آزمون آیلتس IELTS چیست؟ - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم: زمانی برای تغییر

آزمون آیلتس IELTS چیست؟

3118 بازدید
What is IELTS

در مقاله نگاهی می اندازیم به آزمونی که امروزه در ایران بسیار محبو شده است. آزمون IELTS آزمونی هست که سالانه بیش از ۴ میلیون داوطلب در آن شرکت میکنند. موسسه زبان زبان رادتایم برگزار کننده دوره های مختلف آمادگی آزمون های بین المللی از جمله آزمون آیلتس IELTS میباشد.

تاریخچه آزمون آیلتس

آزمون آیلتس IELTS

آزمون IELTS قبلا با نام ELTS شناخته میشد و بعدا به IELTS تغییر نام داد. در سال ۱۹۸۰ این آزمون توسط بخش ارزیـــابی زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج و بریتیش کانسیل انگلستان طراحی شد. این آزمون سبــک نوآورانه ای داشت و تغییرات در نظـــــام یادگیری و آموزش زبــان انگلیسی را در خود در برداشت. بخش های آزمون بگونه ای طراحی شده بود که توانایی فرد را در استفاده از زبان انگلیسی در دنیای واقعی می سنجید. 

در دهه ۸۰ میلادی تعداد آزمون دهندگان بسیار پایین بود. در واقع تنها از چهارهزار نفر در سال ۱۹۸۱ به ده هزار نفر در سال ۱۹۸۵ افزایش پیدا کرده بود. از اینرو،‌ برنامه ای برای بازنگری آزمون ELTS مدون گشت. به منظور مشارکت بین المللی زبان آزمون در آزمون آیلتس سازمان “برنامه توسعه بین الملل ” دانشگاه های استرالیا که با نام IDP: IELTS Australia شناخته میشود و امروزه تمام آزمون های آیلتسی که در ایران برگزار میشود زیر نظر این سازمان بود به شاخه ارزیابی زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج و بریتیش کانسیل انگلستان ملحق گشت تا با کمک یکدیگر یک آزمون بین المللی کامل و کم ایراد را ارائه دهند. بعد از این همکاری نام آزمون ELTS به IELTS تغییر نام یافت.

بازنگری اول: 

آزمون آیلتس با نام جدید کار خود را رسمــــاً از سال ۱۹۸۹ آغاز نمود. این آزمون به دو بخش غیر تخصصی Listening و Speaking و دو بخش تخصصی Reading و Writing تقسیم شده بود. تعداد آزمون دهندگان تقریبا ۱۵ درصــد افزایش داشت. تا ســـال ۱۹۹۵ حدود ۴۳ هزار آزمون دهنده در ۲۱۰ مرکز آزمون در آزمون آیلتس شرکت کردند. 

بازنگری دوم: 

در سال ۱۹۹۵ این آزمون بار دیگـــــر مورد بازنگری قرار گرفت. برای راحت تر شدن ارزیابی بخش Reading و Writing این دو مهارت از یکدیگر جدا و با موضوعات غیر مرتبط طراحی گشتند. در این سال نوع جنرال هم به آزمون آیلتس اضافه گشت تا افرادی که قصد مهاجرت و یا کار، نه ادامه تحصیل، دارند بتوانند از این آزمون بهره ببرند. 

امروزه این آزمون برای سنجش مهارت های زبان انگلیسی نه دانش انگلیسی در ۲ نوع جنرال و آکادمیک برای اهداف مهاجرتی و ادامه تحصیل استفاده میشود. در سال ۲۰۱۰ بیش از ۳ میلیون از ۱۴۰ کشور دنیا در این آزمون شرکت کردند. این آزمون در حال حاضر در ۱۶۰۰ مرکز در سراسر دنیا برگــــــــزار می گردد. 

آزمون آیلتس در ایــــــــران در ۱۹۹۸ در مرکز آزمون آیلتس تهــــــران شروع بکار کرد. 

اعتبــــــــار مدرک آزمون آیلتس IELTS

  • مدرک این آزمون توسط اکثر کشورهای دنیا از جمله بریتانیا ، کانادا ، استرالیا ، نیوزیلند و … مورد تایید میباشد. محبوبیت زیاد این آزمون باعث شد که از سال ۲۰۱۵ تمام دانشگاه های آمریکا که پیش از این تنها تافل را به عنوان مدرک زبان تایید می کردند،‌ به عنوان جایگزین آزمون تافل قبول کنند.
  • این مدرک امروزه جزو ملزومات اصلی اقدام برای مهاجرت به استرالیا و نیوزیلند و بسیاری از کشورهای جهان میباشد.
  • مدرک آیلتس همچنین جز مدارک لازم برای تکمیل پرونده مهاجرت به کانادا میباشد.
  • مدرک آیلتس تنها ۲ سال اعتبار دارد و بعد از گذشت این زمان، نمره آن فاقد اعتبار می باشد.

انواع آزمون

آزمون آیلتس IELTS بجز کشور انگلستــــان دارای دو نوع آکادمیک(Academic) و جنرال(General) میباشد.

  • نوع آکادمیک این آزمون برای کسانیکه قصد تحصیل و یا آموزش در محیطهای انگلیسی زبان را دارند مورد نیاز میباشد.
  • لازم است که بدانید پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکترا بسیار بستگی به نتیجه آزمون IELTS آکادمیک دارد.
  • همچنین IELTS آکادمیک ممکن است برای متقاضیان به کار در محیطهای انگلیسی زبان نیز مورد نیاز باشد.
  • نوع جنرال این آزمون معمولا برای متقاضیان برای مهاجرت و کار میباشد.
  • مدرک جنرال این آزمون اصولا در پروسه پرونده های مهاجرت بخصوص برای استرالیا و کانادا مورد نیاز میباشد.

آزمون آیلتس در انگلستان: IELTS for UKVI 

آزمون آیلتس در انگلستان از لحاظ شکلی همانند آزمون در سایر کشورها بوده و تنها کارنامه آن متفاوت می باشد. به همین دلیل در هنگامی که قصد ادامه تحصیل در انگلستان دارید در هنگام ثبت نام باید دقت نمایید که باید در این آزمون که در روزهای جداگانه از آیلتس برگزار می شود، ثبت نام نمایید.

آزمون آیلتس در انگلستان: IELTS for Life Skills 

این آزمون برای افرادیست که همسر یا فردی از خانواده درجه یک آنها در انگلستان زندگی می کند. برای گرفتن ویزا این دسته از افراد لزومی به دادن آیلتس اصلی ندارند و می توانند در این آزمون شرکت کنند. این آزمون کمتر از ۱ ساعت بوده و تنها شامل مهارتهای Listening و Speaking می باشد. با توجه به نیاز، فرد می تواند در یکی از ۲ سطح این آزمون که یکی مقدماتی (A2) و دیگری متوسطه (B1) می باشد، ثبت نام نماید.

آزمون آیلتس IELTS

نمره و شرایط قبولی مدرک آزمون آیلتس IELTS

لازم به ذکر است که بدانید هر شرکت، دانشگاه و یا کشور نمره IELTS و نوع آزمون مورد نظر خود را داراست. در برخی شرایط مرکز مورد نظر شما ممکن است هر کدام از مدارک آزمون (جنرال یا آکادمیک)  را از شما بپذیرد.

دوره های آموزش آزمون آیلتس IELTS در رادتایم

موسسه زبان رادتایم برگزار کننده دوره های آمادگی آزمون IELTS میباشد. زبان آموزان میتوانند با صرف زمانی کوتاه بسته به سطح و زمان خود در این دوره ها شرکت کنند.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=1292
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد آزمون آیلتس IELTS چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: