پاسخ دهید. در بخش بعد باید در مورد عکس هایی که به شما نشان می دهند صحبت کنید. بخش سوم، ممتحن یک موضوع می دهد و دو متقاضی باید به مدت 3 دقیقه در مورد آن با هم حرف بزنند. در بخش چهارم ممتحن با پرسیدن سوال از شما و شخص مقابل می‌خواهد در مورد یک موضوع خاص به مدت 4 دقیقه حرف بزنید.

طریقه برگزاری آزمون FCE اف سی ای

نمره آزمون

در این کارنامه هر یک از مهارت های نوشتن، شنیدن، گفتن و خواندن شما نمره جداگانه ای دارد. نمره نهایی آزمون، از میانگین این 4 نمره بدست می آید. در آزمون FCE اف سی ای، بخش ریدینگ 40 درصد از کل نمره و بخش لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ هر کدام 20 درصد از کل نمره را شامل می شوند.

نمرات آزمون FCE از ۱۴۰ تا ۱۹۰ متغیر است و نمره 160 به بالا نمره قبولی است. نمره نهایی به‌صورت A، B، C  اعلام می‌شود و A بالاترین نمره است و معادل سطح B2 در CEFR است.

اعلام نتیجه آزمون FCE اف سی ای

نتیجه آزمون FCE اف سی ای در سایت کمبریج اعلام می شود. نتایج آزمون کاغذی  تقریبا 4 تا 6 هفته بعد از آزمون و نتایج آزمون کامپیوتری، 2 تا 3 هفته بعد از آزمون، به صورت آنلاین منتشر می شود.

اعتبار مدرک FCE

آزمون FCE اف سی ای تاریخ انقضا ندارد و اعتبار آن مادام العمر است و می‌توانید با یک‌بار شرکت در این آزمون و کسب مدرک آن، از اعتبار دائمی آن استفاده کنید. این مدرک در بسیاری از دانشگاه های جهان مانند دانشگاه های ایتالیا معتبر است.

منابع آزمون FCE اف سی ای

برای شرکت در آزمون های زبان بین المللی، منابع مختلفی وجود دارد. اما بهتر است برای هر آزمون از منابع موجودی که توسط برگزار کننده آزمون منتشر شده استفاده کنید.

کتاب‌های زیر کتاب‌های مناسب برای آزمون FCE اف سی ای است :

 • کتاب open World First
 • کتاب First Trainer
 • کتاب See more official exam preparation materials
 • کتاب Compact First
 • کتاب Complete First
 • کتاب Cambridge English First 3
 • کتاب Testbank
 • کتاب Objective First
 • همچنین می توانید از کتاب هایی مانند FCE Gold Plus و FCE Result و Ready for First استفاده کنید.

بیشتر بخوانیدکلام آخر

شرکت در آزمون FCE اف سی ای یکی از راه های سنجش مهارت های خود در زبان انگلیسی است. این آزمون استاندارد و معتبر در سارسر دنیا برگزار می شود. آمادگی برای شرکت در آزمون FCE و یا هر آزمون دیگری مانند آیلتس و تافل با روش های مختلفی به دست می آید. از این روش ها می توان به کلاس های حضوری و آنلاین، معلم خصوصی، کتاب، پادکست، صحبت با افراد نیتیو و غیره اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و تعیین سطح رایگان همین حالا با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10139
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد آزمون FCE اف سی ای | آزمون B2 FIRST

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: