آزمون DSH - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

آزمون DSH | آزمون زبان آلمانی dsh

1902 بازدید
آزمون DSH

کشور آلمان همواره جزو یکی از کشورهای مهاجر پذیر بوده و به دلیل رایگان بودن دانشگاه های آن، دانشجویان زیادی قصد تحصیل در این کشور را داشته و دارند. از بین شناخته شده ترین و مهم ترین آزمون های زبان آلمانی می توان به آزمون DSH اشاره کرد که برای سنجش تسلط دانشجویان به زبان برگزار می شود. تمامی توانایی های زبانی شامل مهارت نوشتاری، گفتاری، شنیداری و خواندن در آزمون زبان آلمانی dsh مورد سنجش قرار می گیرد. بر طبق سطح بندی CEFR، آزمون dshاز سطح A1 تا C2 را پوشش می دهد. آزمون dsh از آزمون های زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه است و قبولی شما در این آزمون می تواند به منزله ورود شما به دانشگاه باشد. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی کامل آزمون DSHو بخش های مختلف آن بپردازیم.

آزمون DSH چیست ؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

آزمون DSH

آزمون DSH چیست ؟

این آزمون DSH مخفف Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang است. این آزمون برای سنجش سطح زبان آلمانی دانشجویان برگزار می شود. یکی از مدارک مهم برای اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور، مدرک زبان آلمانی است که برای آن می توانید در این آزمون شرکت کنید. با توجه به اینکه این آزمون دانشگاه محور است، موضوعات و مباحث مطرح شده در آن نیز با دانشگاه در اراتباط است.
این آزمون تنها در کشور آلمان برگزار می شود و امکان شرکت در این آزمون هر هیچ کشور دیگری وجود ندارد. برگزاری این آزمون به دانشگاه های برگزار کننده بستگی دارد و برای گرفتن اطلاعات دقیق  تر باید به سایت دانشگاه مراجعه کنید. برخی دانشگاه ها 1 یا 2 بار در سال و برخی دیگر حداکثر 4 بار در سال آزمون DSH را برگزار می کنند.
این آزمون هم بخش کتبی و هم بخش شفاهی دارد که در ادامه آن ها را به طور کامل توضیح می دهیم.

نحوه ثبت نام در آزمون TESOL

می توانید ثبت نام در آزمون را خودتان شخصا اقدام کنید و یا پروسه ثبت نام را به یک شرکت مهاجرتی بسپارید. اما توجه داشته باشید که زمان و مکان برگزاری آزمون محدود است و لازم است در صورت تقاضا برای شرکت، هر چه زودتر اقدام کنید.
برای اینکار می تونید به صورت آنلاین در سایت دانشگاه مورد نظر رفته و مراحل گفته شده را طی کنید.
ابتدا باید فرم مشخص شده را پر کنید.
پس از آن مرحله پرداخت شهریه آزمون است.
با پرداخت هزینه آزمون، ایمیل تاییدیه آن برایتان ارسال خواهد شد. تایید ثبت نام ممکن است تا 1 هفته طول بکشد.

هزینه ثبت نام

هزینه آزمون DSH میتواند نسبت به دانشگاه و همچنین رشته تحصیلی مورد نظر شما متفاوت باشد. به طور کلی هزینه آزمون به مرکز و دانشگاه برگزار کننده آن بستگی دارد. هزینه این آزمون به یورو است و معمولا از 40 تا 170 یورو متغیر است. برای پرداخت این هزینه باید از ویزاکارت یا مسترکارت استفاده کنید.

بیشتر بخوانیدساختار آزمون DSH

در این قسمت می خواهیم به شیوه برگزاری این آزمون بپردازیم. در آزمون DSH نیز مانند خیلی از آزمون های زبان دیگر هر 4 مهارت listening و reading و writing و speaking سنجیده می شوند. این امتحان هم دارای بخش کتبی و هم بخش شفاهی دارد. ابتدا بخش کتبی این آزمون را شرکت می کنید و اگر در آن قبول شدید مجاز هستید که در آزمون شفاهی شرکت کنید. آزمون شفاهی حدودا 1 هته بعد از آزمون کتبی برگزار می شود.

مهارت شنیداری – Hörverstehen :

بخش اول آزمون DSH، مهارت لیسنینگ است. ابتدا سوالات این بخش در اختیارتان قرار می گیرد. فایل صوتی مربوط به این بخش حدودا 10 دقیقه ای است که در واقع متنی است که فردی از روی آن می خواند.
مدت زمان در نظر گرفته شده برای این بخش 80 دقیقه است.
نمره ای که این بخش شامل می شود 200 نمره است.
تعداد سوالات این بخش 8 سوال است.
ابتدا 5 دقیقه فرصت دارد که سوالات را نگاه بیندازید. سپس فایل صورتی با سرعت عادی پخش می شود. حال 5 دقیقه دیگر زمان خواهید داشت تا به سوالات پاسخ دهید. بعد از آن فایل صوتی برای بار دوم پخش می شود اما این بار سرعت کمتری دارد. بعد از پایان فایل صوتی، یک فرصت 50 دقیقه ای دارید تا به سوالات پاسخ دهید.

مهارت خواندن – Leseverstehen :

بخش دوم آزمون مربوط به درک مطلب است.
مدت زمان در نظر گرفته شده برای این بخش 90 دقیقه است. 30 دقیقه تایم گرامر و 60 دقیقه تایم درک مطلب است.
تعداد سوالات این بخش 16 سوال است.
بهتر است از بخش گرامر شروع کنید. 8 یا 9 جمله داده می شود که باید آن ها را به گونه ای تغییر دهید که مفهوم و اهمیت جمله تغییر نکند. سپس سراغ بخش درک مطلب بروید که شامل 8 سوال است. باید این سوالات را با توجه به متن داده شده پاسخ بدهید.

مهارت نوشتاری – Textproduktion :

این بخش آخرین پارت از آزمون کتبی است. در این قسمت باید یک متن 250 تا 300 کلمه ای بنویسید. موضوعی که باید درباره آن بنوسید توصیف یک عکس یا تصویر است. مدت زمان این بخش 70 دقیقه است.

مهارت گفتاری –  Mündliche Prüfung :

در این بخش به شما 3 موضوع داده می شود و باید یکی از آن ها را انتخاب کنید. ابتدا باید درمورد آن یک تک گویی داشته باشید و بعد از آن یک بحث و گفت و گو درمورد آن داشته باشید. ابتدا 20 دقیقه زمان برای آماده شدن دارید. سپس طول زمان آزمون 20 دقیقه دیگر خواهد بود.
مدت زمان این بخش 70 دقیقه است. نمره این بخش بلافاصله بعد از دادن آزمون مشخص می شود.

آزمون DSH

سیستم نمره دهی

نتایج آزمون DSH به صورت زیر اعلام می شود :

DSH ۱ (B2

نمره 57 تا 66 را شامل می شود. سطحی که این نمره نشان میدهد، سطح ابتدایی است.

DSH ۲ (C1

نمره 67 تا 81 را شامل می شود. سطحی که این نمره نشان می هد، سطح بالا است.

 DSH ۳ (C2

نمره 82 به بالا را شامل می شود. سطحی که نشان می دهد، سطح حرفه ای و فوق العاده است.

نمرات کمتر از 57، « مردود » حساب می شوند و نمره بالاتر از آن با نام « پاس شده » اعلام می شوند.
 نمره قابل قبول، به دانشگاه بستگی دارد و هر دانشگاهی یک نمره جداگانه ای را تعیین می کند. با این حال برای اکثر دانشگاه ها باید حداقل DSH2 را دریافت کرده باشد.

اعتبار مدرک DSH

مدت زمان اعتبار مدرک آزمون DSH تنها 2 سال است. یعنی بعد از صدور مدرک، تا تنها 2 سال فرصت دارید که آن را به دانشگاه ارائه دهید و از آن استفاده کنید.

منابع آزمون

جهت تقویت مهارت های زبانی منابع زیادی همواره وجود داشته و این منابع به طور مرتب به روز رسانی می شوند. زبان آلمانی هم از این شرایط مستثنا نیست و دارای منابع متعددی است. قصد داریم بهترین منابع یادگیری زبان آلمانی را در اختیارتان بگذاریم و همچنین بهترین منابع برای آشنایی با شیوه برگزاری شیوه آزمون DSH را می گوییم :

  • Barron’s 501 German Verbs
  • German Essential Grammar
  • Klipp und Klar
  • TestDaF Training
  • مجمومه کتاب های Schritte
  • مجموعه کتاب های Menschen

بیشتر بخوانیدکلام آخر

آزمون هایی همچون DSH، TestDaf و … جهت سنجش سطح زبان آلمانی وجود دارند. ارائه مدرک زبان آلمانی یکی از شروط اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان است. برای شرکت در آزمون های زبان باید زمان زیادی بگذارید و در یادگیری استمرار داشته باشید. می توانید از منابع زیادی استفاده کنید اما شرکت در یک کلاس تحصصی و اصولی می تواند بیشترین تاثیر را بر روی پیشرفت شما بگذارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10876
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد آزمون DSH | آزمون زبان آلمانی dsh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: