تکنیک تند خوانی متن انگلیسی - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

تکنیک تند خوانی متن انگلیسی | افزایش سرعت خواندن متن انگلیسی

1997 بازدید
تکنیک تند خوانی متن انگلیسی

هنگامی که می خواهد یک متن انگلیسی طولانی را در کوتاه ترین زمان ممکن بخوانید، تکنیک تند خوانی متن انگلیسی به کمک شما می آید. تکنیک تند خوانی متن انگلیسی در ریدینگ در آزمون هایی همچون آیلتس، نکته ای حیاتی است. علاوه بر آن، افزایش سرعت خواندن متن انگلیسی در مطالعه روزانه و درسی نیز مفید است. تکنیک تندخوانی متن انگلیسی به این صورت است که با بالاترین سرعت ممکن متن را بخوانید و مفهوم کلی متن را به طور درست دریابید. در ادامه همراه ما باشید تا تمام نکات مورد نیاز در تکنیک تندخوانی متن انگلیسی را در اختیارتان قرار دهیم.

بالا بردن سرعت ریدینگ

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

بالا بردن سرعت ریدینگ

تکنیک تند خوانی چیست ؟

تندخوانی تکنیکی است که با استفاده از آن، خواندن متن های طولانی در مدت زمان محدود امکان پذیر می شود. توجه کنید که این تکنیک به کاهش سرعت، درک مفهوم و افزایش تمرکز اشاره دارد. این تکنیک باید آزمون های آیلتس و تافل و غیره بسیار مفید و ضروری است. معمولا در خواندن هر متنی، تلاش می کنیم که با کمترین تلاش به موضوع اصلی پی ببریم.
مهمترین نکته ای که در تندخوانی مطرح است، این است که همه کلمات را به طور کامل نمیخوانیم و تلفظ نمی کنیم. یعنی باید کلمات را سریعتر از آنی بخوانید که بتوانید آن ها را به زبان بیاورید. مهمترین نکته در خواندن، تمرکز بر روی هدف اصلی متن یا عنوان متن است.
تسلط بر روی این تکنیک با تمرین زیاد و استفاده از تکنیک ها امکان پذیر است.

روش های تندخوانی

هنگام خواندن یک متن، می توانید از روش های مختلف تند خوانی استفاده کنید. در ادامه به توضیح 2 روش از آنها می پردازیم :

1- scanning :

scanning یکی از تکنیک های ریدینگ است. در این تکنیک باید چشمان خود را از بالا تا پایین متن به سرعت حرکت دهید و کلمات و عبارات مهم را تشخیص دهید.
در این تکنیک باید به دنبال کلمات کلیدی در اول پاراگراف، اعداد، نام ها، ایده ها و نقل قول ها و غیره باشید.
همچنین هنگام خواندن سوال، کلمه کلیدی را در آن بیابید. متن را برای یافتن آن اسکن کنید.

2- skimming :

اسکیمینگ به معنای خواندن سریع و اجمالی متن است. بدون خواندن تک تک واژه ها، تا به یک تصور کلی از کل متن یا بخشی از متن برسید.
در این تکنیک باید پاراگراف اول را با دقت بخانید، سپس از پاراگراف های بعدی، تنها جملات اول را درست بخوانید و ادامه متن را با چشمتان سریع ببینید. پارارگراف آخر را نیز با دقت بخوانید.

تکنیک تند خوانی متن انگلیسی در افزایش سرعت ریدینگ

1- مجموعه کلمات را بخوانید

یکی از مهمترین تکنیک ها در افزایش سرعت خواندن متن انگلیسی، نخواندن تمام کلمات است. برای انجام این تکنیک باید کلمات را 3 تا 3 تا نگاه کرده و آن ها را باهم بخوانید.
یکی دیگر از روش های این کار برای تمرین بیشتر، دو مداد بردارید و آنها را به طور عمودی در متن قرار داده و متن را به 3 قسمت تقسیم کنید. از قسمت بالای سمت چپ شروع کنید و مابقی قسمت‌ها را با دست بپوشانید. روی خواندن همان بخش تمرکز کنید کلمات را به هم بچسبانید و تا انتهای صفحه همین کار را ادامه دهید. این کار برای بالا افزایش سرعت شما در این تکنیک بسیار موثر است.

2- تنها یک بار بخوانید

هیچ وقت کلماتی که خوانده اید را دوباره نخوانید. برگشتن در متن سرعت شما را خیلی کم خواهد کرد. حتما پیش آمده است که هنگام خواندن متن، یک جمله را چندین بار بخوانید. اما این کار در تکنیک تندخوانی متن انگلیسی جایز نیست.
اگر بخواهید فقط با چشمانتان متن ها و کلمات را دنبال کنید، هم چشمتان خسته می شود و هم ممکن است در متن گم شوید.
حرکت دادن انگشتتان زیر متن می تواند باعث بالا رفتن سرعت خواندن شما شود. این کار به روش اشاره با انگشت معروف است.
علاوه بر آن می توانید از یک کارت و یا خودکار هم استفاده کنید و آن را زیر متن به حرکت درآورید.
در استفاده از خودکار می توانید زیر کلمات کلیدی نیز خط بکشید.
با اینکار از برگشتن در متن و فراموشی آن جلوگیری می کنید و در نتیجه در وقتتان صرفه جویی می کنید.

بیشتر بخوانید3- سریع‌تر بخوانید

برای ان کار از قوانین زیر را پیروی کنید : ابتدا به وسط سطر نگاه کنید. سپس از گوشه‌های چشمتان شروع کنید و خط را از اول بخوانید به وسط که رسیدید با چشم دیگرتان تا انتهای خط را بخوانید. این کار را برای هرخط تکرار کنید.

4- از تایمر استفاده کنید

تایمر همیشه برای افزایش سرعت مورد استفاده قرار می گیرد. مدت زمان هربار خواندن خود را ثبت و رکورد کنید.
این تمرین و ثبت رکورد را به طور مستمر و مداوم طی کنید و پس از مدتی تاثیر آن را خواهید دید.
تعداد کلماتی که در مدت زمان 1 دقیقه می توانید بخوانید معیار مناسبی خواهد بود.

  • خواننده ضعیف : ۱۰۰ تا ۱۱۰ کلمه در هر دقیقه.
  • خواننده متوسط : ۲۰۰ تا ۲۴۰ کلمه در هر دقیقه.
  • خواننده خوب : ۳۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در هر دقیقه.
  • خواننده عالی : ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه در هر دقیقه.

5- نوت برداری کنید

نوت برداری از متن و نوشتن نکات مهم باعث می شود آن را به طور کامل درک کنید و نکات مهم را از قلم نیندازید.
برای این کار اطلاعات اصلی متن را بنوبسید و بر روی آنها تفکر کنید. با این روش می توانید به درک صحیح و کاملی از متن برسید.
اما همانطور که می دانید یادداشت برداری وقت شما را بیشتر می گیرد و برای متن های خیلی طولانی مناسب تر است.

6- دایره لغت خود را گسترش دهید

یکی از دلایل کندخوانی، نفهمیدن معنی متن است. هنگامی که در متن به کلمه ای برخورد می کنید که معنی آن را نمیدانید، هم در ادامه متن دچار تردید می شوید و هم ممکن است چند بار از روی آن بخوانید و وقت خود را تلف کنید.
برای این کار باید دایره لغات خود را افزایش دهید. هنگام تمرین، معنی کلماتی که نمیدانید را در دیکشنری سرچ کنید. همچنین اگر موضوعی مطالعه می کنید، می توانید قبل از شروع، کلمات مربوط به آن را مطالعه کنید و یاد بگیرید.

7- تصاویر متن را چک کنید

اگر در متن داده شده عکس، تصویر و یا نمودار موجود بود، حتما آن ها را با دقت ارزیابی کنید. ممکن است انواع مختلفی از نمودار موجود باشد. معمولا اطلاعات موجود در این منابع، مفید هستند. حتی اگر بخشی از متن را درک نکردید، نمودار و عکس‌های متن به شما کمک خواهند کرد.

افزایش سرعت در ریدینگ آیلتس

افزایش سرعت در ریدینگ با تکنیک تند خوانی متن انگلیسی آیلتس

در ادامه به معرفی برخی نکات می پردازیم که هنگام حضور در سر جلسه آزمون آِلتس در بخش ریدینگ، لازم است آن ها را رعایت کنید تا بیشترین صرفه جویی در وقت و بالاترین دقت را داشته باشید.

  1. نیازی نیست که ابتدا متن را کامل بخوانید و سپس به سرغ سوالات بروید. همانطور که در تکنیک های پاسخگویی به سوالات ریدینگ گفته شد، ابتدا سوالات را بخوانید و با روش های مختلف جواب را از داخل متن پیدا کنید.
  2. از کلمه ای که معنی آن را نمیداد گذر کنید. سعی کنید معنی آن را حدس بزنید ولی در هر صورت از آن بگذرید و تایم خود را هدر ندهید.
  3. در مقایسه بین سوالات سخت و آسان، باید سعی کنیم وقت بیشتری روی سوالات سخت بگذاریم. اما از سوالات خیلی سخت و وقت گیر بگذریم و تایم آن را روی تعداد سوالات بیشتری بگذاریم. توجه داشته باشید که در آزمون آیلتس، متن های اولیه آانتر هستند و به مرور سخت تر می شوند.
  4. همه چیز را تماما در ذهنتان بخوانید. از زمزمه کردن یا لب زدن خودداری کنید. سعی کنید اگر این کار را ناخودآگاه انجم می دهید، کنترل کنید زیرا از سرعت شما می کاهد.
  5. به عنوان متن دقت کنید. ایده کلی و اصلی مت، در عنوان آن مطرح می شود و در تمام طول متن باید به دنبال ایده های مربوط به آن بگردید.

بیشتر بخوانیدکلام آخر

حال که با تکنیک تند خوانی متن انگلیسی آشنا شدید، باید بدانید که برای هر بخشی از زبان، یک سری تکنیک مفید وجود دارد، اما مهمترین موضوع در یادگیری یک زبان جدید تکرار و استمرار است. با شرکت در یک کلاس درسی اصولی و خوب، می توانید بهترین برنامه را برای خواندن زبان در پیش بگیرید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان، با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10730
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد تکنیک تند خوانی متن انگلیسی | افزایش سرعت خواندن متن انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: