آزمون TKT - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم
کلاس های فشرده ترکی استانبولی در سفر ویژه عید 1403 با 30% تخفیف ویژه چهار راه استانوبل ترکی رو فول باش
کلاس های فشرده ترکی استانبولی در سفر ویژه عید 1403 با 30% تخفیف ویژه
چهار راه استانوبل ترکی رو فول باش

آزمون TKT | دوره TKT

1909 بازدید
آزمون TKT

آزمون TKT آزمونی طراحی شده توسط دانشگاه کمبریج است که برای ارزیابی مهارت معلمان، اساتید و دبیران زبان انگلیسی مودر استفاده قرار می گیرد. با ارائه مدرک TKT می توانید به موقعیت شغلی مناسب تری دست پیدا کنید. این آزمون، همانند آزمون سلتا SELTA یک آزمون دبیری است. همراه با آزمون TKT می توانید در دوره های TKT هم شرکت کنید. در این دوره می توانید توانایی خود را در تدریس را افزایش داده و بر روی انتقال مطلب، روش های مختلف تدریس، برنامه ریزی و زمان بندی خود کار کنید. می توانید در ادامه این مطلب همه چیز درباره آزمون TKT را توضیح داده ایم. پس همراه ما باشید.

همه چیز در باره آزمون TKT

مدت زمان تخمینی مطالعه: 6 دقیقه

آزمون TKT

آزمون TKT چیست

آزمون TKT،مخففTest Teaching Knowledge Test  است. آزمایشی جهت ارزیابی زبان انگلیسی توسط کمبریج است که برای آموزش زبان انگلیسی به گویندگان سایر زبانها طراحی شده است. داشتن مدرک TKT برای کسانی که قصد تدریس زبان انگلیسی ارند مهم است. دوره TKT به افزایش اعتماد به نفس معلمان و افزایش چشم انداز شغلی آنان کمک می کند. این آزمون، یک آزمون جامع است که دارای اعتبار جهانی است. خوشبختانه آزمون تی کی تی در کشور ایران نیز برگزار می شود. این آزمون به صورت یک سری آزمون ماژولی برگزار می ود که می توانید در ادامه، آن ها را بررسی کنید.

ثبت نام در آزمون و دوره TKT

در حال حاضر مرکز معتبری در ایران برای برگزاری آزمون TKT از سوی کمبریج اعلام نشده است. لذا این آزمون در کشور ایران برگزار نمی شود. برای کسب هرگونه اطلاعاتی می توانید به وب سایت دانشگاه کمبریج مراجعه کنید. باید در یکی از کشورهای مورد تایید دانشگاه کمبریج مراحل ثبت نام را انجام داد.
ثبت نام در دوره TKT در هر مرکزی متفاوت است. با انتخاب مرکز مورد نظر می توانید اطلاعات لازم را از سایت آنها دریافت نمایید. به طور کلی باید مراحل زیر را طی کنید :

 1. شرکت در آزمون رایگان تعیین سطح کمبریج. به علاوه می تونید با ارائه مدرک آیلتس یا تال از این مرحله گذر کنید.
 2. انتخاب دوره. شامل روز و ساعت و نوع دوره
 3. ارائه مدارک و پر کردن فرم اطلاعات شخصی
 4. پرداخت شهریه

هزینه آزمون

هزینه آزمون KTK از طریق سایت دانشگاه کمبریج اعلام می شود.  مبلغ ثبت نام این آزمون ۵۰ پوند انگلستان است و هزینه هر ماژول به صورت جداگانه محاسبه می‌گردد. به طور میانگین، هزینه شرکت در هر ماژول به طور جداگانه معادل ۳۰ پوند انگلستان می‌باشد. هزینه ی دوره TKT کاملا مربوط به مرکز برگزار کننده آن می باشد.

بیشتر بخوانیدنحوه برگزای آزمون

این آزمون به صورت کتبی و بر روی برگه برگزار می شود. متاسفانه این آزمون در کشور ایران در دسترس نیست. هر ماژول یک برگه‌ی آزمون است.
برای هر ماژول ۸۰ دقیقه زمان در نظر گرفته شده است که هر کدام ۸۰ سوال دارد.
هر سوال ۱ امتیاز دارد. علاوه بر آن، سوالات آن به شکل چند گزینه‌ای و وصل کردنی هستند.

ساختار آزمون

آزمون TKT به ماژول های متفاوتی تقسیم می شود. برای شرکت در این آزمون می توانید در تمامی ماژول ها و یا تنها در یک یا چند تا از آن ها شرکت کنید. ماژول های اصلی برای سنجش پایه ای اصول آموزش زبان انگلیسی شامل ۳ ماژول می باشد.

1- ماژول بک‌گراند یادگیری و تدریس زبان
این بخش، دایره واژگان و مفاهیم پایه‌ای انگلیسی، پیش‌زمینه‌های مورد نیاز برای یادگیری انگلیسی و همچنین فعالیت‌ها و شیوه‌های آموزش را مورد ارزیابی قرار می دهد.

2- ماژول روش تدریس و استفاده بهینه از منابع جهت آموزش زبان انگلیسی
در این بخش، روش تدریسی از سوی شما، مهارت شما در طراحی هدفمند کلاس‌ها و چگونگی استفاده از منابع درسی شما ارزیابی می‌شود.

3- ماژول نحوه مدیریت فرآیند تدریس و یادگیری زبان انگلیسی
این بخش، طرز استفاده مدرس از زبان انگلیسی و نحوه مدیریت کلاس توسط او را مورد ارزیابی قرار می دهد.

علاوه بر این 3 ماژول، ماژول های تخصصی تری هم در این آزمون برگزار می شود که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم

1- ماژول CLIL- Content and Language Integrated Learning
در این قسمت، تفکر و مهارت های زبانی در برنامه درسی، مفاهیم دانش تدریس و یادگیری زبان انگلیسی، چگونگی برنامه ریزی برای تدریس، استراتژی های تدریس و چگونگی ارزیابی از شما سوال خواهد شد.

2- ماژول YL- Young Learners
این ماژول مربوط به آموزش به کودکان می باشد. این آزمون به ارزیابی مورادی مثل دانش تدریس، برنامه ریزی، استراتژی های تدریس و چالش های آن در تدریس به کودکان می پردازد.

آزمون TKT

اعلام نتایج

نتیجه آزمون پس از ۵ الی ۱۱ هفته از زمان آزمون اعلام خواهد شد. همچنین می توانید مدرک خود را ۴-۳ هقته بعد از اعلام نتایج آزمون دریافت کنید. این زمان، برای آزمون های رایانه ای به حدودا ۲-۳ هفته بعد از اعلام نتایج کاهش می یابد.

نمره دهی

آزمون TKT دارای معیار قبول شدن و یا رد شدن نیست و نمره بهتر به منزله ی اعتبار، دانش و سواد بالاتر شما است. نتایج این ازمون بین ۱ تا ۴ متغیر است. نمره 4 به معنی بالاترین سطح از دانش زبان برای تدریس، نمره ۳ بیانگر عمق و گستردگی دانش، نمره ۲ بیانگر دانش مقدماتی اما سیستماتیک و نمره ۱ بیانگر دانش کم است.

بیشتر بخوانیداعتبار مدرک TKT

اعتبار مدرک آزمون TKT مادام‌العمر است. یعنی این آزمون نیاز به تمدید ندارد و مانند تافل و آیلتس دارای تاریخ انقضا نیست. پس تنها با یک بار شرکت در این آزمون اعتبار دائمی آن را بدست بیاورید.
این مدرک در تمامی کشورها معتبر است و دارای اعتبار جهانی است. پس فرصت های شغلی مناسبی در سرتاسر جهان با شرکت در دوره و آزمون TKT بدست می آورید.

منابع آزمون TKT

برای شرکت هر هرگونه آزمون زبانی منابع متعددی وجود دارد. محبوب ترین آن ها منابع طراحی شده برای آزمون آیلتس و تافل هستند. از منابع مورد استفاده برای آزمون TKT می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کتاب TKT Glossary
 • کتاب Teaching Knowledge Test
 • کتاب TKT CLIL
 • کتاب TKT examination
 • کتاب TKT Course
 • TKT Past Examination Paper 2006
 • Teaching Knowledge Test (TKT) Handbook for teachers
 • The TKT Course
 • TKT Glossary
 • TKT CLIL (Content and Language Integrated Learning) Handbook

کلام آخر

آزمون TKT یک راه بسیار عالی برای سنجش مهارت های دبیران در زبان انگلیسی است. بهتر است برای آینده ی خود برنامه ریزی مشخصی داشته باشید تا مطمئن شوید شرکت در این آزمون برای شما کاربردی است. تا شرکت در دوره TKT می توانید بهترین متد های تدریس را فرا بگیرید. آزمون های متعددی برای سنجش سطح زبان خود حتی در سطح تدریس دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و تعیین سطح رایگان با موسسه زبان خارجی رادتایم تماس بگیرید.

3/5 - (1 امتیاز)
https://radtime.org/?p=10422
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد آزمون TKT | دوره TKT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: