آزمون تولیمو TOLIMO - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

آزمون تولیمو TOLIMO |  آزمون تولیمو چیست ؟

2340 بازدید
آزمون تولیمو TOLIMO

این آزمون، یکی دیگر از آزمون های تعیین سطح زبان در ایران است. برای تحصیل در مقطع دکتری لازم به شرکت در آزمون تولیمو TOLIMO و یا آزمون های معتبر مانند آیلتس، تاقل و… دارید. آزمون تولیمو TOLIMO همانند این آزمون ها، به صورت استاندارد برگزار می شود. ارائه مدرک تومیلو برای دانشجویان دکتری امتیاز مثبت محسوب می شود. همچنین شرکت در آزمون تولیمو TOLIMO یکی از مجوزهای شرکت در آزمون جامع است. آزمون تولیمو TOLIMO هر ساله در کشور ایران برای تصیل در مقطع دکترا برگزار می شود. در ادامه ی این مطلب، همه چیز درباه آزمون تولیمو TOLIMO را توضیح داده ایم. پس همراه ما باشید.

همه چیز درباره آزمون تولیمو TOLIMO

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

آزمون تولیمو چیست؟

آزمون تولیمو چیست؟

تولیمو  TOLIMO مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization است. این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود. همانند آزمون‌های تافل و آیلتس، آزمونی استاندارد برای تعیین سطح دانش زبان در کشور ایران محسوب می‌شود. مدرک این آزمون در خارج از کشور فاقد اعتبار است و کسانی که قصد ادامه تحصیل در داخل کشور در دانشگاه های سراسری و آزاد را دارند، می توانند در این آزمون شرکت کنند. شرکت در این آزمون محدودیت سنی ندارد. تنها با داشتن مدرک دیپلم و بیشتر می توانید در آن شرکت کنید. با این حال، آزمون تولیمو  TOLIMO بیشتر برای متقاضیان آزمون فوق لیسانس و دکتری است. برای آزمون تولیمو  TOLIMO می‌توانید در چندین آزمون و در تاریخ‌های نزدیک به هم شرکت کنید و محدودیتی در این امر وجود ندارد و معمولا 10 بار در سال برگزار می شود.

ثبت نام در آزمون

آزمون تولیمو TOLIMO در مراکز مختلف برگزار می شود. لذا ثبت نام در هر مرکزی با مرکز دیگر متفاوت است. شما میتوانید با مراجعه به سایت سازمان سنجش اطلاعات مربوط به مراکز برگزار کننده آزمون تولیمو TOLIMO را دریافت کنید. مراحل ثبت نام به طور کل به صورت زیر است :

1- با مراجعه به سایت سازمان سنجش اقدام به ساخت حساب کاربری کنید. درصورتی که قبلا در این سایت ثبت نام کرده اید، وارد حساب کاربری خود شوید.

2- سپس به بخش ثبت‌نام در آزمون در منوی سمت چپ بروید و به قسمت آزمون تولیمو مراجعه کنید.

3- از منوی سمت راست بر روی گزینه ثبت نام جدید کلیک کنید. برای ثبت نام لازم است اطلاعات شخصی خود و فرم های لازم را را تکمیل کنید.

4- سپس با استفاده از نام کاربری و رمز عبور در قسمت ورود به بخش کاربری وارد پنل شخصی خود شوید.

5- در این بخش می توانید شهر و تاریخ مورد نظر را انتخاب کنید تا مراکز مناسب شما را نمایش دهد. از بین گزینه های نمایش داده شدهف یکی را انتخاب می کنید.

6- در مرحله بعد وارد صفحه پرداخت می شوید و باید هزینه آزمون را پرداخت کنید.

7- پس از اتمام ثبت‌نام در آزمون، اطلاعات مربوط به شما در بخش آزمون های من قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که پس از ثبت نام در این آزمون شماره پرونده یا کد پیگیری برای داوطلبان صادر نمی شود.

بیشتر بخوانیدهزینه ثبت نام

هزینه آزمون تولیمو TOLIMO در حال حاضر  218700 تومان می باشد.

نحوه برگزای آزمون

آزمون تومیلو به ­صورت آنلاین و از طریق رایانه برگزار می شود. به همین دلیل برای متقاضیان کارت ورود به جلسه صادر نمی شود و می ­بایست با یک یا دو کارت شناسایی معتبر به حوزه امتحانی مربوطه مراجعه نمایند.

تذکرات مهم :

1- متقاضیان می­ بایست یک یا دو کارت شناسایی معتبر شامل: کارت ملی هوشمند، شناسنامه عکس­ دار جدید، گذرنامه، گواهینامه رانندگی و کارت پایان خدمت برای آقایان، و یک نسخه از فرم تکمیل شده ثبت‌نام اینترنتی را همراه داشته باشند.

2- آوردن هر گونه وسایل اضافی مانند خودکار، مداد، کیف، کتاب و جزوه، ماشین حساب، هندفری و موبایل، ساعت هوشمند و… به سر جلسه امتحان اکیدا ممنوع می باشد. مراکز برگذار کننده ی آزمون تولیمو فاقد صندوق امانات هستند، لذا مسئولیتی در قبال نگهداری از این وسایل ندارند. به همراه داشتن این وسایل به منزله محرومیت از گزینش در آزمون است.

3- صحبت کردن با سایر متقاضیان یا رد و بدل کردن هر نوع در جلسه امتحان تقلب و تخلف محسوب می‌شود و با متقاضی برخورد خواهد شد.

4- برای شرکت در آزمون باید ماسک به همراه داشته باشید.

آزمون تولیمو چیست؟

ساختار آزمون

آزمون تولیمو شامل دو مرحله تستی و تشريحی است كه از طریق رایانه باید به هر دو نوع سوال پاسخ دهید. سوالات تستی را انتخاب و پاسخ سوالات تشریحی را در رایانه تایپ می کنید.

بخش تشریحی:

نوشتاری (Writing) :

این بخش تنها شامل يک سوال است. مدت زمان اختصاص داده شده به آن 30 دقیقه می باشد. جواب آن را باید به وسیله رایانه تایپ کنید.

بخش تستی :

قسمت های تستی امتحان تولیمو شامل 105 سوال است. مدت زمان در نظر گرفته شده برای آن 80 دقیقه است. سوال ها به صورت 4 گزینه ای هستند.

1- ساختار و بيان نوشتاری (Structure and Written Expression) :

تعداد سوالات 35 سوال است. 15 سوال آن به شکل تکمیل جمله با گزینه های داده شده و 15 سوال دیگر آن انتخاب کردن قسمت اشتباه در هر سوال است. مدت پاسخگويی این بخش 22 دقيقه است.

2- درك مطلب شفاهی – شنيداری (Listening Comprehension) :

تعداد 35 سوال در این بخش موجود است. مدت پاسخگويی این بخش 18 دقيقه است. به هر داوطلب یک هدست متصل به رایانه داده خواهد شد و سوالات این بخش به ­صورت مستقل برای هر داوطلب پخش خواهد شد. گفت و گو ها و سخنرانی این بخش تنها 1 بار پخش می شود و قابل تکرار نیست.

قسمت اول شامل یک گفتگوی کوتاه است. در مجموع 20 سوال مربوط به این مکالمه است.

قسمت دوم یک گفتگوی طولانی است و تعداد سوال های مربوط به آن، 8 سوال است.

قسمت سوم یک سخنرانی پخش می شود و موظف هستید به 7 سوال مطرح شده درمورد آن پاسخ دهید.

3- خواندن و درک مطلب (Reading Comprehension) :

در این بخش 35 سوال مطرح شده است. مدت زمان پاسخگویی به این سوالات 40 دقیقه است.

بیشتر بخوانیداعلام نتایج و نمره دهی

نمره هر قسمت آزمون تستی در مقیاس معمول محاسبه شده و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره كل منظور می شود. دامنه کل نمره این آزمون بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ است. 
نمرات بالاتر از ۶۰۰ عالی است؛ نمره بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، نمره بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و نمره كمتر از ۴۷۹ ضعیف محسوب می شود.
نمره بخش نوشتاری به صورت جداگانه محاسبه می شود و نمره آن عددی بین ۱ تا ۶ است. این نمره در كنار نمره كل در كارنامه فرد متقاضی نوشته می شود. نمایش عدد صفر در فیلد های نمره کل و نمره writing به منزله غایب بودن داوطلب است.
نتایج آزمون تولیمو TOLIMO معمولا 8 تا 12 روز بعد از برگزاری آزمون آماده می شود. نتایج از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می شود. علاوه بر اعلام نتایج اینترنتی، یک نسخه از کارنامه به اداره پست تحویل داده می شود و برای داوطلب ارسال شود. لازم است در صورتی که آدرس شما تغییر کرده است، آن را از پروفایل خود تغییر دهید.

اعتبار مدرک

آزمون تولیمو معمولا 10 بار در سال برگزار می شود و مدرک آن 2 سال دارای اعتبار می باشد. پس از پایان مهلت اعتبار این مدرک، افراد می توانند مجددا در آزمون تولیمو TOLIMO شرکت کنند. شرکت در آزمون محدودیت ندارد. علاوه بر آن اعتبار آزمون تولیمو تنها در کشور ایران است و در سایر کشور ها فاقد اعتبار است.

منابع آزمون

برای تقویت زبان منابع مختلفی وجود دارد. می توانید برای شرکت در آزمون تولیمو TOLIMO از منابع آزمون های دیگر مانند تافل و آیلتس استفاده کنید. داوطلبان اغلب خواندن منابع زیر را برای این آزمون مفید دانسته‌اند:

  1.  کتاب ۵۰۴ واژه ضروری
  2. کتاب Toefl Test Preparation Kit
  3.  کتاب تافل دکتری مرجع کامل آزمون‌های زبان، انتشارات کتابخانه فرهنگ
  4. کتاب رایگان زبان عمومی دکتری وب‌سایت پی‌اچ‌دی تست
  5. کتاب Longman Preparation Course for the TOEFL Test
  6. کتاب رایگان زبان عمومی دکتری وب‌سایت پی‌اچ‌دی تست
  7. کتاب ۱۱۰۰ واژه بارونز
  8. کتاب ۵۰۰۰ واژه آکادمیک

سخن پایانی

آزمون تولیمو TOLIMO تنها اعتبار داخلی دارد و در کشور ها و دانشگاه های غیر از ایران معتبر نیست. علاوه بر این آزمون، آزمون های معتبر دیگری مثل آیلتس و تافل و GRE و… وجود دارد که می توانید با تحقیق و زمان گذاری درست در آن ها شرکت کنید و از اعتبار جهانی آن ها استفاده کنید. برای این منظور می توانید از اه های مختلفی مثل شرکت در کلاس های مختلف، پادکست، کتاب و معلم خصوصی استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و تعیین سطح رایگان با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10175
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد آزمون تولیمو TOLIMO |  آزمون تولیمو چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: