اعتراض به نمره آیلتس - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

اعتراض به نمره آیلتس | تغییر نمره پس از اعتراض به نمره آیلتس

2416 بازدید
اعتراض به نمره آیلتس

داوطلبان آزمون آیلتس در صورتی که از نمره آیلتس خود راضی نیستند و فکر می کنند نمره ی موجود در کارنامه ی آنها از نمره ای که باید می گرفتند کمتر است، به جز دادن دوباره ی آزمون به طور کامل، می توانند با اعتراض به نمره آیلتس خود، شانسشان را برای بالا رفتن نمره امتحان کنند. پروسه اعتراض به نمره آیلتس شانسی نیست. در صورتی که شما می خواهید درباره اعتراض به نمره آیلتس تمامی اطلاعات لازم را کسب کنید در ادامه ی مطلب همراه ما باشید.

اعتراض به نمره آزمون آیلتس چگونه است؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

اعتراض به نمره آزمون آیلتس چگونه است؟

زمان اعتراض به نمره آیلتس

تنها پس از گذشت ۴٢ روز یعنی حداکثر 6 هفته پس از اعلام نتایج آزمون (تاریخی که روی کارنامه ثبت شده است)، اجازه اعتراض به نتیجه خود را دارید. بعد از آن باید با مرکزی که آزمون دادید هماهنگ کنید تا در صورت امکان اعتراض شما ثبت شود. پروسه اعتراض زمانبر است و آماده شدن نتیجه آن ممکن است از 3 روز تا 3 هفته طول بکشد. حتما قبل از اعتراض به نمره آیلتس ددلاین دانشگاه مورد نظرتان را چک کنید و با در نظر گرفتن این زمان 3 هفته ای تصمیم بگیرید. زیرا استفاده از کارنامه، پس از اعتراض به نمره آیلتس امکان پذیر نیست و نمره بدون وجود اصل کارنامه ارزشی ندارد. پس باید تا آماده شدن نتیجه اعتراض صبر کنند.
کارنامه ی آزمون آیلتس اولیه، 2 هفته بعد از دادن آزمون آماده می شود. یعنی پروسه امتحان دادن و آمدن کارنامه ی اعتراض ممکن است تا 5 هفته طول بکشد.

هزینه اعتراض به نمره آیلتس

هزینه اعتراض به آزمون آیلتس بستگی به قیمت آزمون دارد. این هزینه ممکن است از حدود یک سوم تا نصف هزینه یک آزمون مجدد باشد. معمولا این هزینه، برابر با نصف مبلغ آزمون آیلتس و در حدود 3 میلیون 500 هزار تومان است. هزینه اعتراض به عنوان یک پارامتر مهم برای تصمیم گیری است. شما با توجه به شرایط خودتان باید بسنجید که آیا چند میلیون برای اعتراض ارزش احتمال تغییر نیم یا 1 نمره را دارد یا خیر و همچنین آیا آنقدر از نتیجه خود و بازگشت پول مطمئن هستیدیا خیر.

هزینه اعتراض در صورت وارد بودن و قبول شدن اعتراض، به شما بازگشت داده خواهد شد.

 افرادی که قصد اعتراض به نمره آزمون آیلتس را دارند، باید هزینه این فرآیند را از موسسه برگزاری آزمون خود جویا شوند.

بیشتر بخوانیدنحوه اعتراض به نمره آیلتس

با تماس با مرکزی که در آن آزمون داده اید، فرم اعتراض را از آنها در خواست کنید. بعد از اینکه شما فرم اعتراض را پر کردید، اعتراض شما به مرکز آیلتس (IDP) دراسترالیا فرستاده میشود تا توسط اگزمینرهای دیگری دوباره بررسی شود. می توانید در یک یا در همه ی بخش ها درخواست تصحیح مجدد کنید. اینکه شما یک یا هر چهار مهارت را انتخاب کنید تفاوتی در هزینه و مدت زمان بررسی آن ایجاد نمیکند. بنابراین دلیلی وجود ندارد که هر ۴ مهارت را انتخاب نکنید.

پس از تکمیل فرم باید هزینه را پرداخت کنید. سپس مرکز آزمون در ایران فایل صوتی اسپیکینگ شما و برگه های آزمون شما را برای IDP ارسال می کند تا مصححی غیر از مصحح اولیه، آزمون شما را تصحیح کند.مرکز آزمون در ایران هیچ دخالتی در نمره آزمون نداشته و همه چیز در مرکز آیلتس در استرالیا اتفاق می افتد.

نحوه اعتراض به نمره آیلتس

احتمال تغییر نمره با اعتراض به نمره آیلتس

تغییر نمره مهارت های Listening و  Reading بسیار کم است. پاسخ ها در این دو مهارت معمولاً یک لغت یا حتی حرف و عدد میباشد. بنابراین حتی اگر به علت بدخط نوشتن نمره از دست داده باشید امکان تغییر نمره شما بسیار کم هست. در نتیجه، اگر اعتراض شما فقط روی Listening و Reading باشد این را در نظر داشته باشید که امکان تغییر نمره تقریباً صفر است.

نمره مهارتهای Writing و Speaking قابل تغییر است. نمره دهی این دومهارت در آزمون آیلتس سخت تر میباشد. اگرچه تمام اگزمینرهای این دو مهارت آموزش های بسیاری برای نمره دهی دیده اند و دوره های یکسانی را طی می کنند، اما ممکن است اگزمینرهای مختلف نظرهای متفاوتی در مورد نمره شما داشته باشند. احتمال تغییر نمره ی شما تا نیم نمره و با احتمال بسیار کمتر، تا یک نمره وجود دارد. نمره رایتینگ‌ شما دوباره تصحیح می‌شود و در اکثر موارد همان نمره قبلی است. در درصد کمی از موارد نمره یا بیشتر یا کمتر می‌شود.

کم شدن نمره با اعتراض

با اعتراض به نمره آیلتس تنها 2 اتفاق ممکن است بیفتد.  یا نمره افزایش پیدا کند و یا تغییر نکند. پس اگر اعتراض شما قبول نشود، احتمال کم شدن نمره با اعتراض به نمره آیلتس وجود ندارد.

اگر نمره شما کمتر شد، به شما اطلاع داده می شود که نمره ی شما تغییر نکرده است.

تکرار اعتراض

امکان اعتراض به نمره آیلتس تنها 1 بار امکان دارد. در صورتی که نمره شما در اولین اعتراض افزایش پیدا نکند امکان اعتراض مجدد را ندارید. ولی برای تکرار دوباره آزمون، می توانید این کار را بعد از آزمون اولیه بدون محدودیت با همان سرایط انجام دهید.

بهترین راه برای آمادگی برای شرکت در آزمون آیلتس، شرکت در چند ماک قبل از آزمون و مقایسه نمرات است. همچنین با قرار گرفتن در شرایط آزمون، برای آن آماده تر می شوید.

اعتراض به نمره آیلتس در مراکز مختلف

آیلتس تهران، عصر دین و دانش، آیلتس پروشات، آیلتس ایرسافام و… برخی مراکز برگذاری آزمون های آیلتس در ایران هستند که روند اعتراض به نمره آیلتس در آنها تفاوتی ندارد. شما میتوانید هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین برای اعتراض به نمره آیلتس در این مراکز اقدام کنید. هزینه و مدت زمان اعتراض نیز در همه مراکز یکسان است.

بیشتر بخوانیدچه زمانی نباید به نمره اعتراض کرد؟

در صورتی که نمره یکی از مهارت های شما به اندازه 2 نمره از دیگر مهارت ها بالاتر باشد، آزمون شما به طور خودکار توسط مرکز محلی مجددا ارزیابی خواهد شد. پس دیگر نیازی به اعتراض نیست چون نمرات شما دوبار تصحیح شده است.

همچنین زمانی که تعداد کلمات شما در بخش رایتینگ به اندازه کافی نبوده اند و در تسک 1 کمتر از 150 کلمه و در تسک 2 کمتر از 250 کلمه داشته اید اقدام به اعتراض نکنید.

اگر در آزمون های ماک نمراتی مشابه با نمره ی آیلتس خود دریافت می کردید نیازی به اعتراض نیست، زیرا احتمالا سطح شما در همان بازه است.

اگر نمره آیلتس شما تغییر کند معمولا تنها نیم نمره بالا می رود و احتمال بالا رفتن به اندازه 1 نمره کمتر است. پس در صورتی که به بیش از نیم نمره تغییر نیاز دارید، زیاد روی اعتراض حساب نکنید.

اگر سوالات مربوط به تسک 1 و 2 رایتینگ سخت بود و فکر می کنید آنها را درک نکرده اید، به آن اعتراض نکنید.

کلام آخر

در صورتی که از توانایی و جواب های خود در آزمن مطمئنید، اعتراض به نمره آیلتس گزینه ی بهتری از دادن دوباره ی آزمون است. می توانید با یک مشاوره و تصمیم درست، در صورت اطمینان از این حق خود استفاده کنید. با بررسی شرایط موجود، هزینه، مدت زمان لازم میتوانید در زمان مناسب اقدام به اعتراض به نمره آیلتس کنید. تمامی توضیحات در این مقاله داده شده است.

هم اکنون می توانید برای افزایش مهارت های خود در زبان انگلیسی و آمادگی برای آزمون آیلتس با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید و از مشاوره و تعیین سطح رایگان استفاده کنید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=10004
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد اعتراض به نمره آیلتس | تغییر نمره پس از اعتراض به نمره آیلتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: