آزمون گوته - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

آزمون گوته | آزمون آلمانی Goethe

1921 بازدید
آزمون گوته

کشور آلمان کشوری مهاجر پذیر است که هر ساله دانشجویا ن و کارکنان زیادی را به خود جذب می کند. آزمون گوته آزمون زبان رسمی این کشور یعنی زبان آلمانی است. اعتبار آزمون گوته تایید شده است و در سراسر دنیا در حال برگزاری است. این آزمون بسیار محبوب بوده و متقاضیان بسیار زیادی دارد. برای مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری نیاز به اثبات مهارت های زبانی خود دارید که با ارائه مدرک آزمون گوته می توانید این کار را انجام دهید. آزمون گوته در سطح های مختلف برگزار می شود که با توجه به نیاز خود می توانید برای کسب نمره هر سطح تلاش کنید. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی سطح ها و ساختار آزمون گوته بپردازیم.

آزمون زبان آلمانی گوته Goethe

مدت زمان تخمینی مطالعه: 10 دقیقه

آزمون گوته

آزمون زبان گوته چیست ؟

امتحان زبان گوته یکی از معروف‌ترین و شناخته شده ترین آزمون‌های زبان در جهان است که توسط موسسه گوته برای سنجش سطح زبان آلمانی برای غیر آلمانی زبان ها طراحی شده است. این آزمون با بیش از ۱۰۰ سال سابقه به عنوان یکی از برترین آزمون های زبان در جهان شناخته شده است. این آزمون می‌تواند برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در آلمان و کشورهای آلمانی زبان را دارند، یا برای کسانی که برای کار و مسافرت به این کشورها می‌روند، بسیار مفید باشد.
آزمون زبان گوته در سطح های مختلف شامل A، B و C برگزار می شود. هر سطح از این آزمون شامل دو بخش نوشتاری و شفاهی است. در سطوح A1 و A2، آزمون‌های شفاهی و نوشتاری در یک روز برگزار می‌شود، اما در سطوح B1، B2  و  C1، آزمون‌های شفاهی و نوشتاری در دو روز جداگانه برگزار می‌شود. تمامی بخش های گفته شده را با جزئیات بیشتر بررسی خواهیم کرد.

سطح های آزمون

برای آزمون زبان گوته، مهارت‌های چهارگانه زبان شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. آزمون‌های گوته بر اساس سطح‌های مختلف زبانی از A1 تا C2 برگزار می‌شوند و هر سطح شامل قسمت‌های مختلفی است که به تفکیک مهارت‌های چهارگانه زبان ارزیابی می‌شود. این سطح ها به شرح زیر است :

سطح A1 :

این سطح برای افرادی است که هنوز زبان آلمانی را بطور کامل یاد نگرفته‌اند. آزمون در این سطح شامل دو قسمت نوشتاری و شفاهی است. در قسمت نوشتاری، افراد باید مهارت خواندن و نوشتن در سطح ابتدایی را به خوبی داشته باشند، همچنین باید قادر باشند در موقعیت‌های ساده و روزمره به زبان آلمانی صحبت کنند.

سطح A2 :

این سطح برای افرادی است که مهارت‌های ابتدایی زبان آلمانی را دارا هستند. در این سطح نیز دو قسمت شفاهی و نوشتاری وجود دارد که در قسمت نوشتاری، افراد باید قادر باشند مطالب ساده را خواندن و نوشتن کنند و در قسمت شفاهی باید قادر باشند در موقعیت‌های روزمره و معمول صحبت کنند.

سطح B1 :

این سطح برای افرادی است که می‌توانند در موقعیت‌های روزمره و معمول به زبان آلمانی صحبت کنند. در این سطح نیز دو قسمت شفاهی و نوشتاری وجود دارد که در قسمت نوشتاری، افراد باید مهارت خواندن و نوشتن در سطح متوسط را داشته باشند.

سطح B2 :

این سطح برای افرادی است که مهارت‌های خواندن، نوشتن و صحبت کردن در موقعیت‌های پیچیده را دارا هستند. در این سطح نیز دو قسمت شفاهی و نوشتاری وجود دارد که در قسمت نوشتاری، افراد باید مهارت خواندن و نوشتن در سطح پیشرفته را داشته باشند.

سطح C1 :

این سطح برای افرادی است که مهارت‌های خواندن، نوشتن و صحبت کردن در سطح بالا و پیشرفته را دارا هستند. در این سطح نیز دو قسمت شفاهی و نوشتاری وجود دارد که در قسمت نوشتاری، افراد باید قادر باشند به خوبی متون پیچیده را خواندن و نوشتن کنند و در قسمت شفاهی باید قادر باشند در موقعیت‌های پیچیده و تخصصی صحبت کنند.

سطح C2 :

این سطح برای افرادی است که در تمامی موارد به خوبی و با تسلط به زبان آلمانی صحبت کرده و متون پیچیده را خوانده و نوشته اند. در این سطح نیز دو قسمت شفاهی و نوشتاری وجود دارد که در قسمت نوشتاری، افراد باید قادر باشند به خوبی متون پیچیده و تخصصی را بخوانند و بنویسند و در قسمت شفاهی باید قادر باشند در موقعیت‌های تخصصی و پیچیده صحبت کنند.

بیشتر بخوانیدساختار آزمون

آزمون زبان گوته شامل چهار بخش مستقل و متمرکز بر چهار مهارت زبانی شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن می‌شود. این بخش‌ها عبارتند از:

بخش شنیداری :

در این بخش، افراد باید به تمرینات شنیداری گوش داده و به سوالات مربوط به آن‌ها پاسخ دهند. محتوای این تمرینات شامل گفتارهای صوتی، مصاحبه‌های رادیویی، مکالمات روزمره و گفتگوهای تخصصی می‌شود.
تعداد سوالات: 25 تا 30 سوال
مدت زمان: حدود 30 تا 40 دقیقه
موضوعات: اخبار و مقالات، گفتارهای صوتی، مصاحبه‌های رادیویی، مکالمات روزمره و گفتگوهای تخصصی.

بخش گفتاری :

در این بخش، افراد باید گفتارهای خود را ضبط کرده و به سوالات مربوط به آن‌ها پاسخ دهند. محتوای این تمرینات شامل پرسش و پاسخ، توصیف تصاویر و صحبت درباره موضوعات خاص می‌شود.
تعداد سوالات: 6 تا 8 سوال
مدت زمان: حدود 20 تا 30 دقیقه
موضوعات: موضوعات روزمره و تخصصی، توصیف تصاویر، پرسش و پاسخ.

بخش خواندن :

در این بخش، افراد باید متن های داده شده را بخوانند و به سوالات مربوط به آن‌ها پاسخ بدهند.
تعداد سوالات: 25 تا 30 سوال
مدت زمان: حدود 60 تا 80 دقیقه
موضوعات: متون روزمره، مقالات علمی، خبرنامه‌ها و متون تخصصی.

بخش نوشتن :

در این بخش، افراد باید به سوالات مربوط به تمرینات نوشتاری پاسخ دهند. محتوای این تمرینات شامل نوشتن مقالات، نامه‌ها و گزارش‌های تخصصی می‌شود.
تعداد سوالات: 2 تا 3 سوال
مدت زمان: حدود 60 تا 80 دقیقه
موضوعات: مقالات، نامه‌ها و گزارش‌های تخصصی.

در کل، مدت زمان آزمون گوته حدود 2 تا 3 ساعت است و نمره‌بندی از 0 تا 100 انجام می‌شود که حداقل نمره قبولی در بعضی از موارد ممکن است متفاوت باشد.

آزمون گوته

نمره آزمون گوته

در آزمون‌های گوته، برای هر یک از مهارت‌های Listening، Reading، Writing  و  Speaking، نمره‌بندی جداگانه‌ای وجود دارد که در نهایت به یک نمره کلی ترکیب می‌شود. نمره‌بندی در آزمون گوته از ۰ تا ۱۰۰ است و حداقل نمره‌ای که برای قبولی در هر سطح مورد نظر باید کسب کنید، مشخص شده است. در آزمون‌های گوته، حداقل نمره برای قبولی در هر سطح به شرح زیر است:

 • A1: 60-79
 • A2: 60-79
 • B1: 60-79
 • B2: 60-79
 • C1: 60-79
 • C2: 60-79

لازم به ذکر است که هر مرکز آزمون ممکن است نمره‌بندی کمی متفاوتی داشته باشد، اما در کل نمره‌بندی بین مراکز گوته تفاوت چندانی ندارد.

بیشتر بخوانیدنحوه ثبت نام در آزمون

برای ثبت نام در آزمون گوته باید مراحل زیر را طی کنید :

 1. به وب‌سایت رسمی آن به نشانی https://www.goethe.de/en/index.html  مراجعه کنید.
 2. از قسمت “Language Exams” گزینه “Register for an exam” را انتخاب کنید.
 3. در ادامه، آزمون مورد نظر خود یعنی گوته را انتخاب کنید.
 4. حال نوبت انتخاب شهری که قصد دارید در آن شهر آزمون دهید است.
 5. سپس باید فرم ثبت نام را با تمام اطلاعات خود پر کنید و آن را ارسال کنید.
 6. برای ثبت نام در آزمون گوته باید هزینه ثبت نام را پرداخت کنید
 7. پس از ثبت نام، جزئیات آزمون شامل تاریخ و زمان برگزاری آن را از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.

هزینه آزمون

هزینه ی این آزمون برای هر سطح متفاوت است و با بالا رفتن سطح، هزینه آزمون نیز افزایش میابد.  این هزینه ها به یورو است و در هر کشور به واحد رسمی آنجا تبدیل می شود.

سطح آزمونهزینه آزمون
A1105 یورو
A2125 یورو
B1210 یورو
B2240 یورو
C1270 یورو
C2295 یورو

برای اطمینان از هزینه آزمون گوته، بهتر است با مراکز آموزشی یا سایت رسمی آزمون گوته در کشور خود تماس بگیرید.

برگزاری آزمون گوته در ایران

آزمون گوته در ایران توسط مراکز مختلف آزمون‌دهنده برگزار می‌شود. برای شرکت در این آزمون، شما می‌توانید با مراکز آزمون معتبری که در ایران فعالیت دارند، تماس بگیرید و درخواست ثبت نام در آزمون گوته را دهید.
برخی از مراکز آزمون معتبر زبان در ایران که برگزاری آزمون گوته را در برنامه خود دارند، عبارتند از:

 1. Goethe-Institut Tehran
 2. Ferdowsi University of Mashhad
 3. Sharif German Language Center
 4. Iranian Language Institute

قبل از ثبت نام در آزمون گوته، بهتر است با مراکز مختلف تماس بگیرید و اطلاعات کاملی را درباره هزینه، مدت زمان آزمون، موضوعات مورد بررسی و غیره دریافت کنید.

اعلام نتایج و اعتبار مدرک گوته

بعد از برگزاری آزمون گوته، نتیجه آزمون در غالب یک گواهی به شما اعلام خواهد شد که شامل نمرات هر یک از مهارت‌های Listening، Reading، Writing و Speaking است. همچنین، در صورت تمایل، شما می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در وب‌سایت گوته به نمرات خود دسترسی داشته باشید.
زمان اعلام نتیجه آزمون گوته، در مراکز مختلف ممکن است متفاوت باشد، اما در کل بعد از حدود ۲ تا ۴ هفته پس از برگزاری آزمون، نتایج به شما اعلام خواهد شد. برخی مراکز آزمون ممکن است این مدت زمان را کوتاه‌تر یا بیشتر کنند.
اعتبار مدرک آزمون گوته تنها 2 سال است و پس از گذشت این مدت باید دوباره در این آزمون شرکت کنید.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی آزمون گوته پرداختیم. این آزمون یکی از معتبر ترین آزمون های زبان و برای زبان آلمانی است.برای تقویت مهارت های زبانی خود باید صبور باشید و از منابع مختلف استفاده کنید. اما شرکت در کلاس های تخصصی و استاندارد یکی از مهمترین موضوعات برای یادگیری زبان جدید است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

2.6/5 - (5 امتیاز)
https://radtime.org/?p=11209
اشتراک گذاری:

نظرات

1 نظر در مورد آزمون گوته | آزمون آلمانی Goethe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها: