موثرترین تکنیک های ریدینگ آیلتس - آموزشگاه زبان های خارجی راد تایم

موثرترین تکنیک های ریدینگ آیلتس

1540 بازدید
موثرترین تکنیک های ریدینگ آیلتس

موثرترین تکنیک های ریدینگ آیلتس (گرفتن بالاترین نمره)

موثرترین تکنیک های ریدینگ آیلتس ،بخش ریدینگ (Reading) آیلتس دومین بخش از آزمون مهارت زبان انگلیسی آیلتس است که ۶۰ دقیقه طول می کشد. به طور معمول، بخش ریدینگ آیلتس شامل سه یا چهار قسمت است که به تدریج سخت تر می شوند و متقاضی در مجموع باید به ۴۰ سوال این بخش پاسخ بدهد.

برای آماده شدن برای ریدینگ آیلتس، بهتر است از منابع آموزشی مختلفی استفاده کنید. مثلا کتاب هایی مانند “آزمون آیلتس ریدینگ” اثر Collins و یا “آیلتس مهارت خواندن” اثر Sam McCarter را بخوانید. همچنین، می‌توانید به وب سایت هایی مانند ielts.org و ieltsliz.com مراجعه کنید و از منابع آن‌ها برای تمرین استفاده کنید.

برای خیلی از متقاضیان آزمون آیلتس و به خصوص برای غیر انگلیسی زبانان، بخش ریدینگ یکی از سخت ترین و چالش برانگیزترین قسمت های این آزمون است. بیایید با هم نگاهی به این قسمت آزمون آیلتس بیندازیم.

۱-معرفی بخش ریدینگ آیلتس

آزمون ریدینگ آیلتس برای ارزیابی انواع مهارت های مرتبط به بخش ریدینگ و تعیین سطح شما در مهارت های زیر طراحی شده است:

 • خواندن و درک مفهوم کلی یک عبارت خاص
 • خواندن و درک ایده های اصلی
 • خواندن و درک جزئیات
 • درک معناهای ضمنی و استنتاج ها
 • شناخت و درک نظرات، نگرش ها اهداف نویسنده
 • پیگیری جریان بحث

اکثر متقاضیان آزمون آیلتس هنگام رسیدن به بخش ریدینگ به چالش بر می خورند چون با کلمات مترادف، واژگان و اصطلاحات زیادی روبرو می شوند. دلیل این اتفاق این است که زبان انگلیسی در اکثر کشورها مثل هند و چین به عنوان زبان دوم در نظر گرفته می شود و به آن توجه زیادی نمی شود.

بهترین-موسسه-آیلتس-شمال-تهران-راد-تایم
بهترین-موسسه-آیلتس-شمال-تهران-راد-تایم

۲-آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک (IELTS Academic Reading) و آیلتس جنرال (IELT General Reading)

همانطور که گفتیم دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد: آکادمیک و جنرال. اگر نمی دانید کدام آزمون مناسب شماست قبل از هر اقدامی با کارشناسان آیلتس مشورت کنید. بخش ریدینگ این دو نوع آیلتس با هم متفاوت است؛ بنابراین بررسی جوانب هر کدام از آنها قبل از تصمیم گیری درباره انتخاب آزمون بسیار مهم است. شما باید از ویژگی های بخش ریدینگ هر دو نوع آیلتس با خبر باشید تا بفهمید چه چیزی سر جلسه آزمون انتظار شما را می کشد.

بخش ریدینگ آیلتس اکادمیک و جنرال ویژگی های مشابهی هم دارند؛ به عنوان مثال هر دو شامل ۴۰ سوال هستند و ۶۰ دقیقه طول می کشند. از طرف دیگر با اینکه قسمت های مختلف این آزمون ها با هم فرق دارد؛ اما استراتژی های پاسخگویی به سوالات بسیار شبیه هم هستند. علاوه بر این، هر دو نوع آیلتس از نظر انواع سوالات مخصوص بخش ریدینگ با هم یکی هستند.

۳-قالب و مدل آزمون

حالا که با بخش ریدینگ آزمون آیلتس و انواع مختلف آن آشنا شدید بیایید با هم نگاهی هم به شکل و مدل آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال بیندازیم:

قالب آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک

زمان۶۰ دقیقه
تعداد بخش ها۳
تعداد سوالات۴۰
فرمتشامل سه متن طولانی از متون توصیفی و واقعی گرفته تا متون استدلالی و تحلیلی
نوع سوالاتپر کردن جدول یا جاهای خالی، تطبیق عناوین با چارت ها و نمودارها، تکمیل جملات، جواب های کوتاه به سوالات باز، سوالات چند گزینه ای
نمرهبرای هر پاسخ صحیح یک نمره مثبت دریافت می شود و در نهایت نمرات هر ۴۰ سوال به نمره ای در مقیاس ۰ تا ۹ تبدیل می شود.

قالب آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک

زمان۶۰ دقیقه
تعداد بخش ها۳
تعداد سوالات۴۰
فرمتمتونی که دقیقا از مجلات، روزنامه ها، کتاب ها، تبلیغات، اطلاعیه ها ، دستورالعمل های شرکت ها و کتاب های راهنما برگرفته شده اند.
نوع سوالاتپر کردن جدول یا جاهای خالی، تطبیق عناوین با چارت ها و نمودارها، تکمیل جملات، جواب های کوتاه به سوالات باز، سوالات چند گزینه ای
نمرهبرای هر پاسخ صحیح یک نمره مثبت دریافت می شود و در نهایت نمرات هر ۴۰ سوال به نمره ای در مقیاس ۰ تا ۹ تبدیل می شود.

حالا بهتر است نگاهی هم به انواع سوالات مختلفی بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال ترینینگ بیندازیم.

۴-انواع سوالات ریدینگ آیلتس

همانطور که در ابتدا هم اشاره کردیم، نوع سوالاتی که در آیلتس آکادمیک و جنرال مطرح می شود با هم فرق می کند.

انواع سوالات آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک

بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک شامل سه بخش و مجموعا ۲۱۵۰ تا ۲۷۵۰ کلمه است. متون این بخش از مجلات، کتاب ها، ژورنال ها و روزنامه ها برگرفته می شوند. مباحث مطرح شده در این متن ها عمومی اند و متون برای مخاطب غیر متخصص نوشته شده اند. علاوه بر این متن های مورد استفاده در بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک به موضوعات مربوط به دانشجویان و یا فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبطند.

حداقل یکی از متون این بخش شامل یک متن استدلالی و منطقی است و یکی دیگر از آنها هم حاوی مطالب غیر کلامی مثل نمودار، چارت یا تصویر می باشد. در صورت وجود موضوع یا مبحث تخصصی در متون، یک واژه نامه نیز در متن قرار داده می شود.

برای درک و فهم انواع سوالات ناآشنا نیز یک توضیح کامل با مثال واضح آورده می شود. در طول آزمون می توانید روی برگه سوالات یادداشت کنید اما نمی توانید آن را بعد از امتحان با خود ببرید. محل و ترتیب سوالات نیز بسته به نوع سوال متفاوت است.

انواع سوالاتی که در آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک طرح می شوند:

 • سوالات با پاسخ های کوتاه (Short-answer questions)
 • تکمیل جمله (Sentence completion)
 • تطبیق لیست ها یا عبارات (Matching lists/phrases)-
 • سوالات چند گزینه ای (Multiple choice)-
 • انتخاب عنوان برای یک پاراگراف (Choosing a heading for a paragraph)
 • طبقه بندی (Classification)
 • شناسایی دیدگاه ها و ادعاهای نویسنده (بله، خیر یا داده نشده) (yes, no or not given)
 • تکمیل یادداشت، خلاصه، جدول، نمودار، فلوچارت (Notes/summary/diagram/flow chart/table completion)
 • شناسایی اطلاعات (درست، غلط یا داده نشده) (true, false or not given)

شما ۶۰ دقیقه فرصت دارید تا به همه این سوالات پاسخ بدهید. در ضمن یادتان باشد که در انتهای آزمون هیچ وقت اضافی و بیشتری برای انتقال جواب ها از برگه سوال به پاسخ نامه داده نمی شود.

بیشتر بخوانید :


موثرترین تکنیک های لیسنینگ آیلتس

نمونه رایتینگ تسک 1 آکادمیک | شیوه استفاده از سمپل های رایتینگ 

کسب نمره 7 در آزمون آیلتس | چگونه آیلتس 7 بگیریم ؟


انواع سوالات آزمون ریدینگ آیلتس جنرال

بخش ریدینگ آزمون آیلتس جنرال ترینینگ هم درست مثل آیلتس ماژول آکادمیک ۴۰ سوال و ۶۰ دقیقه زمان دارد. برای هر پاسخ صحیح نیز یک نمره در نظر گرفته می شود. متون این بخش شامل ۲۱۵۰ تا ۲۷۵۰ کلمه است و هر متن نسبت به متن قبلی سخت تر می باشد.

محتوا و موضوع متن های ریدینگ در آزمون آیلتس جنرال مباحثی است که افراد به طور روزمره در کشورهای انگلیسی زبان با آنها سر و کار دارند و از اسناد رسمی، تبلیغات، کتابچه ها، دفترچه های راهنما، مجلات، روزنامه ها و کتاب ها برگرفته شده اند.

بهترین روش تدریس زبان انگلیسی-آنلاین یا حضوری
بهترین روش تدریس زبان انگلیسی-آنلاین یا حضوری

بخش ۱: این بخش شامل ۲ تا ۳ متن واقعی با مضامین برگرفته شده از موضوعاتیست که در کشورهای انگلیسی زبان به طور روزانه و معمول درباره آنها صحبت می شود؛ به عنوان مثال ممکن است یک متن که حاوی تبلیغات است به شما داده شود.

بخش ۲: این بخش نیز شامل دو متن واقعی درباره موضوعات مربوط به کار مثل درخواست شغل، آموزش کارکنان، توسعه شرکت، حقوق کارمندان، سیاست های شرکت و شرایط شرکت می شود.

بخش ۳: بخش سوم ریدینگ آیلتس جنرال در مقایسه با دو قسمت قبلی دشوارتر است و به طور کلی شامل متنی با یک موضوع عمومی می باشد.

انواع سوالاتی که در بخش ریدینگ آیلتس جنرال ترینینگ مطرح می شوند:

 • سوالات با پاسخ های کوتاه (Short-answer questions)
 • تکمیل جمله (Sentence completion)
 • تطبیق لیست ها یا عبارات (Matching lists/phrases)
 • سوالات چند گزینه ای (Multiple choice)
 • انتخاب عنوان برای یک پاراگراف (Choosing a heading for a paragraph)
 • طبقه بندی (Classification)
 • شناسایی دیدگاه ها و ادعاهای نویسنده (بله، خیر یا داده نشده) (yes, no or not given)
 • تکمیل یادداشت، خلاصه، جدول، نمودار، فلوچارت (Notes/summary/diagram/flow chart/table completion)
 • شناسایی اطلاعات (درست، غلط یا داده نشده) (true, false or not given)

بخش بعدی که قرار است آن را بررسی کنیم محاسبه نمره ریدینگ آیلتس است.

۵- نحوه محاسبه نمره ریدینگ آیلتس

نمره نهایی بخش ریدینگ آیلتس بر اساس تعداد پاسخ های صحیح شما به ۴۰ سوال محاسبه می شود. در ضمن باید بدانید که جواب های غلط نمره منفی ندارند. همان طور که می دانید نمرات آیلتس از طریق یک رتبه بندی منحصر به فرد از ۰ تا ۹ تعیین می شوند. این نمرات ممکن است به شکل عدد کامل یا اعشار مثل ۵٫۵ یا ۷٫۵ باشند.

نمرات ریدینگ آیلتس آکادمیک

پاسخ صحیحنمره نهایی
۴۰-۳۹۹
۳۸-۳۷۸٫۵
۳۶-۳۵۸
۳۴-۳۳۷٫۵
۳۲-۳۰۷
۲۹-۲۷۶٫۵
۲۶-۲۳۶
۲۲-۱۹۵٫۵
۱۸-۱۵۵
۱۴-۱۳۴٫۵
۱۲-۱۰۴
۹-۸۳٫۵
۷-۶۳
۵-۴۲٫۵

نمرات ریدینگ آیلتس جنرال ترینینگ

پاسخ صحیحنمره نهایی
۴۰۹
۳۹۸٫۵
۳۷-۳۸۸
۳۶۷٫۵
۳۴-۳۵۷
۳۲-۳۳۶٫۵
۳۰-۳۱۶
۲۷-۲۹۵٫۵
۲۳-۲۶۵
۱۹-۲۲۴٫۵
۱۵-۱۸۴
۱۲-۱۴۳٫۵
۹-۱۱۳
۶-۸۲٫۵

اگر نمره شما ۶٫۲۵ باشد به سمت بالا گرد می شود و نمره نهایی تان ۶٫۵ خواهد بود. به همین ترتیب اگر ۶٫۷۵ بگیرید نمره تان ۷ لحاظ می شود. از طرف دیگر اگر مثلا نمره کسب شده شما ۶٫۱ باشد به سمت عدد رند پایین تر یعنی ۶ گرد می شود.

آموزشگاه زبان های خارجی رادتایم

۶-تکنیک های اصلی موفقیت در ریدینگ

آماده شدن برای آزمون آیلتس یکی از مهم ترین کارهاییست که همه متقاضیان آیلتس باید به آن توجه کنند. در واقع آماده شدن به نحو موثر و مناسب کلید اصلی موفقیت در بخش ریدینگ آزمون آیلتس و همه بخش های دیگر آن است. حتی انگلیسی زبانان بومی هم باید مدتی را به تمرین انواع سوالات ریدینگ اختصاص بدهند. علاوه بر این رعایت برخی نکات و استراتژی ها هم به شما کمک می کند تا نتیجه خوبی در بخش ریدینگ آیلتس بگیرید.

دقت کنید مهم ترین موضوع در ریدینگ آیلتس سرعت بالای خواندن و در عین حال فهمیدن متن است چون به احتمال زیاد وقت کم می آورید (تنها بخشی که سرعت از همه چیز مهم تر است):

چهار روش برای افزایش سرعت و فهم ریدینگ

به طور کلی، زمانی که معنا و مفهوم کلی متن را درک کنیم و یا فقط به دنبال عبارات و لغات خاصی باشیم، قطعا با سرعت بیشتری می توانیم پیش برویم . استفاده از این مهارت ها بسیار مهم و ارزشمند است. در ادامه با ما همراه باشید و این تکنیک ها را به طور موثر به کار ببندید:

 • اسکیم کردن: متن را طوری بخوانید تا کلیتی از متن را بفهمید. در مورد اطلاعات کلی متن فکر کنید و اهمیتی به جزئیات ندهید. زیر هیچ کلمه ای خط نکشید.
 • اسکن کردن: جزئیات متن را با دقت بخوانید و از نظر بگذرانید؛ روی معنی جملات و متن تمرکز نکنید.
 • اسکیم کردن و ریدینگ: متن را اسکیم کنید؛ در بعضی از قسمت های خاص توقف کنید و از سوالات به عنوان راهنما کمک بگیرید.
 • اسکن کردن و اسکیم کردن: زمانی که متنی را برای پیدا کردن یک لغت خاص اسکن می کنید، چشمان شما به آرامی به اطلاعات دیگر هم برخورد می کند. به این دلیل که تمرکزتان بر روی اسکن کردن است، چشمانتان به طور طبیعی متن را اسکیم می کند و با این کار چیزی از سرعت شما کاسته نمی شود. باید این کار را تکرار و تمیرین کنید تا اعتماد به نفس خود را به دست بیاورید.

درک سریع تر ریدینگ آیلتس

 • سریع و دقیق به سوالات پاسخ دهید. اگر یکی از سوالات را متوجه نمی شوید و یا جوابش را نمی دانید ، آن را رها کنید و بعدا به سراغش بیایید یا اینکه شانسی یک گزینه را بزنید چون نمره منفی در کار نیست.
 • به این دلیل که متن ها طولانی هستند، نباید به تمامی جزئیات آن ها دقت کنید. متن را به صورت اجمالی مرور کنید تا کلیت مطلب را بفهمید و بتوانید اطلاعات مرتبط با سوالات را پیدا کنید
 • به تدریج، سطح سوالات بالا تر می رود و متون سخت تر می شوند. بنابراین، سعی کنید با سرعت به سوالات راحت پاسخ دهید. این کار سبب می شود تا زمان کافی برای پاسخ دادن به سوالات مشکل داشته باشید.
 • حدودا برای پاسخ دادن به هر یک از سوالات نیم دقیقه زمان دارید.
 • نگران نباشید اگر از هفت سوال فقط به سه سوال می توانید پاسخ دهید. فرصت دارید که سوالات سخت تر را چندین بار بخوانید ولی باید این کار را با سرعت بالا انجام دهید.
 • زمانی که یکی از متن ها را تمام کردید، پاسخ های خود را بررسی کنید و سعی کنید تمامی سوالات را به ترتیب اطلاعات موجود در متن پاسخ دهید.
 • معمولا سوالات به نحوی دیگر در متن ذکر شده اند، پس به دنبال معنای آن ها در متن باشید؛ یعنی در متن عینا به دنبال همان لغات نگردید.
 • سوالات درک مطلب معمولا سطح فهم عمومی شما (G) و جزیئات موجود در متن (S) را محک می زنند.

چهار ترفند تکمیلی

 • برای موفقیت در ریدینگ آیلتس، داشتن دانش واژگان مهم است.
 • تمرین و تکرار چند باره بخش ریدینگ باعث افزایش سرعت شما تا ۴۰ درصد می شود. حداقل ۵ تست با نرم افزار یا آزمون تمرینی بخش ریدینگ قبل از آزمون اصلی داشته باشید.
 • به متن های سخت عادت کنید. در زمینه متن های مختلف آیلتس مطالعه داشته باشید، از ستاره شناسی تا گیاه شناسی، معماری و … برای این کار این وبسایت عالی ست. روزانه ۲-۳ متن از آن را مطالعه کنید و آنها را بفهمید و به مرور سرعت مطالعه را افزایش دهید.
 • به هیچ وجه سعی نکنید کل متن را درک کنید. بخش زیادی از ریدینگ، مهارت پیدا کردن اطلاعات از داخل بخش زیادی اطلاعات است. این موضوع را در طی تمرین ها متوجه می شوید. فقط در دو نوع سوال matching و choosing a heading شما نیاز به درک جزئیات دارید.

۷-این اشتباهات را مرتکب نشوید

اشتباهاتی وجود دارند که با وجود ساده یا احمقانه به نظر رسیدن می توانند ضربه جبران ناپذیری به نمره نهایی شما بزنند. این اشتباهات اغلب بر اثر عجله کردن یا ناآگاهی و صد البته به خاطر زمان کم اتفاق می افتند. برخی از این اشتباهات عبارتند از:

 • نادیده گرفتن دستورالعمل ها کار اشتباهی ست
 • استفاده از برگه سوال به جای پاسخنامه
 • خواندن متن به طور کامل کار اشتباهی ست چون وقت کم می آورید (از ۴ روش گفته شده در بالا استفاده کنید)
 • نادیده گرفتن ترتیب سوالات کار اشتباهی ست. به ترتیب پاسخ دهید
 • به دنبال کلمات و واژگان ناشناخته نگردید (آنها را نادیده بگیرید یا با توجه به معنای جمله حدس بزنید)
 • اشتباه در مدیریت زمان (با ۴ روش گفته شده در بالا مشکلی نخواهید داشت)
 • نادیده گرفتن موضوع اصلی مطلب
 • بی اطلاعی و بلد نبودن روش های حذف قسمت هایی از متن
 • اشتباهات گرامری موقع پر کردن سوالات جای خالی (حروف اول جملات را بزرگ بنویسید و گرامر جمله یا عبارات را چک کنید)

حتما بخوانید: موثرترین تکنیک های لیسنینگ آیلتس

کی به یک زبان دیگر مسلط هستید؟
کی به یک زبان دیگر مسلط هستید؟

سوالات متداول موثرترین تکنیک های ریدینگ

آزمون آیلتس چقدر طول می کشد؟

 کل آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه به طول می انجامد و بخش ریدینگ آن ۶۰ دقیقه زمان دارد.

آیا می توانیم روی جزوه سوال آزمون یادداشت کنیم؟ 

 بله می توانید؛ اما بعد از اتمام آزمون نمی توانید آن را با خودتان ببرید.

بخش ریدینگ آیلتس شامل چند سوال می شود؟

۴۰ سوال.

چند متن در بخش ریدینگ آزمون آیلتس وجود دارد؟ 

در هر دو آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال سه متن برای بخش ریدینگ در نظر گرفته می شود.

برای هر متن چقدر زمان باید صرف کرد؟

 بهترین کار این است که زمان را به طور مساوی تقسیم کنید و روی هر متن ۲۰ دقیقه وقت بگذارید.

آیا املای درست کلمات در آزمون ریدینگ مهم است؟ 

بله، باید مراقب باشید که کلمات را درست بنویسید وگرنه هر غلط املایی نمره تان را پایین می آورد.

امتیاز شما به این مقاله
https://radtime.org/?p=11595
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد موثرترین تکنیک های ریدینگ آیلتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: