نحوه استفاده از دیکشنری - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

نحوه استفاده از دیکشنری | آموزش بهترین روش استفاده از دیکشنری

2418 بازدید
نحوه استفاده از دیکشنری

دیکشنری یا فرهنگ لغت همواره جزو یکی از اصلی ترین منابع در یادگیری زبان بوده و هست. برای تقویت زبان انگلیسی خود باید  هر 4 مهارت لیسنینگ، اسپیکینک، رایتینگ و ریدینگ را تقویت کنید. استفاده از دیکشنری به شما کمک می کند توانایی خود را بالا ببرید. دانستن نحوه استفاده از دیکشنری علاوه بر املا و معنی، باعث یادگیری تلفظ هم می شود. استفاده درست از دیکشنری و همچنین انتخاب مناسب ترین دیکشنری نکات بسیار مهمی هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بهترین روش استفاده از دیکشنری را آموزش دهیم.

استفاده درست از دیکشنری چگونه است ؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

استفاده درست از دیکشنری

انواع دیکشنری 

برای همه زبان ها دیکشنری های مختلف در سطوح و  موضوعات مختلف وجود دارد. دیکشنری های انگلیسی هم از این قائده مستثنا نیستند و انواع مختلفی دارند. برخی از انواع دیکشنری عبارتند از :

دیکشنری تک زبانه

در دیکشنری تک زبانه کلمات و تعاریف در یک زبان موجود هستند. مثلا دیکشنری انگلیسی به انگلیسی longman

دیکشنری دو زبانه

در این دیکشنری کلمات به یک زبان وتعاریف و  معنی ها به یک زبان دیگر وجود دارند. مانند دیکشنری های انگلیسی به فارسی و برعکس.

دیکشنری چند زبانه

در این دیکشنری معنی کلمات در چند زبان مختلف وجود دارند و معنی لغات را به طور همزمان به دو زبان در اختیار ما قرار می دهد. برای مثال دیکشنری آلمانی به فارسی و انگلیسی.

دیکشنری ریشه شناسی

یک دیکشنری ریشه شناسی، پیشرفت یک کلمه را با گذشت زمان دنبال می کند و نمونه های تاریخی را برای نمایش تغییرات ارائه می دهد.

دیکشنری جدولی

این دیکشنری کلمات را با توجه به تعداد حروف تقسیم بندی کرده و میتوان کلمه مورد نظر را با توجه به طول آن پیدا کرد.

مینی دیکشنری ها یا دیکشنری جیبی

این دیکشنری همانطور که از اسمش پیدا است جیبی و قابل حمل کوچک بوده و معمولا در سفر و … استفاده می شود.

اصطلاحنامه

اصطلاحنامه کتابی است که کلمات را با توجه به مفاهیم آنها گروه بندی می کند، بنابراین کلمات مترادف و با معنی نزدیک در یک گروهند.

دیکشنری لغات دشوار (Glossary)

لیستی از کلمات و عباراتی است که درباره یک موضوع خاص و یا تخصصی هستند. این بخش معمولا در پشت یک کتاب به عنوان ضمیمه متن وجود دارد.

دیکشنری آنلاین یا آفلاین

می توانید از سایت های دیکشنری به صورت آنلاین و یا اپلیکیشن های دیکشنری به صورت آفلاین استفاده کنید. این دیکشنری ها همواره همراه شما است و استفاده از آنها راحت است. این دیکشنری ها در زبان های مختلف و انواع مختلف در دسترس هستند.

نحوه استفاده از دیکشنری

انتخاب دیکشنری مناسب

مناسب ترین دیکشنری برای زبان انگلیسی را دیکشنری انگلیسی به انگلیسی معرفی می کنند زیرا معانی و مفاهیم به صورت خیلی دقیق تری ارائه  می شوند.

انتخاب دیکشنری به سطح شما مربوط است. اگر مبتدی و یا پیشرفته  هستید باید توجه کنید که از دیکشنری مناسب خودتان استفاده کنید. علاوه بر این، اگر در حال یادگیری زبان در یک رشته ای خاص هستید و میخواهید مهارت های مربوط به رشته ی خود را تقویت کنید، باید از دیکشنری های تخصصی استفاده کنید. اگر قصد شرکت در آزمون های بین المللی و مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را دارید بهتر است از دیکشنری های مخصوص آن کشور استفاده کنید.
در انتخاب دیکشنری به ظاهر آن نیز توجه کنید. برای مثال اگر دیکشنری را برای سفر می خواهید، باید از نوع جیبی آن استفاده کنید. اما صحافی و … آن نیز مهم است زیرا دیکشنری از کتاب هایی است که می توانید از آن بسیار استفاده کنید.

استفاده صحیح از دیکشنری

حال که دیکشنری مناسب خود را پیدا کردید، باید از بهترین روش استفاده از دیکشنری استفاده کنید. در ادامه نحوه استفاده از دیکشنری را آموزش داده ایم.

1- خواندن مقدمه

بخش مقدمه در هر دیکشنری اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار می دهد. همینطور نحوه  استفاده از دیکشنری نیز در آنجا موجود است. پس با خواندن مقدمه اطلاعات مهمی درباره طراحی آن بدست می آورید. در مقدمه اطلاعات مهمی همچون چیدمان کلمات، مخفف ها، تعاریف و نحوه پیدا کردن کلمات وجود دارد. علاوه بر این، در این بخش جدا از نوع دیکشنری، آموزش تلفظ و هجی کردن کلمات وجود دارد که برای استفاده از همه دیکشنری ها لازم است.

2- یادگیری اختصارات

در زبان انگلیسی برای بعضی کلمات، مخفف در نظر گرفته شده است و در دیکشنری ها نیز از آنها استفاده می کنند. اگر این اختصارات را ندانید در استفاده از دیکشنری دچار مشکل می شوید. برای مثال noun را با n  و adjective را با adj و adverb را با adv یا advb نمایش می دهند.

3- یادگیری علائم فونتیک

بادگیری علائم فونتیک بخش مهمی از استفاده از دیکشنری است زیرا بدون یادگیری تلفظ صحیح کلمات، نمیتوانید از آنها استفاده درست را ببرید. استفاده نکردن از تلفظ صحیح کلمات، مهم ترین مشکل را در بخش اسپیکینگ برایتان ایجاد می کند. این علائم را می توانید هم در ابتدای دیکشنری ها و هم در سایت های مختلف یاد بگیرید.

استفاده صحیح از دیکشنری

4- پیدا کردن کلمه

روش پیدا کردن کلمات بستگی به نوع دیکشنری دارد. معمول ترین نوع دیکشنری به ترتیب حروف الفبا چیده شده اند. به طور کلی باید از حرف اول کلمه شروع به پیدا کردن آن در دیکشنری کنید.

5- استفاده از کلمات راهنما

معممولاً یک یا دو کلمه در قسمت بالای هر دو صفحه وجود دارد که به شما نشان می‌دهد چه نوع کلماتی در آن صفحه وجود دارند. با استفاده از این کلمات می توانید کلمه مد نظر خود را سریع تر پیدا کنید.

6- اسکن صفحه

صفحه را به طور کلی مرور کنید. وقتی به کلماتی با املای شبیه کلمه مورد نظر رسیدید، یعنی به کلمه ی خود نزدیک شده اید.

 7- خواندن تعریف

یک کلمه ممکن است چند معنی داشته باشدکه رایج ترین معنی را در ابتدا می نویسند. همچنین علاوه بر معنی و تعریف برای هر کلمه اطلاعات دیگری نیز آورده شده است. این اطلاعات شامل موارد زیر است :

-علائم فونتیک برای تلفظ صحیح کلمه

-جاهای مختلف قرار گیری کلمه در جمله مانند اسم، صفت و قید  به صورت (n) , (adj) , (adv) ,…

-قابل شمارش یا غیر قابل شمارش بودن به صورت ( c) و (u)

-Collocation‌ها و حروف اضافه مربوط به فعل

-شکل مفرد یا جمع کلمه

– همچنین در بعضی دیکشنری ها کلمات مترادف و متضاد نیز وجود دارند

8- یادگیری معانی مختلف

برای یادگیری یک کلمه یه یک معنی اکتفا نکنید و معنی های مختلف آن را یاد بگیرید. زیرا در هر جمله ای ممکن است معنی متفاوتی داشته باشد. علاوه بر این بهتر است معنی کلمه را در جمله به خاطر بسپارید و با آن جمله تمرین کنید. در غیر این صورت احتمال فراموش کردن کلمه بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانیدکلام آخر

دیکشنری ها یکی از بهترین ابزار یادگیری و تقویت زبان انگلیسی هستند. با یادگیری نحوه استفاده از دیکشنری می توانید بیشترین استفاده را از آن ببرید. انتخاب دیکشنری در سطح خود بسیار مهم است. برای تقویت زبان انگلیسی راه های مختلفی مانند شرکت در کلاس آنلاین و حضوری، دیدن ویدیو های آموزشی مانند ویدیو های یوتیوب، استفاده از دیکشنری و سایر کتاب ها، پادکست، صحبت با افراد خارجی و… وجود دارد.

هم اکنون می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و تعیین سطح رایگان همین حالا با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10031
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد نحوه استفاده از دیکشنری | آموزش بهترین روش استفاده از دیکشنری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: