سوالات Multiple Choice در لیسنینگ آیلتس - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو

سوالات Multiple Choice در لیسنینگ آیلتس | نحوه پاسخ به سوالات چندگزینه ای لیسنینگ آیلتس

2358 بازدید
سوالات چندگزینه ای در لیسنینگ آیلتس

آزمون آیلتس شامل 4 بخش listening و speaking و reading و writing است. سوالات  Multiple Choice در لیسنینگ آیلتس در هر دو نوع جنرال و آکادمیک این آزمون وجود دارد. سوالات چندگزینه ای در لیسنینگ آیلتس نیز مانند سایر پارت ها، روش پاسخگویی بخصوصی دارد. در این مقاله صفر تا صد تکنیک های سوالات  Multiple Choice لیسنینگ را می گوییم. پس همراه ما باشید تا نحوه پاسخ به سوالات چندگزینه ای لیسنینگ آیلتس را یاد بگیرید.

صفر تا صد تکنیک های سوالات  Multiple Choice لیسنینگ

مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

سوالات Multiple Choice در لیسنینگ آیلتس

سوالات چند گزینه ای در لیسنینگ آیلتس

لیسنینگ آیلتس با پخش یک فایل صوتی صورت می گیرد. به همراه آن سوالاتی مطرح می شود که باید بر اساس فایل پخش شده به آن ها پاسخ دهید. این سوالات درانواع مختلفی طراح شده اند و یکی از آن ها، سوالات Multiple Choice یا چند گزینه ای است که معمولا در بخش دوم و سوم listening وجود دارند.

سوالات Multiple Choice در لیسنینگ آیلتس به این صورت هستند که دارای خای خالی هستند. سه گزینه به صورت A و B و C وجود دارد که باید گزینه درست را برای پر کردن جای خالی از بین آن ها انتخاب کنید.
لازم به ذکر است که ممکن است برای بعضی سوالات بیشتر از 3 گزینه آورده شود و همچنین ممکن است با توجه به دستورالعمل سوال، بیشتر از 1 گزینه درست باشد و باید آن ها را انتخاب کنید.

انواع سوالات Multiple Choice در لیسنینگ آیلتس

1- سوالات Multiple Choice با پاسخ کوتاه :
در این نوع از سوالات یک سوال وجود دارد که جواب آن در گزینه ها است. یا تعریفی از گزینه درست موجود است تا آن را انتخاب کنید.

2- تکمیل عبارت با گزینه :
در نوع دوم سوالات چندگزینه ای، بخشی از عبارت در صورت سوال است و ادامه آن در گزینه درست موجود است و باید آن را انتخاب کنید.

3- انتخاب تصویر :
در این نوع از سوالات، گزینه ها تصویر هستند. یک جمله مطرح ی شود که باید با توجه به جمله و فایل صوتی در حال پخش، تصویر درست را انتخاب کنید.

استراتژی های پاسخ گویی

برای دستیابی به بالاترین نمره در لیسنینگ آیلتس، در کل آزمون و در هر سوال، از استراتژی مناسب استفاده کنید. در ادامه بهترین استراتژی نحوه پاسخ به سوالات چندگزینه ای لیسنینگ آیلتس موجود است :

 1. خواندن دستورالعمل سوالات با دقت تمام.
 2. خواندن سوالات و تلاش برای فهمیدن موضوع اصلی و موارد درخواستی سوال
 3. خط کشیدن زیر کلمات کلیدی در سوال.
 4. خواندن گزینه ها و مشخص کردن تفاوت آن ها با استفاده از کلمات کلیدی.
 5. حدس زدن کلمات مترادف با کلمات کلیدی.
 6. حدس زدن پاسخ.
 7. گشتن دنبال کلمات کلیدی هنگام پخش فایل صوتی
 8. صبر کنید تا توضیحات درباره هر سوال تمام شود و با عجله گزینه را انتخاب نکنید.

بیشتر بخوانیدتکنیک پارافریزینگ

در سوالات چندگزینه ای، کلمات کلیدی وجود دارند و مربوط به موضوع اصلی فایل صوتی هستند. معمولا در این نوع سوالات حدود 2 کلمه کلیدی وجود دارد. برای تسلط بیشتر بر روی سوالات و گزینه ها، لازم است زیر کلمات کلیدی خط بکشید تا جلوی چشمتان باشند. این کار به سرعت شما بستگی دارد.
توجه داشته باشید که کلمات کلیدی در همه گزینه ها موجود است و درباره آن ها صحبت می شود. اما مفهوم هر گزینه با گزینه دیگر متفاوت است و باید با دقت فراوان گزینه ای که درست است را انتخاب کنید.

سوالات چند گزینه ای در لیسنینگ آیلتس

نکات مهم هنگام پاسخگویی سوالات Multiple Choice در لیسنینگ آیلتس

در ادامه این مطلب، نکات مهم درباره این استراتژی را مطرح کرده ایم. با استفاده از این نکات به علاوه تمرین زیاد و برنامه ریزی، می توانید نتیجه خوبی در سوالات چندگزینه ای لیسنینگ بدست آورید :

زمانبندی :

برای هر سوال بیش از اندازه وقت نگذارید. زیرا فایل صوتی در حال پخش است. پس با اتلاف وقت اضافه روی هر سوال، قطعا بعضی از سوالات بعدی را از دست خواهید داد.
علاوه بر آن توجه کنید که قبل از شروع پخش فایل، تایم زیادی برای شما وجود ندارد. بنابراین باید دستورالعمل و سوالات را با سرعت و بدون اتلاف وقت، بخوانید.

صحبت درباره همه گزینه ها :

توجه داشته باشید که تقریبا در هر سوال، درباره همه گزینه ها صحبت می شود. اما بعضی از آن ها را از طریق نظریه متضاد، منفی کردن جمله و غیره رد می کنند. 

نداشتن عجله در انتخاب

اولین جواب ممکن است جواب اصلی نباشد. همانطور که گفتیم درباره همه گزینه ها صحبت می شود. من تا زمانی که فایل هنوز درباره آن سوال درحال پخش است، به حرفای گوینده با دقت گوش دهید تا اگر گزینه انتخابی شما حذف شد و گزینه دیگری جایگزین آن شد، آن سوال را از دست ندهید.

پاسخ همزمان با پخش فایل :

همزمان با پخش مکالمه، گزینه‌های درست را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که فایل صوتی تنها و تنها 1 بار پخش می شود. در نتیجه اگر سوالی را از دست بدهید و یا بعد از پخش فایل بخواهید جواب سوال را انتخاب کنید، فرصت جبران نخواهید داشت.

انتقال پاسخ ها :

احتمال خطا هنگام انتقال پاسخ ها به پاسخنامه یا Answer sheet وجود دارد. پس این کار را با دقت هرچه تمام تر انجام دهید. برای این انتقال پاسخها به پاسخنامه و همچنین چک کردن جواب ها، 10 دقیقه زمان دارید. پس عجله نداشته باشید.
در سوالات چند گزینه ای، فقط حرف مربوط به گزینه را در پاسخنامه وارد کنید.

کلمات But و However و  instead و though :

کلمات But و However و instead و though  برای تکذیب جمله قبلی استفاده می شوند و هر وقت این کلمات را شنیدید یعنی عبارت قبلی آن ها صحیح نمی باشد. مراقب این کلمات و همپنین سایر کلمات ربط باشید.

بیشتر بخوانیداشتباهات رایج در سوالات  Multiple Choice در لیسنینگ آیلتس

توجه به اشتباهات دیگر زبان آموزان و یادگیری آن ها، اشتباهات شما را تا کیزان قابل توجهی کاهش می دهد. در ادامه رایج ترین اشتباهات متقاضیان درسوالات Multiple Choice در لیسنینگ آیلتس را آورده ایم :

 1. در سوالات چندگزینه ای، گوینده درباره همه گزینه ها حرف می زند. این نکته رایج ترین اشتباه بین متقاضیان است.
 2. انتظار شنیدن دقیق گزینه ها را نداشته باشید. باید مهارت پارافریز کردن خود را تقویت کنید. زیرا معمولا عبارت های با کلمات متفاوت یا مترادف ها بیان می شود.
 3. گزینه های موجود، شباهت بسیار زیادی بهم دارند و تشخیص تفاوت آن ها گاهی ممکن است سخت باشد. برای این کار باید به دنبال کلمات کلیدی و یا مترادف کلمات کلیدی در گزینه ها بگردید و بر اساس آن، تفاوت گزینه ها را تشخیص دهید.
  به این نکته توجه داشته باشید که کلمات کلیدی تقریبا توی همه گزینه ها موجود است. اما مفهوم هر گزینه مهم است.
 4. گم کردن سوالات و یا عقب افتادن از فایل صوتی از بزرگترین مشکلات متقاضیان است. بهتر است سوالات را 2 تا 2 تا با هم بررسی کنید. هنگام جواب دادن به هر سوال، سوال بعدی را نیز در نظر داشته باشید.

کلام آخر

در مهارت لیسنینگ، یک فایل صوتی وجود دارد که باید بر اساس آن به انواع سوالات، در سبک های مختلف پاسخ داد. یک نوع از این سوالات، سوالات چندگزینه ای هستند که در این مقاله به توضیح کامل آن ها پرداختیم.
برای تقویت مهارت های خود در زبان انگلیسی بهتر است از کلاس های مختلف در یک موسسه زبان معتبر استفاده کنید. موسسه زبان های خارجی رادتایم، کلاس های تخصصی آیلتس، لیسنینگ و همچنین کلاس های زبان انگلیسی جنرال را برگزار می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و تعیین سطح رایگان، با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

3.3/5 - (3 امتیاز)
https://radtime.org/?p=10453
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد سوالات Multiple Choice در لیسنینگ آیلتس | نحوه پاسخ به سوالات چندگزینه ای لیسنینگ آیلتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: