تفاوت تافل IBT، تافل PBT و تافل Home Edition - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

تفاوت تافل IBT، تافل PBT و تافل Home Edition| تفاوت های تافل آی بی تی و تافل هوم ادیشن و کاغذی

1717 بازدید

انواع آزمون های زبان تافل یکی از آزمون های زبان انگلیسی است که در سراسر دنیا معتبر است. آزمون تافل کاغذی و کامپیوتری است و به سنجش 4 مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن است. آزمون تافل IBT و تافل Home Editionاز انواع این آزمون است. اما آزمون تافل کاغذی چند سالی اس که در کشورهای بسیاری از جمله ایران برگزار نمی شود. آزمون تافل هوم ادیشن همان تافل خانگی است. آزمون تافل آی بی تی آزمون اینترنتی است که با نام PBT شناخته می شود. نوع دیگری از آزمون تافل نیز با نام تافل IBTشناخته می شود و آزمون اینترنتی است. در ادامه به توضیح تفاوت تافل IBT، تافل PBT و تافل Home Edition می پردازیم.

آزمون تافل کاغذی یا کامپیوتری ؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 11 دقیقه

انواع آزمون تافل

تافل کاغذی PBT

تافل کاغذی یاTOEFL PBT  یکی از انواع آزمون تافل است که توسط سازمان ETS برگزار می‌شود. در این نوع آزمون، داوطلبان با استفاده از کاغذ و مداد پاسخگویی می‌کنند و به صورت سنتی برگزار می شود. این نوع آزمون بیشتر در کشورهایی که دسترسی به رایانه و اینترنت ندارند یا محدودیت‌های دسترسی به اینترنت دارند، برگزار می‌شود. برای شرکت در این نوع آزمون باید به مراکزی که توسط ETS معرفی می شوند مراجعه کنید. مدت زمان این آزمون 3 ساعت است و نمره کل آزمون تافل کاغذی بین 0 و 677 است.

ساختار آزمون تافل کاغذی

بخش گرامر و واژگان Structure and Written Expression :

در این بخش، داوطلبان باید به 40 سوال در مورد گرامر و واژگان پاسخ دهند. این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود. در قسمت اول، داوطلبان باید به 15 سوال در مورد گرامر پاسخ دهند و در قسمت دوم، باید به 25 سوال در مورد واژگان پاسخ دهند. مدت زمان این بخش، 25 دقیقه و نمره آن 31-68 می باشد.

بخش خواندن Reading :

در این بخش، داوطلبان باید 50 سوال در مورد متونی که برای آن‌ها تدارک دیده شده است، پاسخ دهند. این بخش به سه قسمت تقسیم می‌شود. در قسمت اول، داوطلبان باید به 30 سوال چند گزینه‌ای پاسخ دهند. در قسمت دوم، داوطلبان باید به 8 سوال انتخابی با بله/خیر پاسخ دهند و در قسمت سوم، باید به 12 سوال چند گزینه‌ای پاسخ دهند. مدت زمانی که برای این بخش داده می شود 55 دقیقه بوده و مقیاس نمره 831-6 است.

بخش شنیداری Listening :

در این بخش، داوطلبان باید به 50 سوال در مورد فایل‌های صوتی پاسخ دهند. این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود. در قسمت اول، داوطلبان باید به 30 سوال چند گزینه‌ای پاسخ دهند و در قسمت دوم، باید به 20 سوال انتخابی- بله/خیر پاسخ دهند. مقیاس نمره 831-6 است.

بخش نوشتاریWriting  :

در این بخش، داوطلبان باید یک مقاله انگلیسی در مورد یکی از دو موضوعی که برای آن‌ها تدارک دیده شده است، بنویسند. زمان در نظر گرفته شده برای این کار 30 دقیقه است. نمره این بخش نگارش  0-6 می‌باشد ولی این نمره در نمره‌ی کل امتحان محاسبه نمی‌شود.

بیشتر بخوانیدتافل IBT

آزمون تافل اینترنتی یاTOEFL iBT  یکی از محبوب‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی جهان است. در این آزمون، داوطلبان با استفاده از کامپیوتر، به چهار بخش مختلف آزمون پاسخ می‌دهند. برخلاف آزمون تافل کاغذی که به صورت سنتی و تلفیقی بود، آزمون تافل اینترنتی فقط در قالب آزمون کامپیوتری برگزار می‌شود. مدت زمان کل این آزمون 3 ساعت بوده و نمره آن از 0 تا 120 است.
داوطلبان برای این که بتوانند در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در خارج از کشور تحصیل کنند، باید حداقل امتیاز مورد نیاز را در آزمون تافل iBT بگیرند. آزمون تافل iBT در بیشتر نقاط جهان، از جمله ایران، برگزار می‌شود و داوطلبان می‌توانند برای شرکت در این آزمون، در سایت رسمی تافل ثبت‌نام کنند. در صورت نیاز، آزمون‌های تمرینی و رایگان نیز در این سایت ارائه می‌شوند.

ساختار آزمون تافل اینترنتی

بخش شنیداری Listening :

در این بخش، داوطلبان باید به 34 تا 51 سوال در مورد چندین فایل صوتی پاسخ دهند. برای هر فایل صوتی، داوطلبان یکبار فقط فایل را می‌شنوند و بعد از آن به سوالات مربوط به آن پاسخ می‌دهند. مدت زمان پاسخ گویی سوالات این بخش در آزمون اینترنتی 60-90 دقیقه است و دارای مقیاس نمره 0-30 می باشد.

بخش خواندن Reading :

در این بخش، داوطلبان باید به 30 تا 40 سوال در مورد 3 تا 4 متن مختلف پاسخ دهند. این متون ممکن است در مورد موضوعات مختلفی از جمله علم، تکنولوژی، هنر، فرهنگ و غیره باشند. زمان اختصاص داده شده برای این بخش، 60-100 دقیقه بوده و مقیاس نمره 0-30 است.

بخش گفتاری Speaking :

در این بخش، داوطلبان باید به 6 تا 7 سوال مختلف پاسخ دهند. مدت زمان این بخش 20 دقیقه است. در بخش گفتاری، داوطلبان ابتدا یک توضیح کوتاه در مورد یک موضوع داده شده می‌دهند و سپس به سوالات مختلف مربوط به آن پاسخ می‌دهند.

بخش نوشتاری Writing :

در این بخش، داوطلبان باید یک مقاله انگلیسی را در مورد یکی از دو موضوعی که برای آن‌ها تدارک دیده شده است، بنویسند. در بخش نوشتاری، داوطلبان دو موضوع را به عنوان گزینه‌هایی برای نوشتن مقاله دریافت می‌کنند. زمان در نظر گرفته شده برای این کار 20 دقیقه و مقیاس نمره 0-5 است.

انواع آزمون تافل

تافل Home edition

تافل هوم ادیشن TOEFL Home Edition یک نسخه از آزمون تافل است که با توجه به شرایط جهانی کروناویروس، برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ به عنوان گزینه‌ای برای آزمون تافل در خانه معرفی شده است. این نسخه از آزمون تافل به صورت آنلاین و با استفاده از رایانه شخصی و دوربین وب‌کم امکان‌پذیر است.
برای شرکت در این آزمون، داوطلبان باید دارای اتصال اینترنت پایدار، رایانه شخصی، دوربین وب‌کم، و هدفون با میکروفن باشند. همچنین در هنگام آزمون، باید تنها باشند و در محیطی خلوت قرار داشته باشند و شرایط مطرح شده برای این آزمونرا به خوبی رعایت کنند. مدت زمان کل این آزمون 3 ساعت بوده و نمره آن از 0 تا 120 است.

ساختار آزمون تافل Home edition

بخش  listening:

در این بخش، داوطلبان 34 تا 51 سوال در مورد فایل‌های صوتی که شامل 2 مکالمه و 4 سخنرانی است و برایشان پخش می‌شود، پاسخ می‌دهند. فایل‌های صوتی شامل گفتگوهای روزمره، پادکست‌ها، مکالمات تحصیلی و… هستند. مدت زمان این بخش ۴۱ تا ۵۷ دقیقه است.

بخش reading:

در این بخش، داوطلبان 30 تا 40 سوال در مورد 3 متن پاسخ می‌دهند. متون شامل مطالب علمی، مقالات ادبی، مقالات اجتماعی و… هستند. مدت زمان این بخش ۵۴ تا ۷۲ دقیقه است.

بخش writing:

در این بخش، داوطلبان یک مقاله‌ی کوتاه از حدود 250 الی 300 کلمه در مورد یک موضوع مشخص مانند یک مطالب علمی یا مقاله ادبی، بنویسند. مدت زمان این بخش 50 دقیقه است.

بخش speaking:

در این بخش که شامل 4 تسک است، داوطلبان به مدت 17 دقیقه 6 سوال در مورد مباحث روزمره و تحصیلی پاسخ می‌دهند. به دلیل اینکه آزمون در محیط خانگی انجام می‌شود، داوطلبان برای این بخش می‌توانند از دستگاه خودشان برای صحبت کردن استفاده کنند.

بیشتر بخوانیدتفاوت آزمون تافل IBT و PBT و Home edition

تافل TOEFL به دو صورت کاغذی PBT و اینترنتی iBT برگزار می‌شود. هر دو نوع آزمون، هدف اندازه‌گیری توانایی زبانی داوطلبان در چهار مهارت شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی است. از سال ۲۰۲۰، نسخه جدید تافل یعنی تافل هوم ادیشن TOEFL Home Edition هم به عنوان گزینه‌ای جدید از آزمون تافل ارائه شده است. به صورت آنلاین برگزار می‌شود. برای اولین بار به داوطلبان این امکان را می‌دهد تا آزمون تافل را در خانه خودشان انجام دهند.
تفاوت اصلی بین آزمون تافل PBT و iBT در نوع سوالات و شیوه برگزاری آنها است. آزمون تافل PBT با استفاده از قلم و کاغذ برگزار می‌شود و سوالات در بخش‌های شنیداری، ساختار زبانی و خواندن قرار دارد. در حالی که در آزمون تافل iBT، سوالات شنیداری، خواندن، ساختار زبانی و صحبت کردن در یک پلتفرم آنلاین برگزار می‌شود.
آزمون تافل هوم ادیشن نیز به صورت آنلاین برگزار می‌شود. اما از آن جایی که داوطلبان در خانه خودشان هستند، برخی از محدودیت‌هایی که در آزمون تافل iBT وجود دارد، برطرف شده است. به عنوان مثال، در آزمون تافل هوم ادیشن، داوطلبان می‌توانند زمان آزمون خود را براساس ترجیحات شخصی خود تنظیم کنند. در حالی که در آزمون تافل iBT زمان آزمون به صورت محدود شده است.

ادامه مطلب

همچنین، در آزمون تافل هوم ادیشن، داوطلبان می‌توانند از دستگاه خودشان برای صحبت کردن استفاده کنند، در حالی که در آزمون تافل iBT، باید از هدست یا میکروفون خاصی که توسط سازمان تافل فراهم می‌شود، استفاده کرد. همچنین، در آزمون تافل هوم ادیشن، داوطلبان می‌توانند از دیکشنری واژگان استفاده کنند، در حالی که در آزمون تافل iBT این امکان وجود ندارد.
به عنوان یک گزینه آزمون تافل، تافل هوم ادیشن برای داوطلبانی که به دلیل شرایطی مانند بستری بودن یا دوری از مراکز آزمون، امکان شرکت در آزمون تافل را ندارند، گزینه‌ای مناسب است.
تافل هوم ادیشن نسبت به تافل iBT هزینه‌ای کمتر دارد و داوطلبان می‌توانند هزینه آزمون را با ارائه خدمات تحویل و دریافت محتوا کمتر کاهش دهند.
تفاوت بین آزمون تافل هوم ادیشن و آزمون تافل iBT Special Home Edition، این است که در آزمون تافل هوم ادیشن، داوطلبان از طریق یک پلتفرم آنلاین که توسط ETS ارائه می‌شود، آزمون را انجام می‌دهند و برخلاف آزمون iBT Special Home Edition، نیازی به نصب نرم‌افزارهای خاصی ندارند. همچنین، در آزمون تافل هوم ادیشن، داوطلبان می‌توانند زمان آزمون خود را براساس ترجیحات شخصی خود تنظیم کنند.

آمادگی برای آزمون تافل

برای آمادگی برای آزمون تافل کاغذی، بهتر است از کتاب‌ها و منابع مناسب استفاده کنید. به طور مثال، کتاب Official Guide to the TOEFL Test نسخه کاغذی ETS، کتاب Barron’s TOEFL iBT نسخه کاغذی و منابع دیگری که در بازار موجود است می‌تواند به شما در آمادگی برای آزمون کمک کند.
همچنین، می‌توانید از کلاس‌های آموزشی و مربیان خصوصی استفاده کنید تا مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید. تمرین با مواد آزمون تافل کاغذی نیز می‌تواند به شما کمک کند تا با ساختار و نحوه پاسخگویی به سوالات آشنا شوید.

جمع بندی

در این مقاله به تفاوت تافل IBT، تافل PBT و تافل Home Edition پرداختیم. آزمون تافل از آزمون های معتبر زبان انگلیسی است که در سراسر دنیا معتبر است. برای آمادگی در این آزمون می توانید از منابع مختلفی استفاده کنید. توجه داشته باشید که شرکت در یک کلاس استاندارد که مهارت های زبانی شما به ور تخصصی تقویت کند می تواند بسیار موثر باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=11243
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد تفاوت تافل IBT، تافل PBT و تافل Home Edition| تفاوت های تافل آی بی تی و تافل هوم ادیشن و کاغذی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: