روانشناسی در طراحی آزمون آیلتس

0
51

روانشناسی در طراحی آزمون آیلتس

برای طراحی آزمون آیلتس، تیمی حرفه‌ای متشکل از کارشناسان مختلف و متخصصان حوزه‌های مرتبط در کنار هم کار می‌کنند و با هماهنگی یکدیگر بخش های مختلف آزمون را طراحی می‌نمایند. یکی از اصلی‌ترین شاخه ها که متخصص ویژه در تیم طراحی آیلتس دارد، شاخه روانشناسی است. چرا که آزمون آیلتس در سطح بسیار گسترده در سراسر جهان برگزار می‌گردد و چنین آزمونی با این گستردگی و تنوع مخاطب، بایستی اعتبار و ارزش کافی جهت سنجش درست افراد را دارا باشد. بدین جهت روانشناسی در طراحی آزمون آیلتس کاملا مورد توجه قرار گرفته است

روانشناسی در طراحی آزمون آیلتس

روانشناسی در طراحی سوالات

علم روانشناسی یکی از علوم پایه محسوب میگردد و حضور یک یا چند روانشناس در تیم طراحی آیلتس ، سبب ایجاد هارمونی روانی در این آزمون مهم می‌شود و سطح اعتبار و درستی سنجش آزمون را هر چه بیشتر بالا می‌برد. روانشناس در خصوص نحوه چیدمان سوالات، ترتیب قرار گرفتن سوالات سخت و آسان، انتخاب واژگان کلیدی، شناسایی نقاط ضعف و قوت روانی اکثریت شرکت کنندگان در آزمونهای گذشته و ارائه راه کار جهت ارتقاء آزمون های آینده و… نظر کارشناسی و فنی می‌دهد و با توجه به واقعیات موجود در خصوص مسائل روحی و روانی آزمون، شرایط را برای طراحی یک آزمون موثق بین المللی با استانداردهای موجود فراهم میکند. در حال حاضر، آزمون آیلتس بعنوان معتبرترین و پرمخاطب ترین آزمون سنجش دانش زبانی در دنیا محسوب میشود که نتایج آن در بیش از ۸۰۰۰ مرکز علمی و آموزشی جهان مورد تایید می‌باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین کلاس آیلتس در غرب تهران

روانشناسی در طراحی آزمون آیلتس

حال با توجه به موارد اشاره شده، یکی از راههای مهم کسب موفقیت در آزمون آیلتس، شناخت درست آن و آشنایی با روش های روانشناختی موثر جهت غلبه بر جریانات روحی و روانی حاصل از شرکت در این آزمون است. از جمله ابزارهای بسیار مهم در این زمینه ” خودشناسی روانی” ، “داشتن تمرکز” و تقویت هر چه بیشتر این دو عامل حیاتی است!

بیشتر بخوانید: آیلتس چیست؟

در نوشته های بعدی و در دوره های آمادگی آیلتس علاوه در مورد راه های رسیدن به شناخت روانی و همچنین افزایش قدرت تمرکز برای آزمون آیلتس صحبت خواهیم کرد.