آزمون MSRT - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

آزمون MSRT | آزمون MSRT ام اس ار تی چیست

2103 بازدید
آزمون MSRT

برای کسب امتیاز در مصاحبه دکتری و ورود به مقطع دکتری در داخل کشور، نیاز به مدرک زبان انگلیسی دارید. دانشجویان متقضی موظف هستند مدرک آزمون زبان MSRT  را به عنوان مدرک زبان معتبر در داخل کشور ارائه دهند. این آزمون توسط وزارت علوم برگزار می شود. آزمون MSRT  از آزمون های زبانی است که داوطلبان آن از جمله دانشجویان دکتری می توانند در آن ثبت نام کنند. محتوای آزمون MSRT مشابه آزمون‌های آیلتس و تافل است، در سطح ساده‌تری است. در ادامه به بررسی آزمون MSRT  پرداخته و تمامی اطلاعات لازم درباره مدرک ام اس ار تی را در اختیارتان قرار می دهیم.

همه چیز درباره آزمون MSRT

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه

آزمون MSRT

آزمون MSRT چیست

آزمون MSRT مخفف Ministry of Science, Research and Technology به معنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوریمی باشد. نام قبلی این آزمون MCHE بوده است که توسط وزارت علوم تغییر کرد. آزمون MSRT جهت ارزیابی سطح زبان انگلیسی متقاضیان آزمون دکتری، توسط سازمان امور دانشجویان وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، طراحی شده است.

آزمون MSRT یکی از آزمون های زبان است که در داخل کشور برگزار می شود و اعتبار آن نیز مختص به دانشگاه های داخل ایران می باشد. این مدرک برای تحصیل در رشته های دکتری تخصصی وزارت بهداشت، ارائه مدرک زبان برای دانشجویان دکتری وزارت علوم و همچنین برای داوطلبان آزمون لیسانس به پزشکی مورد نیاز است.

طریقه ثبت نام در آزمون MSRT

ثبت نام در آزمون MSRT از طریقه سایت سازمان امور دانشجویان انجام می شود. برای اینکار باید یک حساب کاربری ایجاد کنید و سپس طبق مراحل زیر عمل کنید :

 1. به قسمت ثبت نام مراجعه کنید
 2. گزینه ی موافقت با قوانین و مقررات را انتخاب کنید
 3. در این قسمت فرم مربوط به امتحان ظاهر می شود و که باید مشخصاتتان را وارد کنید. همچنین روز و تاریخ آزمون را باید در این بخش انتخاب کنید
 4. سپس وارد صفحه پرداخت می شوید
 5. سپس برای اعتبار سنجی لازم است ایمیل خود را وارد کنید و سپس کدی که برایتان ارسال شده است را بزنید.

هزینه آزمون MSRT

هزینه ثبت نام در آزمون msrt مبلغ 120 هزار تومان می باشد و به صورت اینترنتی پرداخت می شود.

بیشتر بخوانیدطریقه برگزاری آزمون

این آزمون به صورت تستی برگزار می شود. آزمون MSRT دارای 100 سوال است که در 3 بخش قرار گرفته اند.

1-  Listening Comprehension:

این بخش دارای 30 تست است و مدت زمان 30 تا 35 دقیقه برای آن در نظر گرفته شده است. این بخش شامل مکالمه و گفت و گویی میان 2 نفر است. پس از مکث کوتاهی موظف هستید پرسش هایی که درباره آن مطرح می شوند را پاسخ دهید.

2- Structure and Written Expression :

این بخش نیز دارای ۳۰ تست است که ۱۵ تست مربوط به Structure و ۱۵ تست دیگر مربوط به Written Expression  است. مدت زمان این بخش 20 دقیقه می باشد. در بخش اول این آزمون، در صورت سوال جاهای خالی وجود دارد که لازم است در هر سوال با استفاده از گزینه ها، این جاهای خالی را پرکنید. در بخش دوم این قسمت زیر چهار کلمه در صورت سؤال خط کشیده شده است که یکی از آن‌ کلمه ها از لحاظ ساختار اشتباه است و شما موظف هستید گزینه نادرست را پیدا کنید.

3-  Reading Comprehension:

ایین بخش دارای 40 سوال است که معمولا در سوال های 10 تایی همراه با یک متن تقسیم بندی می شوند. مدت زمان در نظر گرفته شده برای این قسمت 55 دقیقه است. آزمون MSRT نمره منفی ندارد.

آزمون MSRT

نمره آزمون

به طور کلی برای قبولی در این آزمون باید 50 درصد نمره را دریافت کنید. اما دانشگاه‌های مختلف ممکن است حداقل نمره قابل قبول خود را تصویب کنند. برخی دانشگاه‌های برتر نمره بین 60 تا 65 را مورد قبول می‌دانند.

برای شرکت در مصاحبه دکتری حداقل نمره قبولی آزمون MSRT را 45 اعلام کرده اند. نمره مورد نیاز برای دکتری در دانشگاه آزاد نیز نمره 50 در آزمون MSRT است

اعلام نتیجه و تکرار آزمون

نتایج آزمون MSRT یک هفته پس از آزمون اعلام می شود. نتایج به صورت اینترنتی و از طریق سایت، با مراجعه به قسمت پروفایل اقدام به دریافت کارنامه خود کنند.
این آزمون 10 بار در سال برگزار می شود.  اگر فردی بار اول نتوانست در آزمون نمره قابل قبول کسب کند، می تواند دوباره در این آزمون شرکت کند و تکرار آزمون بدون منع است.

اعتبار مدرک MSRT

اعتبار نمره آزمون MSRT تنها دو سال است و برای استفاده از مدرک این آزمون پس از گذشت 2 سال مجبور به شرکت دوباره در این آزمون هستد.
صحت این آزمون و مدرک از طریق سامانه آزمون زبان قابل پیگیری است. این مدرک تنها در کشور ایران و برای دانشگاه های کشور ایران معتبر است و در کشور های خارجی فاقد اعتبار است.

منابع آزمون MSRT

سوالات اصلی این آزمون منتشر نمی شوند، در نتیجه نمیتوان از آنها برای آمادگی در آزمون استفاده کرد.آزمون MSRT شباهت بسیار زیادی به آزمون تافل دارد و منابعی که برای این آزمون معرفی شده، منابع آزمون تافل است. از این منابع می توان به موارد زیر اشاره کرد :

الف) بخش کلمات:

 • basic English vocabulary builder activity book
 • practice make perfect : basic english
 • English vocabulary in use – upper intermediate and intermediate
 • mastering vocabulary

ب) بخش ساختار :

 • Oxford English Grammar Course
  Essential ESL Grammar: A handbook for intermediate – MC Grow-Hill’s
 • Practice makes perfect intermediate English Grammar
 • Advanced English Grammar

ج) بخش ریدینگ :

 • DELTA key to the next generation TOEFL test
 • Longman preparation for the TOEFL test
 • TOEFL KIT
 • Mastering skills for the TOEFL ibt

د) بخش لیسنینگ :

 • DELTA key to the next generation TOEFL test
 • How to master skill for the TOEFL test
 • BARRONS TOEFL ibt

به طور کلی می توانید از منابع زیر برای تقویت زبان خود برای شرکت در ازمون MSRT استفاده کنید :

 • Longman Preparation Course For The TOEFL Test
 • Understanding and Using English Grammar
 • کتاب ۵۰۴ واژه ضروری
 • کتاب لغات ضروری تافل
 • کتاب رایگان زبان عمومی دکتری وب‌سایت پی‌اچ‌دی تست
 • کتاب تافل کیت
 • کتاب TOEFL Actual Test
 • کتاب های Oxford Word Skills

بیشتر بخوانیدجمع بندی

همانطور که گفته شد شرکت در آزمون MSRT برای تحصیل در برخی رشته ها در مقطع دکترا الزامی است و این آزمون تنها در کشورمان ایران دارای اعتبار است. برای تقویت سطح زبانتان به صورت خودخوان و یا به همراه معلم راه های مختلفی وجود دارد و برای شرکت در این آزمون نیازبه تقویت سطح زبان خود تا حئ قابل قبول و خوبی دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و تعیین سطح رایگان، همین حالا با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10915
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد آزمون MSRT | آزمون MSRT ام اس ار تی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: