تقویت اسپیکینگ به تنهایی - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

تقویت مکالمه بدون پارتنر | تقویت مهارت اسپیکینگ به تنهایی

2127 بازدید
تقویت مکالمه بدون پارتنر

مهارت مکالمه یا اسپیکینگ به عنوان اصلی ترین مهارت در زبان انگلیسی به حساب می آید. برای مهارت پیدا کردن در مکالمه راه های مختلفی وجود دارد. با توجه به دو طرفه بودن آن و نیاز داشتن به گوینده و شنونده، تقویت مکالمه بدون پارتنر سخت تر است. همواره کلاس هایی با موضوع بحث آزاد برای تقویت این مهارت وجود داشته و دارد، اما برای کسانی که وقت شرکت در این کلاس ها را ندارند لازم است تا تقویت مهارت اسپیکینگ به تنهایی را یاد بگیرند. همچنین برای کسانی که به کلاس های مختلف زبان انگلیسی می روند، تمرین کردن جدای از کلاس بخش مهمی از زبان آموزی آن ها است، که برای این کار می توانند روش تقویت مکالمه بدون پارتنر را امتحان کنند. در ادامه ی این مکالمه به معرفی بهترین روش های تقویت اسپیکینگ در خانه اشاره می کنیم.

بهترین روش های تقویت اسپیکینگ به تنهایی

مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

تقویت مکالمه بدون پارتنر

روش شدو ریدینگ Shadow reading

برای تقویت مکالمه بدون پارتنر باید روی تقویت عضلات صورت و فک برای ادای لغات زبان انگلیسی کار کرد و آن ها را برای تلفظ و ادای کلمات انگلیسی آماده کرد. تمرین صحیح برای این کار تکنیک شدو ریدینگ Shadow reading است. برای انجام این تکنیک باید مراحل زیر را طی کنید :

  1. ابتدا یک پاراگراف به زبان انگلیسی در سطح خودتان را از یک رمان، مقاله و … که حتما دارای فایل صوتی است را انتخاب کنید. گوینده ی فایل صوتی یک فرد نیتیو یا انلیسی زبان باشد.
  2. حال خودتان یکبار پاراگراف را بخوانید و سعی کنید معنی آن را درک کنید، حتی با استفاده از دیکشنری برای کلماتی که معنی آن ها را نمیدانید.
  3. سپس فایل صوتی را اجرا کنید و سعی کنید همزمان با گوینده، جملات را بخوانید. حتما این کار را با صدای بلند انجام دهید. در انجام این کار سعی کنید روی لحن خود کار  کنید و دقیقا مثل گوینده، احساسات و حالات خود را ابراز کنید.

استفاده از آینه

در طول روز، در اوقات فراغت خود به مدت 2  الی 3 دقیقه، در جلوی آینه بایستید و صحبت کنید. مهم نیست درباره چه موضوعی صحبت می کنید. می توانید از موضوع مورد علاقه خود بگویید و یا یک موضوعی که در آینده قرار است درباره آن صحبت کنید را به زبان انگلیسی تمرین کنید.
در تمام مدت 2 الی 3 دقیقه صحبت کنید و تایم خود را روی فکر کردن نگذارید. اگر کلمه ای را نمیدانستید آن را به شکل دیگری بیان کنید و بعد از تمام شدن تایم آن را در دیکشنری سرچ کنید. استفاده از آینه یکی از موثرترین راه های تقویت مکالمه بدون پارتنر است.

گفتن خلاصه داستان

این روش از موثر ترین راه های تقویت مهارت اسپیکینگ به تنهایی است. می توانید بع داز پایان کتاب یا داستان و همچنین بعد از هر فصل کتاب این کار را انجام دهید. سعی کنید به مدت چند دقیقه، بدون مکث طولانی، مطلبی که خواندید را خلاصه کنید. دقت کنید که برای این کار نباید دقیقا جملات و کلمات متن را بکار ببرید. بلکه باید آن را به گونه ای شخصی سازی کرده و از عبارات خود استافده کنید. در مقاله ی یادگیری زبان انگلیسی با کتاب داستان با این روش بیشتر آشنا شوید.

  1. ابتدا داستان را بخوانید سعی کنید معنی آن را درک کنید.  
  2. با استفاده از روش های گفته شده، معنی کلماتی که نمیدانید را در بیاوردید
  3. حال پس از مطالعه کتاب، آن را به طور خلاصه جلوی آینه بگویید.

بیشتر بخوانیدضبط کردن صدا

تقویت مهارت اسپیکینگ به تنهایی با  این روش بسیار راحت تر است. برای این کار میتوانید هنگام خواندن از روی یک متن و همچنین هنگام صحبت کردن با خودتان صدای خود را ضبط کنید. بعد از آن با گوش کردن به صدای خودتان می توانید اشتباهات خود را پیدا کنید. گاهی اوقات می توانید در مورد یک موضوع چندین بار صدای خود را ضبط کنید و هر دفعه ایده ها، لحن و … خود را کامل تر کنید. حتی گاهی اوقات می توانید از کسی که زبانش از شما قوی تر است بخواهید تا ایرادات شما را پیدا کند. معمولا در تلفظ، استرس‌گذاری، طرز بیان و … بسیاری از زبان آموزان ایراد دارند.

اپلیکیشن های تقویت مکالمه بدون پارتنر

علاوه بر اپلیکیشن های آموزش آیلتس IELTS که در مقاله ی دیگری معرفی کردیم، اپلیکیشن های مختلف برای تقویت مهارت های انگلیسی در سایر زمینه ها وجود دارند. اگرر هنوز پارتنر مناسب خود را پیدا نکرده اید، می توانید از این برنامه ها استفاده کنید. اپلیکیشن‌های Duolingo و Hello talk مخصوص تقویت مکالمه زبان انگلیسی طراحی شده اند که در زمان های مختلف در طول شبانه روز می توانید از آنها استفاده کنید. همچنین برای استفاده از ویدیو برای تقویت مهارت اسپیکینگ می توانید از TED استفاده کنید.

تقویت مکالمه بدون پارتنر

صحبت با دستیار هوشمند

دستیار گوگل GOOGLE ASSISTANT بر روی تمامی گوشی ها، SIRI بر روی سیستم عامل IOS و هچنین BIXBY بر روی گوشی های سامسونگ دستبار های هوشمند ما هستند. صحبت کردن با آنها در اوقات فراغت هم نوعی سرگرمی حساب شده و هم می تواند یک تمرین جانبی در کنار تمرین های دیگر به حساب بیاید.

فکر کردن به انگلیسی

تبدیل ایده های فارسی به انگلیسی بخش بسیار مهم و سختی در اسپیکینگ آیلتس و تافل و… است. اگر از همان ابتدا سعی کنید به زبان انگلیسی فکر کنید، آن گاه تمرکز بیشتری خواهید داشت. سعی کنید در موقعیت های روزمره، در طول روز، اوقات فراغت و… این کار را انجام دهید. سعی کنید در طول روز اگر معنی کلمه ای را نمیدانید، آن را سرچ کنید تا این کار کم کم برایتان راحت شود.

توصیف عکس

درست است که در آزمون آیلتس این بخش وجود ندارد اما برای تقویت اسپیکینگ در خانه می توانید به راحتی از این روش بهره ببرید. با دیدن تصویر شروع کنید چند دقیقه درمورد آن صحبت کنید و آن را توصیف کنید. هر چیزی که در عکس میبینید را در جمله به کار برده و معرفی کنید. این کار بسیار راحت تر از صحبت درباره یک تاپیک است. و با توجه به اینکه تنها این کار را میکنید و کسی نیست که اشکالات شما را پیدا کند، استفاده از یک عکس روشی بهتر است. بعد از تمام شدن تایمتان میتوانید کلماتی که لازم داشتید را در دیکشنری سرچ کنید.

ساخت نقشه ذهنی برای ایده پردازی

اگر در ایده پردازی برای اسپیکینگ و همچنین رایتینگ مشکل دارید بهتر است کار  های زیرا انجام دهید. این روش جزو راه های تقویت مکالمه بدون پارتنر است. بهتر است از این روش تنها هنگامی که مبتدی هستید استفاده کنید و با ارتقا سطح خود، بیشتر از خلاقیت خود در لحظه استفاده کنید.
بعد از خواندن موضوع از یک کاغد استفاده کنید و ایده اصلی را داخل یک دایره بنویسید. موضوع اصلی را حتما در وسط صفحه بنویسیید. مطالب مربوط به آن را صورت شاخه‌ای به مرکز ارتباط دهید. می توانید همه ی کلمات را به شاخه های جدید، به کلمات مختلف مربوط کنید. با این روش اکنون در حال انجام طوفان فکری هستید باید تمام چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد را باید بنویسید. سپس با شروع صحبت به سراغ هر کلید واژه بروید و ایده ی مربوط به آن را توضیح دهید.

 بیشتر بخوانیدکلام آخر

ممکن هست تا به حال برای اینکه وقت یا شرایط رفتن به کلاس را نداشته اید، زبان خواندن را رها کرده باشید. در این مقاله به شما راه های تقویت مکالمه بدون پارتنر و بدون نیاز داشتن به کلاس را به شما آموزش دادیم. از بین بهترین روش های تقویت اسپیکینگ در خانه که گفته شد می توانید یک ا چند روش که مناسبتان است را انتخاب کنید. علاوه بر این ها راه های مختلفی برای تقویت تمامی مهارت های لازم در زبان انگلیسی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و تعیین سطح رایگان با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10316
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد تقویت مکالمه بدون پارتنر | تقویت مهارت اسپیکینگ به تنهایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: