استرس و اضطراب آزمون آیلتس
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو

استرس و اضطراب آزمون آیلتس | راهکار های کنترل استرس آیلتس

2807 بازدید
راهکارهای کاهش استرس و نگرانی آزمون آیلتس

آزمون آیلتس مانند هر آزمون دیگری با استرس و اضطراب همراه است. عدم آشنایی با بخش های مختلف، شکه شدن هنگام مواجهه با سوالات جدید و … همه از تمرکز شما می کاهد. در نتیجه ممکن است که منجر به استرس و اضطراب آزمون آیلتس بشود. و پس از آن این استرس و اضطراب، عملکرد شما را ضعیف می سازد. در این مقاله میخواهیم شما را با نگرانی های معمول آزمون آیلتس و راهکارهای کاهش استرس و اضطراب آزمون آیلتس آشنا کنیم.

دلایل استرس و اضطراب آزمون آیلتس

دلایل استرس و اضطراب آزمون آیلتس

اگر جواب سوالی را در listening آیلتس را جا بیاندازم چه‌کار کنم؟

این ترس و نگرانی مربوط به از دست رفتن تمرکز است. بیش‌تر داوطلبان می‌ترسند جواب به گوش‌شان نخورد یا نتوانند با سرعت listening پیش بروند و گفته‌ها را دنبال کنند. همین منجر به استرس و اضطراب آزمون آیلتس می شود. راه‌حل این مشکل تمرین زیاد است. تمرین هم اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد و هم به شما آموزش می‌دهد که چطور اگر سوالی را جا انداختید، آن را فراموش کرده و روی بقیه سوالات تمرکز کنید.

فراموش نکنید یکی از مهمترین راهبردهای مهارت listening آیلتس پیش‌خوانی سوالات است.

ممکن است زمان کم بیاورم؟

اکثر داوطلبان به بخش reading و نوشتن رایتینگ آیلتس که می‌رسند، کنترل زمان را از دست می دهند و بعد اضطراب شدیدی می‌گیرند. هرگز نباید خواندن یک متن یا نوشتن آن، بیش‌تر از حد وقت شما را بگیرد. یکی از روش های حل این مشکل تقسیم بندی زمان در همان ابتدای کار است.

حواستان باشد به این روش پایبند بمانید. مثلا اگر سوالی در متن اول reading بی‌پاسخ ماند، وقت زیادی برای پیدا کردن جواب آن تلف نکرده و به سراغ متن بعدی بروید. هنگام نوشتن از ایده هایی که انتخاب کرده‌اید، کمک گرفته و با وسواس به دنبال کلمات نگردید. این کار تا حد زیادی منجر به کنترل اضطراب و استرس آزمون آیلتس می شود.

ترس از کم آوردن ایده در هنگام نوشتن رایتینگ

برای کنترل این استرس و اضطراب، باید مقاله های مختلفی بخوانید تا هم با نحوه‎ی نگارش و هم با موضوعات و ایده های مختلف آزمون آیلتس آشنا شوید. به یاد داشته باشید، منابع اطلاعاتی که شما می‌نویسید اهمیتی نداشته و هدف طرز نوشتن شماست. البته مقاله‌ی آیلتس شما باید انسجام معنایی داشته و رابطه‌ای منطقی را دنبال کند.

اگر هنگام مصاحبه چیز اشتباهی بگویم چه می‌شود؟

گاهی داوطلبان آیلتس استرس و اضطراب این قضیه را دارند که شاید موضوعی که درباره‌اش صحبت میکنند، درست نباشد. برخلاف انتظار بیش‌تر افراد، نظرات درست و غلط وجود ندارد. همین که داوطلبان آیلتس نظر خود را با استدلال بیان کنند و صحبت‌شان معنی‌دار باشد، کافی است.

ترس از کم آوردن ایده در هنگام نوشتن رایتینگ

اگر هنگام مصاحبه حرف برای گفتن کم‌ بیاورم چه؟

مواجهه با مصاحبه‌کننده آیلتس خود ممکن است برای داوطلبان استرس و اضطراب بوجود آورد. همچنین زمان کمی که برای فکر کردن در مصاحبه وجود دارد نیز مسئله‌ی دیگری است. برای حل این مشکل باید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، از مصاحبه کننده نترسید و با آرامش به سوالات پاسخ دهید.

علاوه بر این، شما هنگام آماده‌سازی خود برای آزمون آیلتس باید موضوعات مختلفی که در آزمون های آیلتس پرسیده می‌شوند را تمرین کنید. پس از مدتی روند صحبت کردن درباره‌ی موضوع های مختلف را یاد خواهید گرفت.

دوربین از من فیلم می‌گیرد؟

برخی از داوطلبان آیلتس نگران ضبط شدن مصاحبه‌شان هستند. باید بدانید این فیلم‌ها برای ارزیابی مصاحبه‌کننده ها بوده و تنها زمانی عملکرد شما را در آن بررسی میکنند که شما به نمره‌ی مصاحبه‌تان اعتراض کنید. (در اکثر آزمون ها فقط صدا ضبط می شوند و فیلم برداری انجام نمی شود.) پس اصلا موقع مصاحبه دوربین را در نظر نگیرید تا بتوانید استرس و اضطراب خود را کنترل کنید.

در پایان باید بگویم که همه‌ی ما به خاطر انسان بودن‌مان با ترس های عجیب و غریبی مواجه می‌شویم. تنها باید مراقب باشیم، احساسات غیر منطقی جلوی موفقیتمان را نگیرند.

نمره آزمون آیلتس

اگر راجع به آزمون IELTS چیزی نمی‌دانستید، پس حتما تعجب می‌کنید که این آزمون 9 نمره‌ای است. هر بخش مجزا، 9 نمره‌ی کامل دارد. نمره‌ی کلی شما از آزمون، میانگینی از نمره‌هایی است که شما در هر بخش کسب کرده اید.

حتما این نکته را به یاد داشته باشید که هرچه نمره‌ی شما به 9 نزدیک‌‌تر باشد، اعتبار دانش شما بالاتر خواهد بود. پس اگر شما قصد مهاجرت تحصیلی دارید و می‌خواهید در این آزمون شرکت کنید، حتما در دوره‌های مخصوص شرکت و برای آزمون آماده شوید. آموزشگاه راد تایم یکی از آموزشگاه های معتبر و موفق در زمینه کمک به زبان آموزان برای کسب نمره بالا در آزمون آیلتس است.

چند راهکار برای کنترل استرس آزمون آیلتس

استرس یک واکنش طبیعی بدن به موقعیت های چالش برانگیز است. استرس می تواند باعث افزایش ضربان قلب، تعریق، و اضطراب شود. در برخی موارد، استرس می تواند باعث عملکرد ضعیف در آزمون شود.

در اینجا چند راهکار برای کنترل استرس آزمون آیلتس آورده شده است:

 • به خوبی آماده شوید: یکی از بهترین راه ها برای کاهش استرس، آماده شدن به خوبی برای آزمون است. با مطالعه منابع معتبر و شرکت در کلاس های آمادگی، می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و استرس خود را کاهش دهید.
 • زمان خود را مدیریت کنید: در آزمون آیلتس، زمان زیادی برای پاسخگویی به سوالات وجود ندارد. بنابراین، مهم است که به زمان خود توجه داشته باشید و از آن به طور موثر استفاده کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید: خواب کافی و تغذیه سالم به شما کمک می کند تا ذهن و بدن خود را آرام نگه دارید.
 • از تکنیک های آرامش بخش استفاده کنید: تکنیک های آرامش بخش مانند تنفس عمیق و مدیتیشن می توانند به شما کمک کنند تا استرس خود را کاهش دهید.
 • از حمایت دیگران استفاده کنید: صحبت کردن با دوستان، خانواده، یا یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا استرس خود را مدیریت کنید.

در اینجا چند تکنیک آرامش بخش خاص برای کمک به کاهش استرس آزمون آیلتس آورده شده است:

 • تنفس عمیق: تنفس عمیق یکی از موثرترین تکنیک های آرامش بخش است. برای انجام تنفس عمیق، به مدت 5 ثانیه نفس عمیق بکشید، به مدت 5 ثانیه نفس خود را نگه دارید، و سپس به مدت 5 ثانیه نفس خود را بیرون دهید.
 • مدیتیشن: مدیتیشن یک تمرین ذهنی است که به شما کمک می کند تا ذهن خود را آرام کنید. برای انجام مدیتیشن، به یک مکان آرام بروید و روی تنفس خود تمرکز کنید.
 • تمرین یوگا: یوگا یک تمرین بدنی و ذهنی است که می تواند به شما کمک کند تا استرس خود را کاهش دهید.
 • گوش دادن به موسیقی آرامش بخش: موسیقی آرامش بخش می تواند به شما کمک کند تا ذهن خود را آرام کنید و از استرس خود فاصله بگیرید.

با استفاده از این تکنیک ها، می توانید استرس خود را کاهش دهید و در آزمون آیلتس عملکرد بهتری داشته باشید.

در اینجا چند نکته اضافی برای کنترل استرس آزمون آیلتس آورده شده است:

 • روز آزمون زودتر از خواب بیدار شوید و صبحانه کامل بخورید. این به شما کمک می کند تا احساس آرامش و آمادگی داشته باشید.
 • لباس راحت و مناسب بپوشید. این به شما کمک می کند تا احساس راحتی و آرامش داشته باشید.
 • قبل از شروع آزمون، چند دقیقه وقت بگذارید تا ذهن خود را آرام کنید. می توانید از تکنیک های تنفس عمیق یا مدیتیشن استفاده کنید.
 • اگر در طول آزمون احساس استرس کردید، چند دقیقه مکث کنید و آرام شوید. سپس، به پاسخگویی به سوالات ادامه دهید.

به یاد داشته باشید که استرس یک واکنش طبیعی است و همه در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با استفاده از تکنیک های ذکر شده، می توانید استرس خود را کنترل کنید و در آزمون آیلتس عملکرد بهتری داشته باشید.

کنترل استرس

کنترل استرس آنقدرها هم سخت نیست. با کمی تمرین و تعهد، می توانید یاد بگیرید که چگونه استرس خود را مدیریت کنید و از آن به عنوان یک نیروی مثبت استفاده کنید.

در اینجا چند نکته برای کنترل استرس آورده شده است:

 • به خودتان یادآوری کنید که استرس یک واکنش طبیعی است. همه در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند.
 • به جای اینکه بر استرس خود تمرکز کنید، روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانید کنترل کنید.
 • از تکنیک های آرامش بخش استفاده کنید. تکنیک هایی مانند تنفس عمیق، مدیتیشن، و یوگا می توانند به شما کمک کنند تا استرس خود را کاهش دهید.
 • از حمایت دیگران استفاده کنید. صحبت کردن با دوستان، خانواده، یا یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا استرس خود را مدیریت کنید.

در اینجا چند نکته خاص برای کنترل استرس آزمون آیلتس آورده شده است:

 • به خوبی آماده شوید. هرچه بیشتر برای آزمون آماده باشید، احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.
 • زمان خود را مدیریت کنید. در آزمون آیلتس، زمان زیادی برای پاسخگویی به سوالات وجود ندارد. بنابراین، مهم است که به زمان خود توجه داشته باشید و از آن به طور موثر استفاده کنید.
 • روز آزمون استراحت کنید. خواب کافی و تغذیه سالم به شما کمک می کند تا ذهن و بدن خود را آرام نگه دارید.
 • قبل از شروع آزمون، چند دقیقه وقت بگذارید تا ذهن خود را آرام کنید. می توانید از تکنیک های تنفس عمیق یا مدیتیشن استفاده کنید.

با استفاده از این نکات، می توانید استرس خود را کنترل کنید و در آزمون آیلتس عملکرد بهتری داشته باشید.

بیشتر بخوانیدجمع بندی

هیچ کس از آزمون خوشش نمی‌آید. امتحان، استرس و اضطراب را به‌دنبال دارد. دانشجویانی که خود را دست کم می‌گیرند، بیش‌تر از بقیه از این موضوع ضربه میخورند. نگرانی های مربوط به آیلتس حتی گاهی تا حدی پیش می‌روند که داوطلب آیلتس تمرکز خود را کامل از دست می‌دهد و دیگر نمی‌تواند فکر کند.

شاید بخش هایی از آزمون آیلتس برایتان گنگ باشد و درک نکردن مفهوم آنها، شما را نگران کند. اگر نا آشنایی با بخش های آیلتس برطرف شود، دیگر نگرانی و ترس از آزمون معنایی ندارد.

هم اکنون می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون آیلتس و بهره مندی از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان، با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=5355
اشتراک گذاری:

نظرات

1 نظر در مورد استرس و اضطراب آزمون آیلتس | راهکار های کنترل استرس آیلتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها: