دیکشنری، دیکشنری تصویری، دیکشنری تصویری انگلیسی

دیکشنری تصویری انگلیسی (picture dictionary)| دیکشنری تصویری چیست

2383 بازدید
دیکشنری تصویری و نقش آن در یادگیری زبان انگلیسی

برای یادگیری یا تقویت زبان انگلیسی، گزینه ها و منابع بسیار زیادی وجود دارد که دیکشنری تصویری یکی از بهترین آن هاست. دیکشنری تصویری به دلیل اینکه با حافظه تصویری ما سر و کار دارد، یکی از پرکاربرد ترین و مفید ترین منابع آموزشی است. اگر جز کسانی هستید که قصد استفاده از دیکشنری تصویری انگلیسی را دارید، در صورتی که شناخت کاملی از آن ندارید، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی و یادگیری بیشتر در مورد دیکشنری تصویری در زبان انگلیسی با ما همراه باشید.

دیکشنری تصویری چیست و چه نقشی در یادگیری زبان انگلیسی دارد

دیکشنری تصویری چیست و چه نقشی در یادگیری زبان انگلیسی دارد

دیکشنری تصویری چیست؟

picture dictionary یا دیکشنری تصویری، فرهنگ لغتی است که در آن معنی یا تعریف یک کلمه به وسیله تصویر نشان داده می شود. در دیکشنری تصویری معمولا به جای دسته بندی کلمات بر اساس حروف الفبا، کلمات را بر اساس موضوع دسته بندی می کنند و برای هر موضوع یک مجموعه تصویر مرتبط وجود دارد. برخی از دیکشنری های تصویری در صورت لزوم توضیحاتی نیز راجع به واژگان کلیدی ارائه می دهند.

دیکشنری تصویری مناسب چه کسانی است؟

افراد در یادگیری از توانایی های شنیداری، دیداری و گفتاری خود به مقدار متفاوتی استفاده می کنند. برای افرادی که دارای حافظه تصویری قوی هستند، دیکشنری تصویری بهترین روش است زیرا می توانند با انتخاب موضوع مربوطه، واژگان مورد نیازشان را با سرعت بالا یاد بگیرند. برای مثال اگر به دنبال یادگیری کلمات در حوزه پزشکی و درمان هستید، یادگیری نام وسایل و ابزار ها با دیکشنری تصویری بسیار سریع تر و راحت تر است. علاوه بر آن، این ها ابزاری برای آموزش به زبان آموزانی است که برای بار اول با یک زبان جدید رو به رو می شوند و همینطور یک روش عالی و مکمل برای یادگیری کلمات جدید است.

بهترین راه استفاده از دیکشنری تصویری در حفظ لغات

با ثبت تصاویر و لغاتی که همگی درباره یک موضوع هستند، حفظ کردن و استفاده از کلمات برایتان آسانتر خواهد بود. برای ثبت کلمات در ذهنتان می توانید بعد از مطالعه، شروع به حرف زدن درباره آن موضوع و استفاده از کلمات تازه ای که یاد گرفته اید بکنید و یا می توانید عکسی که در دیکشنری تصویری برای آن موضوع آورده شده است را توصیف کنید و با استفاده از کلمات جدید آن را شرح دهید. برای مثال برای بعد از یادگیری کلمات مربوط به فرودگاه، داستان یک سفر هوایی را تعریف کنید.

مزایای دیکشنری تصویری

دیکشنری تصویری های باعث ایجاد ارتباط بصری بین کلمه و معنای آن می شود و به ثبت شدن آن ها در ذهن کمک می کند. همچنین، یادگیری لغات را از حالت کسل کننده خارج می کند و به آن تنوع  می بخشد. برای کسانی که به دنبال روشی غیر یکنواخت برای یادگیری هستند بهترین گزینه است. از سوی دیگر، دیکشنری تصویری بر اساس موضوع مرتب شده است که باعث ایجاد پیوند بیشتر بین لغات شده و درک شما را بهبود می بخشد.

معایب دیکشنری تصویری

دیکشنری تصویری برای توضیح مفاهیم انتزاعی مانند پیشرفت و پیروزی مناسب نیستند. آن ها بیشتر برای نشان دادن مفاهیم ملموس کمک کننده هستند. به علاوه، در آن ها کلمات متضاد و مترادف گفته نمی شود. آن دسته از دیکشنری ها که آنلاین نیستند، تلفظ کلمات را ارائه نمی دهند.

مزایا و معایب دیکشنری تصویری

معرفی بهترین های دیکشنری تصویری

1. آکسفورد (OPD)

این دیکشنری دارای حدود 4000 کلمه و عبارت در 12 فصل است. جز محبوب ترین های دیکشنری تصویری است که در انتشارات آکسفورد چاپ می شود. این کتاب در ایران هم به صورت چاپی موجود است. هم با ترجمه فارسی و هم بدون ترجمه، همچنین کتاب الکترونیکی آن نیز قابل دسترس است.

سطح متناسب: Pre A1  تا  B2

2. دیکشنری word by word  لانگمن

این دیکشنری، مانند آکسفورد دارای 4000 کلمه و عبارت آموزشی است. با این تفاوت که سرفصل های بیشتری دارد و هر درس دارای فایل صوتی است. این کتاب با دو فرمت چاپی و الکترونیکی در ایران موجود است. اما نسخه ترجمه شده ای از آن وجود ندارد.

سطح متناسب: Pre A1  تا  B2

3. دیکشنری Merriam webster’s visual  

این دیکشنری با حدود 2500 کلمه و عبارت، سر فصل های بیشتری را نسبت به آکسفورد و لانگمن پوشش می دهد با این تفاوت که حاوی لغات و اصطلاحات تخصصی برای رشته های مختلف است و شاید گزینه مناسبی برای زبان آموزان مبتدی نباشد. فرمت چاپی این کتاب کتاب در ایران موجود نیست و فایل صوتی درس به درس نبز ندارد. لذا می توانید از فایل آن استفاده کنید.

سطح متناسب: B1  تا  C1

4. دیکشنری شرکت تامسون: Heinle

این دیکشنری دارای حدود 4000 کلمه و عبارت است و هر درس دارای فایل صوتی مخصوص است، ولی با توجه به قدیمی بودن کتاب، هیچ نسخه چاپی از آن در ایران در دسترس نیست و در صورت تمایل می توانید از نسخه فایل آن استفاده نمایید.

سطح متناسب: Pre A1  تا  B2

5. لانگمن

این دیکشنری دارای 3500 لغت و عبارت آموزشی است که در انتشارات لانگمن به چاپ رسیده و متاسفانه هیچ نسخه چاپی از آن در ایران در دسترس نیست، ولی کتاب الکترونیکی آن فایل صوتی درس به درس دارد. تنها تفاوت این دیکشنری با نسخه word by word ، تفاوت در تعداد لغات است.

سطح متناسب: Pre A1  تا  B2

کاربرد دیکشنری تصویری در آموزش به کودکان

کاربرد دیکشنری تصویری در آموزش به کودکان

این نوع دیکشنری ها به دلیل جذابیت های بصری، سادگی در آموزش و دریافت لغات و عبارات و همچنین هماهنگی داشتن با روحیه کودکان، یکی از منابع مهم در آموزش به کودکان در نظر گرفته می شود و در انواع مختلف کتاب، فلش کارت، تابلو دیواری و غیره موجود است که می توان از آن ها برای تشویق کودکان به یادگیری به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

سخن آخر

حال که با نقش دیکشنری تصویری در یادگیری زبان اگلیسی آشنا شدید و دریافتید که چگونه می توان از دیکشنری تصویری به بهترین شکل استفاده کرد، وقت آن است که به سراغ یکی از آن ها رفته و یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کنید.

همچنین می توانید برای تسریع فرآیند یادگیری زبان انگلیسی به بهترین شکل، هم اکنون با موسسه زبان های خارجی راد تایم تماس بگیرید و از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان بهره مند شوید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=9620
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد دیکشنری تصویری انگلیسی (picture dictionary)| دیکشنری تصویری چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: