تقویت مهارت ریدینگ - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو

تقویت مهارت ریدینگ Reading | افزایش نمره ریدینگ آیلتس

3933 بازدید
تقویت مهارت ریدینگ

تقویت مهارت ریدینگ همواره یکی از دغدغه های افراد می باشد. زیرا تقویت مهارت ریدینگ نیاز به تمرین و ممارست بسیار زیادی دارد و به راحتی نمی توان نمره ریدینگ را افزایش داد. افراد به منظور استراحت، یادگیری و حتی لذت مطالعه می کنند. اما مطالعه مطالب انگلیسی به ویژه زمانی که در سطح مبتدی هستید کار چندان آسانی نیست. موسسه زبان رادتایم این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده‌است که با شرکت در کلاس‌های این مجموعه برای رفع مشکل خود در مهارت ریدینگ Reading و تقویت آن اقدام کنید. در ادامه نیز شما را با راهکارهایی آشنا می‌کنیم . با ما همراه باشید.

آمادگی برای مطالعه و تقویت مهارت ریدینگ Reading

مدت زمان تخمینی مطالعه: 10 دقیقه

تقویت مهارت ریدینگ

سطح ریدینگ Reading خود را مشخص کنید

اطلاع از سطح ریدینگ خود به شما کمک می کند تا منابعی متناسب با سطح خود انتخاب کنید و دائما میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید. برای این منظور می توانید از روشهای گوناگونی استفاده کنید. با شرکت در آزمون Oxford Bookworms – با کامل کردن جاهای خالی از یک داستان – می توانید به راحتی سطح ریدینگ خود را مشخص کنید. سایت A2Z Home’s Cool برای نشان دادن سطح ریدینگ روشهای جالب دیگری مثل لیست واژگان دارد. حتی اگر نمی خواهید از این منابع  هم استفاده کنید یک روش ساده برای تعیین سطح ریدینگ  این است که منبعی که انتخاب می کنید برایتان قابل فهم و در عین حال کمی دشوار باشد.

سطح منبع ریدینگ را مشخص کنید

روی جلد برخی کتابها سطح آنها مشخص شده است. اگر می خواهید از سطح یک کتاب یا مقاله مطلع شوید، می توانید یک صفحه از آن را در readability-score.com قرار دهید تا بلافاصله همه جزییات در مورد سطح آن کتاب یا مقاله برایتان نمایش داده شود.

چه مطلبی را می خواهید مطالعه کنید

آیا می خواهید کتابهای کودکان بخوانید یا بزرگسالان؟ تخیلی بخوانید یا غیر تخیلی؟ آیا هدفتان از خواندن انگلیسی برای یافتن شغل است یا دوستان جدید؟ پاسخ به تک تک این سوالات برای انتخاب موضوع مطالب ریدینگ Reading و تقویت این مهارت بسیار مهم است. اگر نسبت به پاسخ این سوالات چندان مطمن نیستید می توانید از اینجا با کتابهای ساده انگلیسی آشنا شوید.

شما می توانید از سایتهایی مثل Goodreads یا Amazon لیست کتابهایی که توسط اعضا نوشته شده اند را جستجو کنید.

از کتابخانه های عمومی استفاده کنید

می توانید از کتابهای موجود در کتابخانه های عمومی استفاده کنید. اگر کتابهای این مجموعه ها کافی نیستند، می توانید کتابخانه های دیجیتالی را امتحان کنید. همچنین می توانید از وب سایتهایی مثل Amazon و Half.com کتابها را با تخفیف بخرید. سایتهایی مثل Project Gutenberg  و آمازون دارای منابع عظیمی از کتابهای دیجیتالی هستند.

زمان مناسبی برای مطالعه اختصاص دهید

زمان و مکان مناسبی برای مطالعه اختصاص دهید که بتوانید بدون هیچ مزاحمتی مطالعه کنید. برای تقویت هر چه بیشتر مهارت ریدینگ Reading مکان مطالعه شما باید از نور، دما و سکوت مناسب برخوردار باشد.

یک دفتر کنار خود داشته باشید

همیشه نزدیک خود یک خودکار، مداد و دفترچه قرار دهید تا بتوانید در حین مطالعه کلمات و اصطلاحات جدید را یادداشت کنید. خب تا اینجا همه مقدمات لازم برای مطالعه فراهم شده است،  اما چند لحظه صبر کنید قبل از شروع باید چند نکته مهم را به شما یادآوری کنم!

تقویت مهارت ریدینگ

skimming چیست و چگونه باعث تقویت مهارت ریدینگ Reading می شود؟

Skimming درست مثل تماشای تبلیغ یک فیلم است. شما با دیدن تبلیغ یک فیلم می توانید به کلیات و موضوع فیلم پی ببرید هر چند از جزییات آن اطلاعی نداشته باشید. با استفاده از این تکنیک می توانید به کلیات موضوع یک متن پی برده و نیازی به پرداختن جزئیات آن ندارید. برای استفاده از این تکنیک مراحل زیر را انجام دهید:

۱. عنوان و اولین پاراگراف را بخوانید.
۲. همه عنوانهای اصلی و فرعی را بخوانید.
۳. اولین جمله از چند پاراگراف را بخوانید.
۴. به کلمات بولد (برجسته)، کج، نمودارها، لیست ها و تصاویر دقت کنید.
۵. چشمان خود را روی متن بلغزانید و روی کلماتیکه نمی دانید مکث کنید.
۶. سعی کنید مفهوم اصلی متن را بفهمید. برای این منظور ساده ترین کار پاسخ به این پنج کلمه است: چه کسی؟ چه چیزی؟ کجا؟ کِی؟ چرا؟
۷. بیش از ۵ دقیقه به skimming نپردازید.

چگونه مطالعه کنیم و مهارت ریدینگ Reading خود را تقویت کنیم؟

۱. برای بالا رفتن مهارت مطالعه باید زیاد مطالعه کنید

همانگونه که می دانید کار نیکو کردن از پَر کردن است.

۲. عجله نکنید

هنگام مطالعه عجله نکنید. مهم نیست که یک صفحه مطالعه می کنید یا صد صفحه. مهم این است که آنچه را می خوانید بفهمید. اگر خسته هستید مطالعه نکنید. اگر متوجه یک بخش نشدید مجددا آن مطلب را بخوانید.

۳. در صورت امکان همراه با یک کتاب صوتی مطالعه کنید

اگر کتابی را که مطالعه می کنید دارای فایل صوتی است متن آن را همراه با گوینده کتاب بخوانید. با این کار ناچار می شوید کمی سریع تر بخوانید. در نتیجه صحبت کردن شما نیز سلیس تر خواهد شد.

۴. عبارات را بخوانید نه کلمات را

برای تقویت مهارت ریدینگ Reading به جای خواندن تک تک کلمات سعی کنید یک عبارت را با هم بخوانید. سعی نکنید معنی تک تک کلمات را بفهمید بلکه ببینید این کلمات در کنار هم چه معنایی دارند. (اگر اغلب در معنی کلمات گیر می کنید احتمالا دلیلش این است که آن کتاب برای شما دشوار است و باید یک کتاب ساده تر انتخاب کنید.)

۵. برای تقویت مهارت ریدینگ Reading از نشانه های متن استفاده کنید

استفاده از نشانه های متن به این معناست که معنی یک کلمه را از کلمات اطرافش حدس بزنید. مثلا در جمله:

The cerulean cat is in a tree.

شاید ندانید که کلمه cerulean به معنی “آبی نیلگون” است اما حداقل می توانید بفهمید که این جمله توصیف یک گربه است. فقط هنگامی به جستجوی معنی یک کلمه در دیکشنری بپردازید که خواندن ادامه یک متن بدون فهمیدن آن کلمه خاص امکان پذیر نباشد.

۶. از تخیل خود کمک بگیرید

سعی کنید هنگام خواندن متن های انگلیسی بجای ترجمه  فارسی، جملاتی را که می خوانید در ذهن خود تصویر سازی کنید.

۷. هدفتان فهمیدن مفهوم متن باشد و سپس میزان درک خود را ارزیابی کنید

بعد از مطالعه، چند دقیقه به خودتان فرصت دهید و راجع به آنچه خوانده اید  فکر کنید و ببینید چقدر فهمیده اید. سعی کنید هر چه را خوانده اید خلاصه کنید. می توانید آنرا بنویسید یا با صدای بلند بیان کنید. اگر همچنان قادر به انجام این کار نیستید، احتمالا به این دلیل است که بجای تمرکز روی معنا و مفهوم متن بیشتر روی تک تک کلمات تمرکز کرده اید. دفعه بعد هنگام خواندن باید کمتر روی کلمات تمرکز کنید و بیشتر روی مفهوم کلی متن تمرکز کنید.

بیشتر بخوانیدچگونه سرعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

هر چند برای آموزش دوره های تند خوانی و تقویت مهارت ریدینگ Reading باید به افراد متخصص در زمینه آموزش تندخوانی مراجعه کنید، لیکن در اینجا به معرفی چند روش می پردازیم که می تواند در بالا بردن سرعت شما برای مطالعه و تقویت مهارت ریدینگ Reading موثر باشد.

۱. هنگام مطالعه زمان بگیرید

در هر دقیقه چند کلمه میتوانید بخوانید؟ میزان سرعت مطالعه خود را اندازه گیری کنید.

۲. هر دفعه یک موضوع خاص را مطالعه کنید

شاید خواندن یک  مقاله غیر تخیلی نسبت به خواندن چند صفحه کتاب جناحی زمان بیشتری ببرد. اگر می خواهید میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید هر بار که برای بالا بردن سرعت خود تمرین می کنید حتما یک نوع متن را مطالعه کنید.

۳. واقع بینانه هدف گزاری کنید

هدف اولیه شما باید”تند خوانی”باشد اما سوال این است که تا چه اندازه می خواهید سریع بخوانید و مهارت ریدینگ Reading تقویت کنید؟ تند خوانی فقط شامل تند خواندن کلمات نیست بلکه مهم این است که  تا چه میزان مطالب خوانده شده را درک می کنید. اگر ظرف یک دقیقه یک مقاله را مطالعه می کنید اما در پایان هیچ چیز از آن مطلب را به خاطر نمی آورید در این صورت سرعت مطالعه شما معقول نیست.

موقع مطالعه برای دنبال کردن خطوط از انگشت اشاره یا خودکار استفاده کنید. با این روش سرعت مطالعه خود را بالا می برید.

۴. همه کلمات را نخوانید

چشمهای ما هنگام مطالعه در یک زمان فقط قادر به دیدن چند کلمه هستند. بنابراین سعی کنید بیشترین تعداد کلمات را ببینید اما نه همه کلمات را. بهتر است کلمات را به صورت بخش بخش بخوانید.

۵. بی صدا مطالعه کنید

نه تنها نباید با صدای بلند مطالعه کنید بلکه هنگام مطالعه نباید صدای کلمات را در سر خود بشنوید.  با این عمل سرعت مطالعه شما به شدت کاهش خواهد یافت. شاید در ابتدا انجام این کار دشوار باشد اما به تدریج همراه با تمرین به این امر مسلط خواهید شد.

بیشتر بخوانیدسخن آخر

بهترین راه برای تقویت مهارت ریدینگ Reading یک چیزاست، ” تمرین”. پس بخوانید، بخوانید و باز هم بخوانید!

هم اکنون می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلاس های تخصصی آیلتس و بهره مندی از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان با ما تماس بگیرید.

4/5 - (2 امتیاز)
https://radtime.org/?p=1289
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد تقویت مهارت ریدینگ Reading | افزایش نمره ریدینگ آیلتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: