تکنیک های لیسنینگ آیلتس - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

نکات لیسنینگ آیلتس | تکنیک های لیسنینگ آیلتس

2118 بازدید
تکنیک های لیسنینگ آیلتس

آزمون IELTS یک آزمون زبان بین المللی و معتبر است که به ارزیابی 4 مهارت reading و  writing و  speaking و  listening می پردازد. بخش مهارت شنیداری آیلتس 4 بخش دارد که در اینجا به بررسی تکنیک های لیسنینگ آیلتس می پردازیم. با بلد بودن تکنیک های لیسنینگ آیلتس می توانید این بخش را به یکی از نمره آورترین بخش ها تبدیل کنید. با دانستن نکات مهم listening آیلتس، می توانید احتمال دریافت نمرات بالا را افزایش دهید. پاسخ به این بخش با بلد بودن تکنیک های مهم لیسنینگ آیلتس ، به راحتی امکان پذیر است، اما شرط آن آشنایی کامل با این بخش است. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی تکنیک های لیسنینگ آیلتس بپردازیم.

نکات مهم listening آیلتس

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

نکات لیسنینگ آیلتس

لیسنینگ آیلتس

بخش لیسنینگ در نوع آکادمیک و جنرال آیلتس مشترک است و به طور کل دارای چهار تسک است که هرکدام به ترتیب به شرح زیر می باشند :

  1. تسک 1 : این فایل به شکل مکالمه روزمره بین دو نفر درباره یک موضوع اجتماعی است. سوال های این بخش نسبت به بخش های بعدی آسانتر است.
  2. تسک 2 : فایل دوم شامل یک تک گویی است که موضوع آن مسائل روزمره و ساده است.
  3. تسک 3 : این فایل یک مکالمه بین دو، سه یا چهار نفر می باشد که موضوع آن درباره مسائل آموزشی است.
  4. تسک 4 : فایل چهارم یک تک گویی در مورد یک موضوع دانشگاهی می باشد. توجه داشته باشید که سوالات به ترتیب سخت تر می شوند.

تعداد سوالات این بخش 40 سوال در 4 پارت 10 تایی است. ارزش هر سوال، 1 نمره است.
مدت زمان تقریبی برای بخش لیسنینگ، 30 دقیقه است. علاوه بر آن 10 دقیقه تایم اضافه تر برای وارد کردن پاسخ ها به پاسخنامه وجود دارد.

حال باید بدانید که با رعایت نکاتی که در ادامه می گوییم، می توانید در لیسنینگ، مهارت بالایی پیدا کنید.

خواندن دستورالعمل

در ابتدای آزمون و بالای سوالات، دستور العمل پاسخگویی به آن سوالات موجود است. خواندن این دستورالعمل ها مهم و ضروری است. در این دستورالعمل ها اطلاعات مهمی همچون تعداد کلماتی که باید یادداشت کنید، وجود دارد. کم و زیاد نوشتن کلمات باعث کسر نمره خواهد شد و نمره آن سوال را از دست خواهید داد. پس حتما به این نکته دقت کنید.

یک دقیقه پیش از آزمون

ساختار تمامی آزمون های آیلتس بدین شکل است که پیش از پخش فایل اصلی، در ابتدا به مدت 1 دقیقه  نحوه پاسخگویی به سوالات و نکاتی که لازم است بدانید را برایتان توضیح می دهد.
با توجه به اینکه متقاضیان با این توضیحات آشنا هستند، دیگر نیازی به گوش دادن به آن ندارند. می توانند از این زمان، بیشترین استفاده را ببرند.
شما باید در این زمان، سوالات را جلو جلو بخوانید و همچنین سعی کنید بفهمید موضوع مورد بحث چیست. 
یکی از دلایل اصلی از دست دادن نمره، عدم آشنایی با سوالات است. اگر پیش از پخش شدن فایل، بدانید که باید دنبال په چیزی باشید، احتمالا به نمرات بالاتری دست پیدا خواهید کرد.

بیشتر بخوانیدحدس زدن سوالات

در تایم پیش از پخش فایل باید به سراغ سوالات بروید و موضوع مورد بحث را دریابید. در این زمان باید سوالات را بخوانید. تا بدانید چه چیزی خواسته شده است.
این کار با تمرین و تکرار بسیار زیاد بدست می آید. یعنی با توجه به جمله باید تشخیص دهید، پاسخ مطرح شده چه چیزی می تواند باشد. جای خالی می تواند یک عدد، آدرس، تاریخ، اسم، فعل و یا … باشد.
جواب های معمول در هر بخش متفاوت است.  مثلا در پارت 1 باید به اسامی و اعداد و آدرس ها بیشتر دقت کنید.

کلمات مترادف

کلمات مترادف در تمامی مهارت های مورد ارزیابی در آزمون آیلتس استفاده می شوند. نباید انتظار داشته باشید که همیشه جواب حاضر و آماده را انتخاب کنید. برای همین باید خیلی به مفهوم دقت کنید. بدین شکل می توانید گزینه درست را انتخاب کنید. معیار شما تنها شنیدن یک کلمه مشترک نخواهد بود.
از کلمات سوال به عنوان کلمات مترادف با جواب در متن استفاده کنید و به آن ها دقت کنید.

فایل 1 بار پخش می شود

در آزمون های لیسنینگ مدرسه، موسسات زبان و… ممکن است فرصت گوش دادن دوباره را داشتیم. اما فایل صوتی در آزمون لیسنینگ آیلتس تنها 1 بار پخش خواهد شد. پس تمام تمرکز خود را بر روی صدای در حال پخش بگذارید و سعی کنید چیزی را از دست ندهید. حتی چند ثانیه حواس پرتی هم ممکن است باعث شود جواب چندین سوال را متوجه نشوید.
برای حل این مشکل باید سعی کنید به این موضوع عادت کنید و همیشه فایل های صوتی را تنها 1 بار گوش دهید. همچنین نقات ضعف خود را شناسایی کنید و آن ها را بهبود دهید.

بلد نبودن جواب

زمان نکته ای کلیدی در آزمون است. اگر جواب سوالی را نمیدانستید، آن را رها کرده و به سراغ سوال بعدی بروید.
سوالی که بلد نیستید را هیچ کاری نمی توانید بکنید. به خصوص برای این که فایل صوتی تنها 1 بار پخش می شود و فرصت فهمیدن دوباره ی چیزی که گذشته را ندارید. همچنین بدانید که اگر تایم خود را روی یک سوال بگدارید، سوال های بعدی را از دست می دهید. زیرا جواب ها پشت سر هم در فایل صورتی بیان می شوند و در پخش فایل توقفی وجود ندارد.
اگر حتی جواب چندین سوال را هم نفهمیدید، باز هم آن ها را رها کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که هنگام وارد کردن جواب ها در پاسخنامه، جواب سوال ها را حدس بزنید. زیرا آزمون نمره منفی ندارد و لازم است که شانس خود را امتحان کنید.

سوالات چندگزینه ای

لیسنینگ از سوالات مختلفی تشکیل شده است. یکی از انواع آن سوالات multiple choice یا سوالات چند گزینه ای است. برخی گزینه های این نوع سوالات، خیلی طولانی هستند. پس خواندن کامل آن ها می تواند وقت زیادی بگیرد. برای پاسخ به سوالاتی که گزینه های طولانی دارد باید جواب سال را از فایل صوتی پیدا کرده و آن را روبه روی سوال یادداشت کنید. سپس در مدت زمان 10 دقیقه ای که برای وارد کردن پاسخ ها دارید، جواب درست را با گزینه ها تطبیق بدهید. این بهترین روش پاسخگویی به این سوالات است.
اما پاسخگویی به سوالاتی که گزینه های آنها کوتاه است، فرق دارد. پاسخ این سوال ها را می توانید سریع، با خواندن گزینه ها پیدا کنید.

نکات لیسنینگ آیلتس

مشخص کردن کلمات مهم

حتما زیر کلمات مهم و کلیدی خط بکشید. به عنوان مثال حتما زیر اسمی، تاریخ ها، اسم مکان ها و غیره خط بکشید. با اینکار هنگامی که این کلمات در فایل صوتی پخش می شوند، راحت تر آن ها را پیدا می کنید و دچار خطا نخواهید شد.

گرامر و املا

اشتباهات کوچک می توانند بزرگ به حساب بیایند. زیرا اگر کلمه یا جوابی را با غلط املایی بنویسید، نمره آن سوال را از دست خواهید داد. به همین دلیل سعی کنید کلمات را درست هجی کنید.
هنگام آمادگی برای آزمون دیکته کلمات و گرامر جمله ها را تمرین کنید.

بیشتر بخوانیدشنیدن و نوشتن

سرعت عمل در آزمون لیسنینگ بسیار مهم است. به خصوص اینکه فایل صوتی تنها یک بار پخش می شود. در آزمون های ماک سعی کنید مهارت های listening و writing را کار کنید. در روز آزمون دچار استرس نشوید. اگر بخواهید  اول گوش بدهید و بعد جواب را پیدا کنید و بنویسید، ممکن است سوال های زیادی را از دست بدهید.

کلام آخر

برای پیدا کردن مهارت در هر یک از بخش های زبان انگلیسی، باید به اندازه کافی تمرین کنید و در آن استمرار به خرج دهید. با یک برنامه ریزی درست، می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن به سطح بالای زبان انگلیسی برسید. برای این کار باید در کلاس های اصولی شرکت کنید. برای تقویت مهارت لیسنینگ می توانید در کلاس های تخصصی لیسنینگ آیلتس شرکت کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و تعیین سطح رایگان، با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10757
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد نکات لیسنینگ آیلتس | تکنیک های لیسنینگ آیلتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: