کار دانشجویی در ایتالیا - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو

کار دانشجویی در ایتالیا | بررسی قوانین کار دانشجویی در ایتالیا

2361 بازدید
کار دانشجویی در ایتالیا

کشور ایتالیا به دلایل مختلف همچون هزینه پایین تحصیل، دانشگاه های معتبر، کیفیت بالای زندگی، بورسیه های مختلف و غیره، همواره یکی از مقاصد پرطرفدار برای تحصیل بوده و هست. با این حال، زندگی در یک کشور دیگر بدون کار کردن هزینه های بالایی را شامل شود ولی بودن در شغل های دانشجویی در ایتالیا می تواند این مشکل را حل کند. داشتن یک کار دانشجویی در ایتالیا هم باعث بالا رفتن ارتباطات شما می شود و هم به تقویت زبان شما کمک خواهد کرد. شاید به دلیل بورسیه های تحصیلی و هزینه ی کمتر تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورها، یافتن کار دانشجویی در ایتالیا ضروریت کمتری داشته باشد اما با این حال بعضی از دانشجویان می خواهند که یک کسب درآمدی داشته باشند. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی قوانین کار دانشجویی در ایتالیا بپردازیم.

شغل های دانشجویی در ایتالیا

مدت زمان تخمینی مطالعه: 10 دقیقه

کار دانشجویی در ایتالیا

قوانین کار دانشجویی

اولویت دانشجویان، تحصیل آنها است و کار کردن، در مرتبه های بعدی قرار می گیرد. به همین دلیل است که مدت زمان کاری باید محدود تر باشد. تا به زمان تحصیل صدمه ای نزند و برای آن است که کارهای دانشجویی به صورت پاره وقت هستند.
مدت زمان کاری مجاز برای دانشجویان در کشور ایتالیا، برابر با 20 ساعت در هفته می باشد. این مدت زمان برای فصل های تحصیل می باشد و در فصل تابستان و فاصله بین دو ترم، می توانند ساعت بیشتری کار کنند. مدت زمان کاری دانشجویان در تابستان می تواند تمام وقت باشد و به 40 ساعت در هفته می رسد.
بدانید که دانشجویان حق کار کردن بیشتر از ساعت کاری اعلام شده را ندارند و در این صورت خلاف مقررات عمل کرده اند. عمل به این قانون شکنی با نام جرم کار سیاه شناخته می شود و ممکن است حتی تا دیپورت شدن هم پیش بروید. پس بر روی ساعت کاری خود حساس باشید و آن را در نظر بگیرید.
دستمزد کار در ایتالیا می تواند از 7 یورو الی 10 یورو در ساعت باشد. اما به طور دانشجویان مشغول به کار دانشجویی در ایتالیا به طور میانگین 9 یورو در ساعت دریافت می کنند. با اینکه کشور ایتالیا جزو کشورهای نسبتا ارزان حساب می شود، باز هم حقوق کار دانشجویی نمیتواند تمام هزینه های یک زندگی را تامین کند اما به عنوان یک کمک هزینه می توانند آن را در نظر بگیرند. کار کردن در این کشور فواید دیگری همچون بالا رفتن ارتباطات اجتماعی شما در یک کشور غریبه و همچنین تقویت سطح زبان ایتالیایی شما خواهد شد.

نحوه یافتن کار دانشجویی

یافتن کار دانشجویی در کشور ایتالیا و یا هر کشور دیگری به روش های مختلفی امکان پذیر است. کار های متنوعی بر اساس حرفه، مطقع و رشته تحصیلی، علاقه، شرایط و هدف فرد در دسترس است.
برخی شغل ها در دانشگاه ها موجود است که دانشجویان می توانند در همان محیط آکادمیک دانشگاهی به آن مشغول شوند. برخی ازدانشگاه های کشور ایتالیا برای دانشجویان بین المللی کار ارائه می کنند. برای مثال به عنوان دستیار پژوهشی و یا دستیار استاد در پروژه های دانشگاهی شرکت کنند.
یکی دیگر از راه های پیدا کردن کار در کشور ایتالیا، استفاده از اپلیکیشن های کاریابی است. در این اپلیکیشن ها می توانید با استفاده از فیلتر های مختلف، مناسب ترین شغل را برای خود پیدا کنید. یکی از این سایت ها که جزو معروف ترین آن ها در سراسر دنیا محسوب می شود، لینکدین است. روش کار این سایت بدین شکل است که با بارگذاری رزومه خود، کارفرمایان شرایط شما را می بینند و در صورت تناسب، با شما تماس خواهند گرفت.

زبان مورد نیاز برا کار دانشجویی

برای زندگی در ایتالیا و برقراری ارتباط با افراد بومی قطعا نیاز به بلد بودن زبان ایتالیایی دارید. مهم ترین موضوع در زندگی کردن در کشورهای خارجی این است که بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. لازم است نیاز های خود را برطرف ککنید، دوستان جدید پیدا کنید، با محیط های مختلف آشنا شوید و … . همه این کارها در صورتی برایتان امکان پذیر است که بتوانید با دیگران صحبت کنید. هرچند که ممکن است پذیرش دانشگاه به زبان انگلیسی گرفته باشید و مشغول تحصیل به این زبان باشید. اگر هم به زبان ایتالیایی پذیرش گرفته اید، کارتان راحت تر خواهد بود.
هرچقدر سطح زبان ایتالیایی شما بالاتر باشد، احتمال پیدا کردن شغل بهتر برایتان بیشتر است. اما با این حال ممکن است بتوانید شغل های خوبی را به زبان انگلیسی نیز پیدا کنید. کار پیدا کردن به زبان انگلیسی در شرکت هایی که کارهای بین المللی می کنند، بسیار راحت تر خواهد بود.

بیشتر بخوانیددرآمد کار دانشجویی

درآمد کار دانشجویی در ایتالیا و یا هرکشور دیگری، به اندازه یک زندگی کامل بالا نیست. اما به هرحال یکی از فاکتور های اساسی در انتخاب شغل است.
درآمد کار پاره وقت دانشجویی می تواند بین 7 یورو الی 15 یورو باشد.
شرکت ها معملا به دنبال کارآموز می گردند و به آنها به طور میانگین 500 تا 1000 یورو ممکن است پرداخت کنند.
اما بهترین راه برای کم کردن مخارج زندگی در ایتالیا، گرفتن بورسیه تحصیلی است.

مالیات برای کار دانشجویی

افرادی که در ایتالیا به دوره کارآموزی مشغول هستند، باید بر روی درآمد خود مالیات پرداخت کنند.
علاوه بر کارآموزی، افرادی که در یک شغل موقت مشغول به کار هستند نیز اگر میزان حقوق آن ها ازحد مشخص شده بالاتر رود، باید مالیات پرداخت کنند. حقوق آنها حداکثر تا 4800 یورو می تواند باشد تا مالیات ندهند. اگر از این مقدار بالاتر شد، باید با اطلاع دادن به کارفرمای خود، حق بیمه تامین اجتماعی خود را پرداخت کنند.

انواع شغل موقت در ایتالیا

شغل های موقت در این کشور به دو دسته تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشند :

1- شغل هایی هستند که در آن، شما برای یک کارفرمای حقوقی کار می کنید. مثل پیک تحویل غذا و طراح وب و…
در این شغل ها، حقوق شما با صدور یک سند به عنوان رسید پرداخت به شما داده می شود. این سند شامل ۲۰٪ مالیات بر درآمد پیش پرداخت است.

2-  شغل هایی هستند که کارفرمای شما یک شخص است. مثل پرستار کودک و نظافت منزل و …
در این شغل ها، حقوق شما با صدور کپن، به طور مستقیم از حساب بانکی فرد کارفرما پرداخت می شود. برای انجام این کار، باید در وب سایت INPS، در روش Libretto di Famiglia ثبت‌نام کنید.

کار دانشجویی در ایتالیا

بهترین شغل های دانشجویی

با توجه به اینکه دانشجویان نمیتوانند تمام وقت خود را بر روی کار کردن بگذارند و باید تمرکز اصلی آن ها بر روی تحصیل باشد، کارهایی که انتخاب می کنند باید با شرایط آن ها سازگار باشد. کارهای دانشجویی باید به گگونه ای باشند که به طور پاره وقت باشند و بتوان آن ها را در این زمان انجام داد. در ادامه به معرفی بهترین شغل های دانشجویی می پردازیم : 

 • تدریس زبان انگلیسی

اگر از مهارت بالا در زبان انگلیسی برخوردار باشید، می توانید به عنوان یک فرد خارجی ، به تدریس زبان انگلیسی بپردازید. معمولا می توانید به کودکان ایتالیایی زبان، انگلیسی را آموزش دهید.
این شغل به عنوان یکی از پردرآمد ترین شغل های دانشجویی درایتالیا به حساب می آید.

 • کار در کافه و رستوران

مشغول به کار شدن در رستوران‌ها، کافه‌ها، بارها و سوپرمارکت‌ها، نیاز به تخصص خاصی ندارد و تقریبا هر کسی می تواند در این شغل مشغول به کار شود. اما تنها نکته قابل توجه این است که برای بودن در این مشاغل نیاز به حدی لاد بودن زبان ایتالیایی دارید. زیرا این شغل ها مستقیما به ارتباط با بقیه مربوط است.

 • راهنمای توریستی

این شغل می تواند با رشته شما در ارتباط باشد. اما اصلی ترین شرط آن، آشنا بودن کامل با آن محیط است.

 • دستیار آموزشی و پژوهشی (برای دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکتری)

این کار می تواند یکی از بهترین شغل ها برای دانشجویان باشد. زیرا می تواند به تحصیل آن ها نیز کمک کند. این مشاغل ممکن است در محیط دانشگاه نیز به احتی در دسترس باشند. بیشترین متقاضیان برای این شغل ها، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

 • نویسندگی و تولید محتوا
 • طراح وب و برنامه‌نویسی
 • بازاریابی دیجیتال
 • طراحی گرافیک
 • مربی ورزشی
 • مراقب و پرستار کودکان و سالمندان
 • تدریس دروسی مانند ریاضیات، کامپیوتر و غیره

بیشتر بخوانیدمزایای مشاغل دانشجویی

داشتن یک کار دانشجویی در ایتالیا می تواند باعث تقویت سطح زبان ایتالیایی شما شود. علاوه بر آن با حضور در یک محیط کاری، می توانید ارتباطات خود را تقویت کنید و با افراد بومی آشنا شوید.
با داشتن یک شغل دانشجویی می توانید یک مهارت را در مدت زمان کار کردن بیاموزید. می توانید کارهای تیمی، مهارت پژوهش و هر مهارت دیگری را بیاموزید و در آن کار کنید.
حقوق و درآمد همواره از مهم ترین عوامل انتخاب یک شغل است. یک شغل دانشجویی می تواند یک درآمد ثابت داشته باشد؛ در نتیجه یک کمک هزینه برای زندگی در نظر گرفته می شود.
یکی از فواید کار دانشجویی، تقویت رزومه است. اما هرچه به رشته تحصیلی مرتبط تر باشد، بهتر است. در واقع ممکن است هر کاری به درد رزومه شما نباشد و صرفا کاری باشد که در آن دوره زمانی برای کسب پول و مهارت انجام داده اید.

کلام آخر

در کشور ایتالیا که مقصدی جذاب برای تحصیل به خصوص برای ایرانیان است، برای داشتن یک کار دانشجویی در ایتالیا نیاز به زبان ایتالیایی دارید. داشتن یک شغل مناسب می تواند یک منبع درآمد کوچک حساب شود و همچنین وقت شما را به اندازه ای نگیرد که از تحصیل باز بمانید. برای تقویت زبا ایتالیایی خود در کشور ایران، می توانید در کلاس های مختلف که به صورت حضوری و تخصصی برگذار می شوند، شرکت کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان، با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10747
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد کار دانشجویی در ایتالیا | بررسی قوانین کار دانشجویی در ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: