تدتاک (TEDTalks) چیست | یادگیری زبان انگلیسی با تدتاک (TEDTalks)
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو
📣 ثبت‌نام بوت‌کمپ‌های تابستان رادتایم شروع شد 📣 تخفیف خاص تابستونی رادتایم تابستان امسال یه پله بالاتر برو

تدتاک چیست | یادگیری زبان انگلیسی با تدتاک (TEDTalks)

2681 بازدید
تدتاک چیست | یادگیری زبان انگلیسی با تدتاک (TED TALK)

تدتاک (TEDTalks) ، مخفف سه واژه انگلیسی تکنولوژی (Technology)، سرگرمی (Entertainment ) و طراحی (Design) است که در کنار هم کلمه تدتاک (TEDTalks) را میسازند و سبب کمک به یادگیری زبان انگلیسی برای زبان آموزان میشود. در واقع تدتاک از سال ۱۹۸۴ کار خود را شروع و به سرعت رشد کرد و به نتایج و اهداف بسیاری خصوصا در امر یادگیری زبان انگلیسی رسید. هدف اصلی تدتاک (TEDTalks)، گسترش و پیاده سازی ایده های جدید برای تغییر جهان است که به زبان آموزان در یادگیری زبان انگلیسی و داشتن ایده در صحبت کردن به زبان انگلیسی کمک میکند.

تدتاک (TEDTalks) چیست، روش های یادگیری زبان انگلیسی با تدتاک

تدتاک چیست؟

تد، در واقع سازمانی با هدف گسترش ایده‌های ارزشمند با شعار “ایده ها ارزش گسترش دارند” است. از سال ۲۰۰۶ بصورت آنلاین و رایگان در دسترس عموم است. در تدتاک ها، بسیاری از افراد موفق و شناخته در سطح جهان، درباره هر موضوع قابل اهمیتی صحبت می کنند. و هر سخنران‌ها نهایتا ۱۸ دقیقه زمان دارد تا ایده‌های خود را به بهترین شکل ممکن ارائه کرده و دیگران را مجذوب کنند. تنوع مطالب و موضوعات به گونه است که تمام افراد با سرچ کردن، قادر به پیدا کردن عناوین مورد علاقه خود در تدتاک خواهند بود.

در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی درباره تدتاک با شما به اشتراک بگذاریم.

تدتاک چیست؟

کار با وبسایت تدتاک

با یک سرچ ساده شما قادر به پیدا کردن وبسایت تدتاک خواهید بود. در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰ ویدیو در آرشیو سایت تدتاک وجود دارد. به همین دلیل برای راحتی کار، در هنگام اولین ورود به سایت، سوالی درباره موضوعات مورد علاقه تان از شما می پرسند. سپس این سایت لیستی از عناوین را در اختیارتان قرار می دهند که می توانید بر اساس آن موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کنید. پس از آن، وب‌سایت به صورت هوشمند، به شما مطالب جدید و مرتبطی را پیشنهاد می‌کند. شما به صورت رایگان به محتواهای ویدیویی سایت دسترسی خواهید داشت. 

نقش تدتاک در یادگیری زبان انگلیسی

استفاده از تدتاک (TEDTalks) برای تقویت زبان انگلیسی یک روش جذاب است، زیرا همزمان منجر به تقویت مهارت های مختلف در زبان آموز می شود. نکته ای که در اینجا میتوان به آن اشاره کرد این است که برای تمام سخنرانی ها رونوشت به زبان های مختلف وجود دارد که می توان با کمک آن ها، درک مطلب و مهارت شنیداری خود را حین تماشای تدتاک ها بهبود بخشید.

اما بطور کلی چرا از تد تاک برای آموزش زبان استفاده کنیم؟

  1. تقویت مهارت شنیداری: در تدتاک ها، سخنرانان با لهجه های متفاوتی حضور دارند که منجر به آشنایی گوش ما با لهجه های مختلف خواهد شد.

  2. یادگیری کلمات و عبارات متعدد: به دلیل اینکه سخنرانی ها دارای موضوعات متنوعی هستند، می توان کلمات کاربردی مرتبط با موضوعات مختلف را در آن ها یاد گرفت و با واژگان غیررسمی برای گفت و گوهای روزانه، واژگان نیمه رسمی برای نوشتن نامه ها، ارائه ها، امتحانات دانشگاهی و مدرسه ای آشنا شد.

  3. بهبود مهارت صحبت کردن بعد از دیدن یا شنیدن سخنرانی ها: زبان آموزان این فرصت را دارند که چه در کلاس درس و چه در منزل،  با یکدیگر گفت و گو کرده و خلاصه ای از مطالبی را که متوجه شده اند بازگو کنند.

بهترین روش تقویت زبان انگلیسی با تدتاک

ما در اینجا روش هایی را برای تقویت زبان انگلیسی شما با استفاده از تدتاک بیان میکنیم:

تقویت مهارت لیسنینگ و اسپیکینگ

  1. موضوع مورد نظر و مورد علاقه تان را انتخاب کرده و در نظر داشته باشید که برای دفعات اول از ویدیو های کوتاه تر استفاده کنید.
  2. سعی کنید قبل از نگاه کردن به ویدیو، در مورد موضوعی که انتخاب کرده اید حرف بزنید و سطح دانش خود را بسنجید.
  3. ویدیو را پخش کرده و با دقت به مطالب ارائه شده گوش دهید.
  4. هر میزان از مطالب را که متوجه شده اید بازگو کرده و سعی کنید خلاصه ای از مطالب را بیان کنید. (اگر به دلیل سرعت بالای سخنران، موارد کمی را متوجه شده اید، می توانید بار دیگر ویدیو را با سرعت پایین تر برای خودتان پخش کنید.)
  5. لغات و عبارات جدید را یادداشت کرده و سعی کنید بار دیگر با استفاده از دانش اولیه خود و مواردی که آموخته اید در مورد موضوع مورد نظر، دو دقیقه صحبت کنید.

یکی دیگر از تکنیک هایی که میتوان در حین تماشای تدتاک از آن استفاده کرد، تکنیک شدویینگ است. این تکنیک جز بهترین تمرین های تقویت سرعت صحبت کردن به زبان انگلیسی است. 


بیشتر بخوانید


تقویت مهارت رایتینگ

مهارت دیگری که شما با تماشای سخنرانی های تد می توانید آن را تقویت کنید، مهارت نوشتار است. برای این کار هر آنچه را که می شنوید روی کاغذ بیاورید. زیرا با این کار، مغز باید برای پردازش اطلاعات جدید سریع کار کند و به صورت همزمان روی مهارت های شنوایی و نوشتن تمرکز کند. سپس، به مرور زمان سرعت عمل تان به طرز چشم گیری افزایش پیدا می کند. بعد از آن می توانید از این مهارت درآزمون های بین المللی مثل آیلتس و تافل استفاده کنید.

چند مورد از بهترین و معروف ترین تدتاک ها (TedTalks)

چند مورد از بهترین و معروف ترین تدتاک ها (TEDTalks)

”What’s a Snollygoster? A Short Lesson in Political Speak” :

این تدتاک برای درک کاربرد کلمات توسط سیاستمداران بسیار مفید و کاربردی می باشد. سیاستمداران معمولا از زبان به شیوه متفاوتی از ما استفاده می ‌کنند. این سخنرانی شش دقیقه ای فرصتی عالی است تا انبوهی از کلمات را یاد بگیرید و دامنه واژگان انگلیسی خود را گسترش دهید.

Why do we sleep” :

در این تدتاک به اهمیت خواب پرداخته و منظور از خواب، بهترین و بدترین زمان برای خوابیدن و مواردی از این دست را مطرح می کند که بعد از تماشای ویدیو می توانید در مورد این موضوع بهتر فکر کنید و با یکدیگر صحبت کنید.

 “Why I Keep Speaking Up, Even When People Mock My Accent” :

بیشتر اوقات تفاوت لهجه‌ زبان ‌آموزان با لهجه افراد بومی ممکن است برای آن ها خجالت آور باشد و موجب امتناع از صحبت کردن و در نهایت افت مهارت اسپیکینگ شود. در این تدتاک که توسط یک پاکستانی-امریکایی ارائه شده است، به این مطلب می پردازذ که صرفا متفاوت بودن به معنای اشتباه بودن نیست. اگر برای شروع مکالمه انگلیسی اعتماد به نفس کافی ندارید و خجالت می کشید، این سخنرانی مختص شماست.

How to Gain Control of Your Free Time” :

برای همه ما پیش امده که  انتظار داشته ایم می‌توانید کاری را ظرف مدت یک ساعت انجام دهیم، ولی انجان آن چندین ساعت به طول انجامیده.در این تدتاک،  افرادی بررسی شده اند که در امور خود با چنین مشکلی مواجه نشده و می توانند بیشترین استفاده را از زمان خود ببرند.

Making Sense of Spelling” :

در زبان انگلیسی، بسیاری از کلمات آنطور که نوشته می شوند تلفظ نمی شوند و یا کلماتی هستند که املای مشابهی دارند ولی متفاوت تلفظ می شوند. این موارد موجب شده تا زبان آموزان بسیاری در املای زبان انگلیسی دچار مشکل باشند. در این سخنرانی TED برخی از این موارد توضیح داده شده و یک سری قوانین مختلف املا در زبان انگلیسی توضیح داده می شوند. هر زبان ‌آموز انگلیسی با هر سطحی از زبان بهتر است که این سخنرانی را ببیند تا علت برخی از ناهماهنگی ها میان املای کلمات و تلفظشان را بداند. 

Reasons to Learn a New Language” :

اگر احساس می کنید که انگیزه و پشتکارتان برای یادگیری زبان انگلیسی کاهش یافته و نیاز به تقویت انگیزه هایتان دارید، دیدن این سخنرانی به شما توصیه می شود، زیرا در آن به مزایای یادگیری یک زبان جدید در مقابله با بیماری ‌هایی مانند الزایمر پرداخته است.

سخن آخر

حال که همه چیز را درباره تدتاک می دانید. می توانید سری به وبسایت آن بزنید و موضوع مورد نظرتان را انتخاب کنید. و با استفاده از تکنیک هایی که یاد گرفتید، تمرین خود را آغاز کنید.

هم اکنون می توانید با موسسه زبان های خارجی رادتایم تماس بگیرید و از خدمات مشاوره و تعیین سطح رایگان بهره مند شوید.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=9592
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد تدتاک چیست | یادگیری زبان انگلیسی با تدتاک (TEDTalks)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: